• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 15 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Iğdır 21 °C

Engelsiz yarınlar için çözüm önerileri

Engelsiz yarınlar için çözüm önerileri
Dolunay Derneği Başkan Yardımcısı ve Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak, “Engelsiz yarınlar için çözüm önerileri” başlıklı yazısında engellinin eşit ve adaletli yaşam hakkının eşitsiz anlayışın, bakış acısının değişmesi ile mümkün olabileceğini savundu.

Ocak, “Engeli çocuklar, günlük yaşama, kent yaşamına ve toplum yaşamına sınırlı ölçüde katılabilmektedirler. Eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan kültür ve sanata, spor ve kent standardının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik desteğe, bireysel ve aile danışmanlığı hizmetlerinden gerektiğinde sürekli bakımına kadar çok ciddi ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Engelli bireye günlük yaşam sürecinde gerekli olan iletişim ve bağımsız yaşam becerilerinin kazandırılması engelli eğitiminin temel amacıdır. Bağımsız yaşam becerileri, öz bakım becerilerinden basit ev işlerine, alışveriş yapma becerilerinden basit yemek hazırlama becerilerine, boş vakit değerlendirme becerilerinden bağımsız yolculuk becerilerine kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde ele alınmaktadır. Bu becerilerin kazandırılması, engelli bireylerin toplum içinde çevresindeki bireylere en az bağımlı veya bağımsız  olarak yaşamlarını, aynı zamanda en az sınırlandırılmış ortamda, olabildiğince üretken olmalarını sağlayacaktır.” dedi.

 

ENGELLİNİN EŞİT VE ADALETLİ YAŞAM HAKKI EŞİTSİZ ANLAYIŞIN, BAKIŞ ACISININ DEĞİŞMESİ İLE MÜMKÜNDÜR

Ocak, engellinin eşit ve adaletli yaşam hakkının eşitsiz anlayışın, bakış acısının değişmesi ile mümkün olacağını da belirterek, “Öncelikle engellinin hakları ile birlikte yaşamasının kabul edilmesi ve bunun için uygun koşulların yerine getirilmesi temel amaç olmalıdır. Ayrıca toplumun bir üyesi olarak engellinin toplumda yer alabilmesi ve bireysel, toplumsal üretim süreçlerine  katılabilmesi sağlanmalıdır. Toplumsal istismar acısından bakıldığında engellinin; insan hakları, engelli hakları ve sosyal adalet çerçevesi içerisi içinde kendini geliştirebileceği ve gerçekleştirebilecek koşullarının sahip olmaması, diğer farklı gruplar gibi engellinin genel bir yoksunluklar ve yokluklar içerisinde yaşamasına yol açmaktadır. Engelli kendini gerçekleştirmesi için bilgi, eğitim, istihdam koşulların engelliye uyumlandırılmış olmalıdır. Bu koşulların oluşması içinde öncelikle toplumsal düşüncenin engelliye yönelik değiştirilmesini, kamusal politikaların istismarını önleyecek şekilde düzenlenmeli, bu düzenlemeler ile kamusal hizmet yeniden oluşturulmalı  ve  bu  hizmetlerin  uygulamasının  takibi edilmesi gerekir. Toplumsal istismar, toplumsal ve kamusal alan içinde meydana geldiğine göre bu sorunun çözümünde bu alan içinde olmalıdır. Engelli alanında çalışan Sosyal Hizmet Uzmanları, diğer meslek elamanlarının, engellinin ve engelli ailesinin, kabulü ve oluşan bakış acılarını değerlendirerek, STK, kamu temsilcileri, bilim adamları, konu ile ilgili kişiler katılımı ile oluşturulacak toplumsal düşüncenin pozitif yönde değiştirilmesi, bu alanda kamusal politikaların oluşturulması ve uygulamaların takip edilmesi toplumumuz için  önemli  bir  adım  olacaktır.  Sonuç olarak, engellilik ve engelli birey olgusu yüzyıllar sürecinde kimi zaman olumsuz, kimi zamanda göz ardı edici tutumlara konu olmuştur. Günümüzde insan haklarının korunması, geliştirilmesi ve sosyal adalettin temel olarak korunması düşüncesinin olduğu dönemdir. Birey olarak bu toplumun bir üyesi olarak engelliliğin farklılığını görerek, tanıyarak ve kabul ederek engellinin istismarlarının engellenmesi önemli bir gelişme olacaktır. Bu gerçekleştiğimiz zaman, engellinin kendini geliştirdiği, farklılığını üretime dönüştürdüğünü, yeteneklerini gördüğünü, kendi kaderini kendinsin tayin etme güvenin oluşacağı bilinmelidir.” diye konuştu.

 

KARS’TAKİ BEDENSEL ENGELLİLERİN SOSYAL HİZMETLERE KAYIT YAPTIRARAK ASANSÖRLÜ ARACI KULLANMAMALARI BENİ ŞAŞIRTMAKTADIR

Ocak daha sonra şunları söyledi:

“Engellilerin spesifik özelliklerini dikkate alacak bir biçimde gerekli olan bütün kamusal sosyal yardım ve hizmetlerin sağlıklı, etkili ve adil bir şekilde yapılabilmesi için, engelliliğin çok yönlü tanımının somut ve bariz bir biçimde şekillenmesine bağlıdır. Sonuç itibariyle, sosyal siyaset ve demokratik kültür yönünden gelişmiş batı ülkelerinin standartlarını yakalamak istiyorsak, engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin profilini çizmek ve buna uygun olarak sosyal politikalar üretmek mecburiyetindeyiz. Diğer yandan, engellilere yönelik sosyal politika hedefleri belirlenmeden engelliliğim ve engellinin tanımını yapmak eksik kalır. Bir başka ifadeyle, engellinin bakıma muhtaçlık, istihdam, sosyal hayata uyum ve ulaşılabilirlik gibi çok yönlü sorunlarına çözüm stratejileri üretmeden yapılan tanımlar bir çok yönleriyle belirsizliklere sebebiyet verebilir: Örneğin, şehrimizde engellilere yönelik uygulanan sosyal politikalar ne kadar gelişmiş ise, engelliyi kuşatan engellerde o nispette azalmaktadır fakat hala daha sosyal hizmetlerde bulunan asansörlü aracın şehrimizdeki bedensel engellilerin sosyal hizmetlere kayıt yaptırarak asansörlü aracı kullanmamaları beni şaşırtmaktadır. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden kayıt için gereken şartları öğrene bilirsiniz. Engellilere yönelik ayrımcılığın önlenmesinde en etkili unsur, onları iş yaşamına sokmak, üretken kılmaktır. Oysa engellilerin istihdamında çok boyutlu güçlükler yaşandığı bilinmektedir. Bu bağlamda yasal düzenlemelerin, işveren tutumlarının, eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarının, özürlünün çalışmaya karşı tutum ve davranışlarının ve tüm bunlarla da ilişkili olarak ailelerin, engelli bireylerin çalışmaları konusundaki tutumunun önemi yadsınamaz.”

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751