• BIST 1.378
 • Altın 455,059
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

Erdoğan: Provokasyonlara boyun eğmeyeceğiz

Erdoğan: Provokasyonlara boyun eğmeyeceğiz
2010 bütçesine ilişkin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde CHP lideri Baykal, MHP lideri Bahçeli'den sonra kürsüye Başbakan Erdoğan Erdoğan çıktı.

Başbakan Erdoğan, Reşadiye'de meydana gelen terör faaliyetleri çerçevesinde şehit olanların PKK tarafından yapıldığını söyleyemedi şeklinde iddialar oldu. Sayın Baykal böyle söyledi. Buna şu şekilde cevap veriyorum, hükümetler sorumluluk sahibidir. Olay incelenmeden, araştırılmadan konuşmaz. Türkiye'de terör faaliyetleri içerisinde olan sadece PKK da değildir.


Erdoğan bir muhalefetten iktidar iyi işler yapıyor, 'iktidar başarılı olmuş' demesini beklemiyoruz. Kimin muhalefette kalmasını kimin iktidar olmasını belirleyecek olan halktır, sandıktır. 


Bütün mesaimizi ekonomiye ayırmadığımız doğru. Çünkü biz Türkiye'yi topyekün ayağa kaldırma çabası içerisindeyiz. İki kavram üzerinde yoğunlaşıyoruz. İstikrar ve Güven. Bu yatırımlarla ve rakamlarla ortadadır. Eğer Türkiye'yi geziyorsanız, araştırıyorsanız bunu görürrsünüz ama bunu burda söyleyemezsiniz, çünkü işinize gelmiyor.


Demokratik ve ekonomik istikrarı sağladığımız zaman Türkiye daha farklı noktalarda olacak. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini halkımız takdir ediyor. Muhalefete sesleniyorum, elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün Türkiye neredeydi, şimdi nerede, rakamları inceleyin.Türkiye'nin nereden nereye geldiğini söylememizi yanlış değerlendirenler de var. 


Başbakan Erdoğan 1990'lı yılların sonundan itibaren kalkınma rakamlarını dile getirdi. Türkiye'nin öncelikle 1999 yılından sonraki gelişme rakamlarını anlattı.


Erdoğan, Türkiye'nin 2000'li yılların başında kazandığı paranın yüzde 60'nının üzerindeki payının faiz olarak verildiğini dile getirdi. Erdoğan bugün bu rakamın yüzde 7 olduğunu dile getirdi. Erdoğan enflasyonu yüzde 30 ile aldıklarını bu rakamın şu anda yüzde 5.5 olduğunu söyledi. Erdoğan önceki hükümetler döneminde ülkenin üç haneli enflasyonu gördüğünü dile getirdi. Şimdi soruyorum, önceki hükümetlerin iktidar ortaklarının şuan Meclis'te zamanında siz ne yaptınız Sayın Baykal, siz ne yaptınız sayın Bahçeli?


Bu ülke faiz yoluyla çok bedeller ödedi. Bu paralar milletimin, işçimin, çiftçimin, esnafımın cebinden çıktı. Erdoğan faizlerin neden yüksek olduğunu, faizi yüksek kılan unsurun da ülkelerin risk primi olduğunu ve bu risk piriminin de faiz oranını oluşturduğunu dile getirdi. Türkiye'nin risk primi yüzünden faizin yüzde 60'ların üstüne çıktığını söyledi.  


Yıl 2001, iktidarda MHP, DSP ve ANAP koalisyon ortaklığı var. Adını şuan burda zikredemediğim bir çok banka mesai saatleri dışında Merkez Bankası'ndan yüklü miktarda döviz alımı yaptı.Şimdi hükümeti hıyanetlikle suçlayanlara sesleniyorum AK Parti'nin yaptığı hıyanette sizin yaptığınız ne? Milliyetiyim diye ortalıklarda gezenlere sesleniyorum, Merkez Bankası gece soyulurken sizin yaptığınız ne?

2001 YILINDA İKTİDARDA KİM VARDI?

2001'de IMF programlarıyla Türkiye'yi ekonomik krizden çıkarmaya çalıştınız. 3.5 milyar dolarla borçla ülkeyi aldık. Şu anda 8.5 milyar dolar borcumuz var biz masaya adam gibi otururuz. Muhalefet borçlandı biz ödedik. 21 banka fona devredildi bedelini biz ödedik. 2009 krizinde 158 banka battı, Türkiye'de bir banka dahi zarar etmedi. Biz Türkiye'nin geleceğini düşünüyoruz. Biz bununi çin inadına kardeşlik, demokrasi ve inadına milli birlik ve beraberlik diyoruz. Türkiye'de eğer bugün terör belasından kurtulursa Doğu'da ve Güneydoğu'da patlama ve sıçrama olacak. Bu sebeple biz inadına kardeşlik, inadına milli beraberlik diyoruz.

Erdoğan, Stalin'in sözünü hatırlatarak " Bir kişinin ölümü trajik, 1 milyon kişinin ölümü istatistiktir", Ben partiyi kurduğumuzdan beri ben "Sizin hiç oğlunuz, kardeşiniz öldü mü, Dersim'i bir istatistik olarak görenler kendisini hiç Dersimli bir babanın ananın yerine koydu mu. Her ölüm erken ölümdür, hele gençlerin ölümü tahammül edilemeyecek kadar acıdır trajiktir. Bunun böylesine sürüp gitmesine tahammülümüz yok. Biz ekonomiye ve güvenliğe istitatistik olarak bakmıyoruz. Biz anaların dili ile konuşuyoruz. Biz bunun için demokratik açılım süreci dedik. Kardeşlik süreci dedik. Dedikki muhalefette bizle beraber olsun. 3 aydır attığımız hangi adım ülkeyi bölüyor geriyor. Gerilim üreten sizin hayali senaryolarınız kara kampanyalarınız ve gerginlik politikalarınızdır. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751