• BIST 1.378
 • Altın 456,029
 • Dolar 8,1265
 • Euro 9,6962
 • Kars 5 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

Erdoğan'ı haklı çıkaran 7 karar

Erdoğan'ı haklı çıkaran 7 karar
Başbakan Erdoğan'ın Yargıtay Başkanı'na verdiği, “Yargı, Yürütmeyi kuşattı” cevabının altında 367'den başörtüsüne tartışmalı yüksek mahkeme kararları yatıyor

Başbakan Erdoğan'ın, Yargıtay Başkanı'nın “Yürütme yargıyı kuşatmak istiyor” şeklindeki sözlerine karşılık “Asıl yargı yürütme ve yasamayı kuşattı” cevabının ardında Anayasa Mahkemesi ile Danıştay'ın son yıllarda verdiği tartışmalı kararlar yatıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN 367: Anayasa Mahkemesi, Sabih Kanadoğlu'nun gündeme getirdiği ve daha önce hiç uygulanmayan anayasa değişikliklerinde Meclis'in en az 367 milletvekili ile toplanması gerektiği yönündeki görüşlerine denk düşen karar aldı.

BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK: Mahkeme, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğini iptal etti.

ASKERE SİVİL YARGI: Anayasa Mahkemesi, askere sivil yargı yolu açan CMK değişikliğini de iptal etti.

TİB DÜZENLEMESİ: Anayasa Mahkemesi, polis, jandarma ve MİT'e dinleme yetkisi veren yasada, yalnızca “Başbakan'ın yetkilendireceği kişi veya komisyon”un denetim yapabileceği şeklindeki düzenlemeyi iptal etti.

YASAMANIN VERDİĞİ YETKİYE TIRPAN: Danıştay, Adalet Bakanına tanınan, hakim ve savcılarla birlikte adalet müfettişleri hakkında soruşturma açılıp açılamayacağına karar verme yetkisine dolaylı sınırlama getirdi.

KATSAYI EŞİTSİZLİĞİ: YÖK'ün üniversitelere girişteki katsayı oranını kaldırması, ardından da katsayı farkını düşürmesi Danıştay engeline takıldı.

BELDE BELEDİYELER KARARI: Danıştay, Anayasa Mahkemesi'nin kapatılan belde belediyelerinin seçimlere girebilmeleri için dava açma şartı konusundaki kararına da uymadı. Erdemir, TÜPRAŞ, Galataport, İETT arazisi, Irak ve Suriye sınırında bulunan mayınlı arazinin temizlenmesi emeklilik yaşı da yargı engeline takılan konular arasında yer aldı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751