• BIST 1.557
 • Altın 442,032
 • Dolar 7,4738
 • Euro 9,0393
 • Kars -10 °C
 • Ardahan -13 °C
 • Iğdır -3 °C

Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalık

Epilepsi tedavi edilebilir bir hastalık
Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Sandıkçı, her 100 kişiden ortalama 1'inde görülen epilepsinin(sara) tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Sandıkçı, her 100 kişiden ortalama 1'inde görülen epilepsinin(sara) tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsinin beynin herhangi bir bölgesindeki nöronlarda ani ve kontrolsüz elektriksel boşalma sonucunda geliştiğini vurgulayan VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniğinden Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Sandıkçı, "11 Şubat Dünya Epilepsi Günü" nedeniyle bilgilendirmelerde bulundu. Her 100 kişiden ortalama 1'inde görülen epilepsinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Dr. Sandıkçı, epilepsinin nöbetler halinde geldiğini, hayatında sadece tek bir nöbet geçiren kişinin epilepsi hastası olarak kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Hastaların hepsinde nedenin tespit edilemeyeceğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Sandıkçı hastalığın bebeklik çağından ileri yaşlara kadar her yaşta görülebileceğini söyledi. Epilepsi hastalarında doğum travması, zor doğum, beyin damar tıkanıklıkları, beyin damar kanamaları, beyin tümörlerinin nöbet oluşturabileceğini belirterek bilinç kaybı olmadan görülebilen nöbetler olduğu gibi bilinç kaybı ile ve kasılma ile giden çeşitli epilepsi tipleri de olduğunu kaydetti.

Tanının nasıl konulacağı konusunda da bilgiler aktaran Sandıkçı, "Hastalığın tanısı, hastanın kendisi ya da hastanın nöbetini gözlemleyen bir kişinin nöbet tarifi ön planda tutulmak üzere, EEG tomografi ve MR tetkikleri ile konulur. İlaç tedavisi ve doğru yaşamsal düzenlemelerle nöbetlerin yüzde 70'i kontrol altına alınabilir. İlaç tedavisine yanıt alınamayan vakalarda ise cerrahi tedavide seçenekler arasındadır" dedi.

Epilepsili hastaların hayatlarına sağlıklı devam edebileceğini belirten Ufuk Sandıkçı, "Epilepsi nöbeti zaten normalde var olan beyindeki elektriklenmenin geçici bir süreyle kontrolsüz olarak fazla oluşu nedeniyle gelişir. Ortalama 1 dakika sürer. Epilepsi hastalığı geçici beyin elektriklenmesine bağlı nöbetlerle şekillenir. Yüzde 1'e yakın sıklıkta görülür. Hastalığın görüldüğü kişilerde genellikle diğer tüm beyin fonksiyonları sağlıklıdır. Çoğunlukla bir tek, küçük dozla kontrol altına alınabilir. Epilepsili hastalar hayatlarına sağlıklı devam edebilir, evlenebilir, eğitim alır, çalışıp üretir, iş hayatına katılabilir" diye konuştu.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751