• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 15 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Iğdır 21 °C

Engellilerin eğitiminde Türkiye sınıfta kaldı

Engellilerin eğitiminde Türkiye sınıfta kaldı
Dolunay Derneği Başkan Yardımcısı ve Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak, “Okullara ulaşımına kadar mayın tarlası halinde olan engellerin ortadan kaldırılması ne zaman önemsenecek” diyerek, Türkiye'nin engellilerin eğitiminde sınıfta kaldığını söyledi.

Ocak, “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ‘Fiziksel Engelliler İçin Okul Binalarında Yapılması Gereken Düzenlemeler’ konulu bir genelge yayınladı. 5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu'nun yürürlüğe konulduğunu dile getiren Sayın bakanımız, konunun önemi ve bugüne kadar yapılan uygulamaların izlenmesi sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı bütün eğitim yapılarında fiziksel engelli öğrenciler için yapılmasına ihtiyaç duyulan düzenlemelerin bir kez daha açıklanmasının gerekli görüldüğünü dile getirerek şuana kadar engellilerin eğitiminde ülkemizin sınıfta kaldığını onaylamış oldu. Bu genelgeye göre, okul bina girişlerinde rampalar inşa edilecek, fiziksel engelli asansörü yapılacak, okul bahçelerinde otopark zincirleri olmayacak. Peki ya okullara ulaşımına kadar mayın tarlası halinde olan engellerin ortadan kaldırılması ne zaman önemsenecek hele birde Kars gibi yerde yaşıyorsanız” diye konuştu.

  Ocak, genelgeye bakıldığında da, “Bina girişlerinde yüzeyi kaymayan ve tekerlekli sandalye hareketlerini güçleştirmeyen malzemeyle kaplanmış rampalar inşa edilecek. Her 6 metrede bir dinlenme amaçlı sahanlık yapılacak. Giriş kapıları, menteşeli ve normal açılır kanat olacak. Merdiven ve rampalarda tutunma küpeşteleri düzenlenecek. Merdivenlerin basamak yükseklikleri en çok 16 santimetre olacak. Az görenler için her basamağın ön kenarında farklı renkler kullanılacak. Çok katlı eğitim binalarında fiziksel engelli asansörü yapılacak. Elektrik kesilmelerinde akülü acil aydınlatma, otomatik kata getirme sistemi, havalandırma tertibatı ve müdür yardımcısı odası ile telefon bağlantısı olacak. Derslikler tekerlekli sandalyelerin hareketlerine uygun inşa edilecek, zemininde kot farkı olmayacak. Derslik kapıları eşiksiz yapılacak ve dışarıya açılacak. Yazı tahtaları yerden 70 santimetre yüksek olacak. Fiziksel engelli tuvaletleri tekerlekli bir kişinin içeriye girip kapıyı kapatmasına uygun olacak. Tuvaletin iki yanında tutunma bantları ile özel lavabolar bulunacak. Bahçe kapısı engelsiz olacak, yer ızgaraları bulunmayacak. Kapılardaki yazılar standart sembol veya kabartma karakterli, büyük harf karakterinde, bulundukları zeminle zıt renkli, kapı kolunun bulunduğu kenarda olacak” şeklinde maddelerin yer aldığını belirtti.

  Ocak, şunları söyledi:

  “Genelgeye göre İlköğretim Okulları ve Liselerin tamamında, engelli öğrenciler için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istemiş. Genelgeye göre, bütün okul binalarında, merdivenlerin yanı sıra tekerlekli sakat arabasının girişi için bölüm olacak. Binaların içinde, engelli öğrencilerin kullanacağı asansörler bulunacak. Tuvaletler, derslikler, engelli öğrencilerin zorlanmadan kullanabileceği şekle sokulacak. Bizleri sevindiren çok yerinde bir karar; Hatta gecikmiş bir karar. “Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz.” (Anayasa madde 42). Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemez. Elbette bütün okul binalarının böyle olması lazım. Ama maalesef şehrimizde yeni yapılan okul binalarında bile bu tip düzenlemelerin olduğunu söylemek hayal perestlikten öteye gitmez”

  Okulların elektrik, gaz, su ve telefon paralarının ödenmediğini de dile getiren Ocak, “Bizim okullarımız, elektrik, su, gaz, telefon paralarını ödeyemiyor. Her konuda öğrenci velilerinden para isteniyor. Şimdi Sayın Bakanımız iyi niyetiyle, “Okul binalarını değiştirin. Engellilere uygun hâle getirin” diyor. Peki bu nasıl mümkün olacak? Bu düzenlemeyi yapmak devletin işi değil mi? Kısacası Bakanlık bu işe ödenek ayırıp da Milli Eğitim Müdürlükleri bütçelerini de bu konuda artırıma gitmemelimi yoksa bu konuda hiçbir çaba göstermeyen Milli eğitim müdürleri ve okul müdürü sıfatını taşıyan kişi 30-40 yıllık binanın içinde asansör mü yapacak? Tuvaletleri engelliler için nasıl değiştirecek? Bu işler için gerekli parayı nereden bulacak? Yoksa bunu da velilerin boynuna yükleyerek bir hata daha mı yapılmak isteniyor? Bizim siyasetçilerimiz, yöneticilerimiz, “Ben emri veririm. Nasıl uygulandığına karışmam” havasında. Okul binalarında engelliler için gerekli dönüşüm ve değişim yapılacaksa, bu devletin işi. Okul müdürlerine genelge çıkartıp, emir vermekle hallolmaz öncelikle hükümet taşın altına elini koymalıdır” dedi.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751