• BIST 1.539
 • Altın 411,415
 • Dolar 7,4372
 • Euro 8,9509
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -1 °C
 • Iğdır 10 °C

Erdoğan, Washington'da sergi açtı

Erdoğan, Washington'da sergi açtı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu haritalar Osmanlı Devleti'nin var olduğu dönemde ufukların efendisi olduğunu da bariz şekilde ortaya koyuyor. Unutulan mirasımızı bu sergi ile dünya ile buluşturuyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bahçeşehir Üniversitesi'nin Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından hazırlanan Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünyaya Bakışı adlı sergisinin açılışını yaptı. ABD temaslarının son gününde Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmesinin ardından Erdoğan, Washington'da 5 gün süre ile açık kalacak serginin açılışını yaptı.

 

 

Piri Reis'ten Kâtip Çelebi'ye Osmanlının Dünya'ya Bakışı Harita Sergisi 13 -18 Nisan 2010 tarihleri arasında Washington'da Association American Geographies'in (AAG) yıllık olağan toplantısında, Washington Marriot Hotel sergi salonunda açıldı. Katip Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen serginin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı sergi, bugüne kadar yurt dışında Amerika'da California San Bernardino State University'de, Avrupa'da Fransa'nın Başkenti Paris'te UNESCO Salonu'nda, Şam Milli Müzede ve Türkiye'de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Bilecik, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt'te sergilendi. Dün akşam Washington'daki sergi açılışına Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

 

Serginin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, "16. yüzyılda Piri Reis tarafından adeta uydudan çekilmiş gibi son derece şaşırtıcı bir şekilde hazırlanan haritalar Katip Çelebi'nin eşsiz çalışmaları o dönemde Osmanlı Devleti'nin gücünü ve vizyonunu göstermesi bakımından son derece önemlidir. Bu haritalar Osmanlı Devleti'nin var olduğu dönemde ufukların efendisi olduğunu da bariz şekilde ortaya koyuyor. Bizim tarihimizde, kalem her zaman kılıcın önünde olmuştur. Silahların baskıyla kapıları açtığı çağlarda bizim medeniyetimiz kalpleri fethetmiştir.

 

Tüm bu bilim adamlarımızı yaşatmak zorundayız. Unutulan mirasımızı bu sergi ile dünya ile buluşturuyoruz" diye konuştu. Açılışta bulunan Medeniyetler İttifakı Türkiye Koordinatörü ve MEDAM Başkanı Prof Dr. Bekir Karlığa konuşmasında, "Katip Çelebi'nin 400'üncü doğum yıldönümü, UNESCO tarafından Katip Çelebi'yi anma yılı ilan edildi. Bu vesileyle bu harita sergisini hazırladık. Tüm amacımız 17'nci yüzyılda Osmanlının dünyaya nasıl baktığını göstermekti. Coğrafya ve harita yolu çok etkili oldu" derken, ABD Coğrafyacılar Birliği Başkanı Douglas Richardson ise "Bunlar sadece fotoğraf ya da bilim değil, bunlar tam bir sanat harikası" diye konuştu. Uluslararası ilişkilere çok önem verdiğini ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel ise konuşmasında, "Genç bir üniversite olmamıza rağmen, 12 yıldır uluslararası ilişkilere çok fazla önem veriyoruz. Ve zaatalinizin sürdürmek istediği uluslararası platformda medeniyetimizin öğretilmesi ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili sarfettiğiniz çabalara destek olmak istiyoruz. Katip Çelebi harita sergimizin her programına özellikle katıldım. Özellikle Riga ve Paris'teki büyük bir ilgi gördü. Bu sergiyi daha da dünyada dolaştırmak istiyoruz" dedi.

 


Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel ayrıca, "Biliyorsunuz 2009 yılı dünyada UNESCO tarafından Katip Çelebi'yi Anma Yılı ilan edildi. Bu çerçevede bizim 3 yıl önce kurmuş olduğumuz Medeniyet Araştırma Merkezimiz (MEDAM) UNESCO'nun güzel haberini alınca Katip Çelebi'yi Osmanlı'nın dünyada tanınan, bilinen, bu değerli bilim insanını, tanıtmak istedi. Serginin açılışını Sayın Başbakan yaptı. Çok mutlu olduğunu ifade etti. Serginin en büyük en görkemli olan Washington'da oldu. Başbakan çok gurur duydu, çok mutlu oldu ve bu serginin ülkelere de mümkün olduğu oranda götürülmesini istedi. Çünkü bizim tarihimiz çok zengin tarihin üzerindeki tozları silip dünya kamuoyuna anlatırsak geçmişte insanlık alemine neler kattığımızı daha iyi anlatmış olacağız" ifadelerini kullandı.

 

Medeniyetler İttifakı Türkiye Koordinatörü ve MEDAM Başkanı Prof Dr. Bekir Karlığa ise, "Bu sergi fikri özellikle UNESCO kararından sonra bizde doğdu. Yaklaşık 2 yıl üzerinde çalıştık. Bir ekip kurduk ve ekiple birlikte üzerinde çalıştık. Bütün amacımız 17'nci yüzyılda Osmanlı dünyasının dünyaya nasıl baktığını, dünyayı nasıl gördüğünü, nasıl çizdiğini göstermekti. Esas amacımız 17'nci yüzyıla damgasını vurmuş olan büyük bir bilgin Katip Çelebi'nin, dünyaya tanıtılmasıydı. Bir Türk ve Müslüman olarak dünyaya tanıtılması bizim için çok önemliydi. Bu amaçla geziler yaptık. Önce California Üniversitesiyle anlaştık, sonra coğrafyacılar derneğiyle görüştük. Bize 8-10 bin üyeyle geleceğini söylediler" dedi. Başbakanın serginin açılışını yapmasından onur ve şeref duyduğunu ifade eden Karlığa, Erdoğan'ın çok güzel ve anlamlı bir konuşma yaptığını söyledi. Karlığa, "Biz ondan yarım saatlik, 15 dakikalık bir zaman ayırmasını beklerken, bize 1.30 saatlik bir zaman ayırdı. Bizim için çok sevindirici oldu" ifadelerini kullandı. Osmanlı İmparatorluğu öncesinden başlayarak 17'nci yüzyılın sonuna kadar olan dönemde üretilmiş ya da kullanılmış haritaların reprodüksiyonlaraergisini hazırladık. Tüm aı yer alan sergi, haritalar ve coğrafi keşiflerden sonra Osmanlı'nın dünyaya bakışının nasıl değiştiğini anlatıyor. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751