• BIST 1.378
 • Altın 456,171
 • Dolar 8,1430
 • Euro 9,7142
 • Kars 5 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

Ermenistan Kars merkezli Büyük Ermenistan oluşturmak istiyor

Ermenistan Kars merkezli Büyük Ermenistan oluşturmak istiyor
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, en son İsveç'te kabul edilen Ermeni Soykırımını tasarının kabul edilir bir yanı olmadığını belirterek, burada Ermenilerin Kars merkezli Büyük Ermenistan politikasının bulunduğunu buna da diyasp

Konuyla ilgili KHA’nın sorularını cevaplayan MHP İl Başkanı Oktay Aktaş, “Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın bir maç trafiği ile başlattığı Ermeni açılımı daha sonra İsviçre’de protokole dönüştürüldü. Yine Bursa maçıyla Ermenistan’da Sarkisyan’ın “Maça Azerbaycan bayrakları alınmayacak” demesiyle gerginleşen Türk Ermeni ilişkileri, nihayetinde de Amerika Temsilciler meclisi alt kanadı olan dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilen soykırım olarak karşımıza çıktı. Son olarak da İsveç’de soykırım tasarısını da kabul ederek AKP’nin Türkiye’deki sosyal politikalarıyla beraber tüm açılımın yanı sıra dış politikadaki tüm açılımların iflas ettiği ortaya çıkmıştır.” dedi.

 

Türkiye’yi çok zor günlerin ve şartların beklediğini belirten Aktaş, “Türk Milleti ve Türk Devleti özellikle Amerika’da kabul edilen soykırımla beraber 1915 yılındaki soykırım literatürüne sokulmak istenmektedir. Daha önceden de Ermeniler Amerika’daki çeşitli eyalet merkezlerinde yapmış oldukları başvuruları Amerikan Temsilciler meclisi ve Amerikan Başkanını Ermenistan’a soykırım yapılmamış dedikleri için reddetmişti. Bugün bu konuda Amerika’da artık sıraya girildi. Öyle ki 1915 yılında sözde mağdur olan insanlara Amerikan sigorta şirketleri tazminat ödemeye başladı.” diye konuştu.  

 

Aktaş, Diyasporanın tertiplediği 3 T politikasının olduğunu söyleyerek, “Bunlar; Tanıma, Toprak ve Tazminat. Dolayısıyla Ermeni diyasporasının 3 T’si gerçekleştirilmiş oluyor. Biz bunun yanında AKP’nin de uluslararası düzeyde dış politikada 3 ‘’sinin olduğuna inanıyoruz. Birinci (T) Teslimiyet, ikinci (T) Takiyecilik, üçüncü (T) ise Tavizkarlık. AKP sürekli taviz verdi ve dış politikada teslim oldu. Türk Milletinin özellikle uluslararası düzeydeki Türk tarihi ve Türk milleti tarihinin hiç bir döneminde soykırım olduğuna inanmıyoruz ve yapmamıştır. Kaldı ki Ermeniler Sadakati Millet kavramı içerisinde Osmanlı en sadık millettir. Her zaman en üst düzeyde teba olarak yer almışlardır. Maliye nazırı olmuşlardır, Başbakan yardımcıları olmuşlardır. Dış işlerinde elçiler olmuşlardır. Hiçbir zaman Ermenilere Osmanlı döneminde bir soykırım veya aşağılama gibi bir şey olmamıştır. Yine Osmanlı içerisine baktığımızda Ermeni ve Rum vatandaşlarımız ticari merkezlerini bile elde etmişlerdir. Şimdi ise AKP Hükümeti bu Teslimiyetçi, Takiyeci ve Tavizkar tutumuyla beraber tamamen iflas etmiştir. Dış İşleri Bakanının göreve gelir gelmez komşularla sıfır problem politikası vardı. Ermenistan ile hangi noktada sıfır problem gerçekleştirebilirsin. İşte İsviçre’deki imzadan sonra Amerikan’ın ve İsveç’in ve bugün ne hazindir ki üzülerek bunu belirtiyoruz. Sarkisyan’ın son konuşmaları adeta Türkiye’yi tehdit ediyor. TBMM’ye “Protokolü kabil etmez isen çekerim” diyor. Sarkisyan bu güce nereden alıyor? Hükümetin teslimiyetçiliğinden, takiyecilikten  alıyor.” Şeklinde konuştu.

 

“Böyle bir politikayı üreten hükümetin dış politikası iflas etmiştir” diyen Aktaş, şunları söyledi:

“Dolayısıyla İsveç’in, Amerika’da Türk Milletine 2003 yılından sonda başına ikinci bir çuval geçirme olayı olarak kabul ediyoruz. Ve sayın başbakan ve AKP hükümetini istifaya davet ediyoruz. Özellikle Türk Milletinin daha fazla onuruyla, daha fazla gururuyla oynanmamalıdır. Sayın Başkanımız diyor ki “Türkiye büyük bir devlet”. Doğrudur, Türkiye büyük bir devlettir. Ama sayın Başbakan bu büyük millet ve büyük devletin altonda çok küçük kalmıştır. Türk Milletinin politikalarını sözde değil, fiilen eylemle gerçekleştirmen gerek. Şimdiye kadar Türk Milletinin büyüklüğünü gösterip İsveç’te bu olumsuz adımı neden durdurmadın?. Neden büyüklük gösterip Amerikan Temsilciler Meclisi’nde bunu geriye çektiremedin”. Dolayısıyla hükümet dış politikada Türkiye’nin o büyüklüğünü kaldırabilecek bilgi, beceri kapasitesi yoktur.”

 

Aktaş, ayrıca, Ermenistan ile sınır bir kenti olan Kars’ta kaygılar taşıdıklarını da vurgulayarak, “Ermenistan Kars merkezli Büyük Ermenistan oluşturmak istiyor. Dönen olaylar ve bütün protokollerin içyüzü özellikle 13 Ekim 1921 Kars Anlaşmasını AKP Hükümeti uluslararası düzeyde Ermenistan protokolüne yerleştiremedi ve bunu kabil ettiremedi. Kars Anlaşması sınırları belirleyen bir anlaşmadır. O dönem Kazım Karabekir Paşa’ya yalvararak imza attırdıkları bir anlaşmadır. Şimdi geldiğimiz nokta Kars merkezli Büyük Ermenistan politikaları ki bunun hedefi sözde soykırımın yüzüncü yılı 2015 yılıdır. Yani 2015 yılı eğer böyle giderse Büyük Ermenistan merkezi yapılacak bir konuma taşınacaktır. Burada hükümetin aklını başına almasını istiyoruz. Hükümet Kars Anlaşmasını ve Türkiye Cumhuriyetin milli politikalarına sahip çıkmasını bekliyoruz. Bir Karslı olarak da bu gelişmelerden son derece üzüntü duyuyoruz. Çünkü bütün hesaplar sınır kenti Kars üzerinedir. Bunu şiddetli protesto ediyoruz. Asla kabul etmiyoruz ve sonuna kadar da karşı çıkacağız.”

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751