• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 4 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 11 °C

Et ithalatı üreticiyi bitirir

Et ithalatı üreticiyi bitirir
Türkiye Hayvancılık Sektör Meclisi Üyesi ve Kars Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Nail Çelik, et ithalatının üreticiyi bitirdiğini söyleyerek, “İki yıldır haykırıyoruz tedbir alın, hayvancılık bitti” diyerek konuya ciddi şekilde çözüm bulunmasın

Kars Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Nail Çelik, “Son iki yıldır hayvancılık bitme noktasında hükümet gerekli tedbirleri alsın diye hayvancılıkla ilgili her platformda hayvan sayısının azaldığını dile getiriyoruz. 2004-2009 yılları arasında her sektörde belli bir fiyat artışına rağmen hayvancılık sektöründe et fiyatları 5 yıl aynı seyretmiş. Buna rağmen girdi fiyatları hızla artmıştır. Bu süre içinde besiciler, üreticiler zarar etmiş ve mesleği bırakmıştır. Türkiye’de işletme sayısı hızla düşmüştür. Üretici büyükşehirlere göçmüş doğu ve güneydoğuda nüfus azalmıştır. Süt fiyatlarındaki düşüş üreticiyi damızlık hayvanlarını kesmeye zorlamıştır. 1980’li yıllardan sonra uygulanan yanlış politikalarla zaten bitirilen hayvancılık doğuda mecburiyetten yapıldığından çöküş yavaşlamıştır.” dedi.

Çelik, daha sonra şunları söyledi:

“Doğuda yapılan geçim hayvancılığı bile göçten, hayvanın sütün para etmemesinden yüzde 40 azalmış meralar boş kalmıştır. Bu sorunları son yıllarda sık sık dile getirdik. Geçtiğimiz yıl Kurban bayramı öncesi haykırdık “sayı azaldı, tedbir tedbir..” diye. Herhalde sesimiz Kars’tan duyulmadı. Yeni çıkarılan hayvancılık hibe desteği ile sevinirken doğuya yatırım gelecek, hayvan sayımız artacak yeniden hayvan ihraç eder duruma geleceğiz diye beklerken, Sayın Başbakanımızın talimatıyla Tarım Bakanımızın Et Balık Kurumu aracılığıyla canlı hayvan et ithalatı yapılacağı sözleriyle yıkıldık. Etçilerin iddiasına göre besiciler elindeki hayvanı kestirmiyor. Oysa etçiler ve kesime ara veren EBK kombinaları bilmiyor ki o besiciler yok artık. Son 5 yılda bittiler. O işletmeler bir bir kapandı. Et marketleri de 16-16.5 TL’den kesilen eti 30 TL’ye kadar satmaya başladılar, kar sarhoşu oldular. Bunun hesabı üreticiden, besiciden değil de marketlerden ve aracılardan sorulmalıdır. 2009 Kurban bayramından sonra et fiyatlarındaki artışın sebebi budur. Şimdi alınacak et ithali kararıyla; birkaç aylığına tüketiciye ucuz et sunulabilir. Ya sonra?. Sektör biter, üretici biter, göç hızlanır, kaş yapalım derken göz çıkar. Et ithalatı yerine damızlık işletmeleri desteklenmeli, işletme sayıları ve işletmedeki hayvan sayısı hızla artırılmalıdır. Damızlık süt işetmeleri desteklenmelidir. Avrupa’da etin tüketiciye ucuz yansımasının sebebi üreticiye farkın sübvanse edilmesidir. Türkiye’de de bu sübvansiyon sağlanabilir, üretim besicilik cazip hale getirilebilir. Bu işin çözümü et ithalatı yaparak neidüyü belirsiz at, eşek ve domuz etlerini tüketiciye sunmak değildir. Geçmiş ithalat dönemlerinde bufalo etlerini endüstriyel yağ adı altında domuz etlerini tüketiciye sunan hükümetler, üreticiyi de bitirmiştir. Sorunu da büyütmüştür kalıcı tedbirler almamıştır. Üretimi ve üreticiyi destekleyen Hükümetimizin bu gibi yanlış kararlardan uzak duracağı, sektörleşmeye başlayan hayvancılığımıza ve bölgemize bu darbeyi vurmayacağı inancındayız.”

 • Yorumlar 28
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751