• BIST 1.529
 • Altın 410,836
 • Dolar 7,3857
 • Euro 8,9199
 • Kars -8 °C
 • Ardahan -11 °C
 • Iğdır 3 °C

Ermenistan Cumhurbaşkanından Türkiyeli aydınlara teşekkür

Ermenistan Cumhurbaşkanından Türkiyeli aydınlara teşekkür
Rusya'dan yayın yapan RİA NOVOSTİ, adlı internet sitesinde yayınlanan bir haberde Türkiye'de sözde Ermeni iddialarına destek veren Türk aydınlarına Ermenistan Cumhurbaşkanı Serk Sarkisyan'ın teşekkür ettiğini bildirildi.

Ermeni asıllı muhabiri Qamlet Matevosyan imzalı haberde, “Osmanlı Türkiyesi 19’ncu yüzyılın sonlarından itibaren 20’nci yüzyılın başlangıcında Ermenilere devamlı şekilde baskı uygulamış ve ermeni halkını imparatorluktan sürmüştür. Ayrıca 1915 yılında 1.5 milyondan fazla insan katledilmiştir. Türkiye geleneksel olarak soykırım gerçeğini inkar ediyor ve batının bu konudaki tenkitlerine çok ağrılı tepki gösteriyor.” görüşlerine yer verdi.

Haberde şu bilgiler yer aldı: “Ermenistan'ın cumhurbaşkanı halka müracaatında soykırımın tanıtılması ve dünya çapında kınanması için mücadeleyi sürdüreceklerini söylemiştir. Serk Sarkisyan insanlığa karşı yapılan bu cinayeti itiraf ederek kınayan, Ermenistan'a destek veren  bütün cumhuriyetlere ve organizasyonlara teşekkür etmiştir. Serj Sarkisyan aynı zamanda ermeni halkının acısını paylaşan ve soykırımı itiraf eden, tarihi gerçeğin ortaya çıkması için mücadele eden Türkiyeli aydınlara da teşekkür etmiştir. Soykırımın 95’nci yıldönümünde Serj Sarkisyan herkesin şu gerçeği hatırlamasını istemiştir: Hazırlanmış devlet politikasına göre sadece ermeni oldukları için kılıçla ve ateşli silahlarla öldürülen 1.5 milyon insanın hatırası  bu soykırımın tanınması ve kınanması yönünde mücadeleyi sürdürmemizi gerektiriyor.”

Diğer bir haberde ise, “Ermenistan da İlimler akademisinde yapılan toplantıda Türk aydınların hareketine övgüler yağdırılarak şu görüşlere yer verildi: Türkler ne keder inkar etseler de soykırım unutulmayacak. Sayıları şimdilik az da olsa Türk aydınlarından Nobel ödüllü Orhan Pamuk ve Taner Akçam kimi aydınlar soykırımı tanıyorlar. Kabul ediyorlar. 1.5 milyon Ermeni'nin öldürülmesini en sonunda Türkler kabul edecekler. Soykırımı tanıyan Türk aydınlarına da teşekkür ediyoruz.” görüşlerine yer verildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751