• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 2 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 8 °C

“Ermenileri Ruslar destekledi”

“Ermenileri Ruslar destekledi”
Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Onur Ersançmış, Hocalı katliamına giden süreçte Ermenileri Rusların desteklediğini söylediKars Ülkücü Ocakları Hocalı katliamını unutmadı

 Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Onur Ersançmış, Hocalı katliamının 18. Yıldönümü münasebetiyle İl teşkilatı adına yaptığı basın açıklamasında, “Hocalı’da gerçekleştirilen katliama giden süreçte, Ermenileri Rusların desteklediği yönünde ciddi bulgular bulunmaktadır” dedi.

  Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Onur Ersançmış, yaptığı yazılı açıklamada, “Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 1992 yılında, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan Azerbaycan Türklerinin Ermeniler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olaydır. Saldırıda ölenlerin sayısı, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre, 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613,bazı kaynaklara göre ise toplam 1.300 kişidir. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocuklar bile bundan nasibini almıştır.” diye konuştu.

 

“ERMENİLERİ RUSLAR DESTEKLEDİ”

Ocak Başkanı Ersançmış, Hocalı’da gerçekleştirilen katliama giden süreçte, Ermenileri Rusların desteklediği yönünde ciddi bulgular bulunduğuna dikkat çekerek, “Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı gruplar Karabağ’a yerleştirilmiştir. Ardından Gorbaçov, 25 Temmuz 1990’da yayımladığı bir kanun ile kanunları dahilinde olmayan silahlı grupların kurulmasını yasaklamış ve kanunsuz olarak saklanan silahlara el konulmasını sağlamıştır. Bu kanunla birlikte Azerbaycan’ın bütün bölgelerinde av silahları da dahil olmak üzere silahlar toplanmış, Dağlık Karabağ’da ise bu görev Rus askerleri tarafından yerine getirilmiştir. 1990 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ermeniler saldırılarını doğrudan Azerbaycan Türklerine yöneltmeye başlamışlar, otobüs baskınları, yol kesme gibi terör eylemlerine kalkışmışlardır. 1990 yılı başlarında yaklaşık 186 bin Azerbaycan Türkü, Ermenistan’dan Azerbaycan’a gitmeye zorlanmıştır. Ekim 1991’de ilk Azeri köyü Ermenilerce ele geçirilmiştir. Hocalı Katliamı, Rus askerlerinin desteğiyle 25–26 Şubat 1992’de Hocalı ’ya ulaşan Ermeni kuvvetlerince gerçekleştirilmiştir. Rusya olaylarla ilgisinin olmadığını iddia etse de, Rus ordusuna ait 366. alayın 1991’in sonbaharından beri Ermenilerin safında savaştığı, alaydan kaçan dört askerce doğrulanmıştır.” şeklinde konuştu.

 

“DÜNYA SESSİZ KALDI”

Ersançmış, Hocalı katliamına Dünyanın sessiz kaldığını belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’de Hrant  Dink öldürüldüğü için “Hepimiz  Ermeniyiz” diye sokaklara dökülenler, katledilen Müslüman Türk olunca neden sessiz kalmaktadır. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Ermeni protokolünü imzalayıp Azerbaycanlı soydaşlarımıza ihanet eden AKP Hükümetini de Kars halkına teşhir etmek istiyorum. Bütün dünya ve AKP hükümeti bilsin ki Ermeniler işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmeden ve Türkiye’ye yönelik toprak-tazminat ve soykırım iddialarından vazgeçmeden Doğukapı açılamaz. Soydaşlarımız yalnız değildir bizler Ülkü Ocakları olarak Azerbaycan Türklerinin haklı davasını her zaman savunacağız ve bu soykırımı unutturmayacağız”

 

Ersançmış ayrıca, hafta sonu Ülkü Ocakları İl binasında yapılacak olan “Hocalı Katliamı” adlı eğitim seminerine tüm Kars halkını davet ettiğini açıkladı.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751