• BIST 1.540
  • Altın 442,089
  • Dolar 7,4091
  • Euro 8,9910
  • Kars -14 °C
  • Ardahan -6 °C
  • Iğdır -5 °C

Emine Erdoğan Kars standını ziyaret etti

Emine Erdoğan Kars standını ziyaret etti
Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından açılan stantta Kars’ın yerel tohumları olan Kağızman Elması, Kavılca, Kürül, Kırik Buğdayı, Kırmızı Buğday ve Zeyrek sergilendi. Standı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da ziyaret etti.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen ‘Yerel Tohum Buluşmaları’ etkinliği Şanlıurfa GAPTAEM Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda düzenlendi. Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de 3.Yerel Tohum Buluşmaları Şanlıurfa etkinliğine katılarak stant açtı.

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün temsilen de İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün katıldı.

Etkinlikte Kars İl Müdürlüğü tarafından açılan stantta Kars’ın yerel tohumları olan Kağızman Elması, Kavılca, Kürül, Kırik Buğdayı, Kırmızı Buğday ve Zeyrek sergilendi. Standı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da ziyaret etti.

Etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, toprak ile tohumun birbirinin ayrılmaz parçası olduğunu belirterek, "Tohum toprağa emanettir, her ikisi de milli servetimizdir. Bu bilinci ne kadar yaygınlaştırır, ata tohumlarımıza ne kadar sahip çıkarsak yeni nesillerin geleceğini de o kadar garanti altına almış oluruz." dedi.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, medeniyet yurdu Şanlıurfa'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, benzer etkinlikleri tüm bölgelerde düzenlemeyi amaçladıklarını belirtti.

Çiftçilerin gayretiyle toprağın tohumla buluşmayı beklediğini dile getiren Emine Erdoğan: "Toprak ve tohum birbirinin ayrılmaz parçasıdır. Tohum toprağa emanettir, her ikisi de milli servetimizdir. Bu bilinci ne kadar yaygınlaştırır, ata tohumlarımıza ne kadar sahip çıkarsak yeni nesillerin geleceğini de o kadar garanti altına almış oluruz." diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da son on yılda sertifikalı tohum, fidan ve fide kullananlara ve üreticilere toplam 1,7 milyar lira destekleme ödemesi yaptıklarını belirtti.

Ayrıca, Anadolu coğrafyasının biyolojik bakımdan insanlığa önemli fırsatlar sunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ana tohumsal girdi olan yerel tohumlarımızın hem şifa hem de ekonomik gelir olarak geleceğe aktarılması, korunması ve yaygınlaştırılması için Bakanlığımızın çok özel görevlerinin olduğunun bilincindeyiz. Biyolojik çeşitliliğimizin muhafaza edilmesi geçmişte hiç olmadığı kadar öneme sahiptir. Gelecekte gıda için kendine yeterli ülke olmamızın anahtarı, tarımsal önemi olan türlerin tohumlarını uygun şartlarda muhafaza etmemize bağlıdır. Bu nedenle önem verdiğimiz politikaların başında tohumculuk gelmektedir."

Yerel çeşitlerin adıyla ve tadıyla Türkiye'ye özgü olduğunu belirten Fakıbaba, bu türleri korumak için destekleri artırarak sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

emine-erdogan-kars-standini-ziyaret-etti-(1).jpegemine-erdogan-kars-standini-ziyaret-etti-(2).jpegemine-erdogan-kars-standini-ziyaret-etti-(3).jpeg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751