• BIST 1.483
 • Altın 415,867
 • Dolar 7,1758
 • Euro 8,7124
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -1 °C

FARKLI KÜLTÜRLER KARS'TA

FARKLI KÜLTÜRLER KARS'TA
Avrupa'nın Farklı Kültürleri Kars'ta Buluştu

AB Eğitim ve Gençlik Programları, 'Eylem 11 Gençlik Değişimleri' kapsamında kabul edilen 'Ebru: Çok Kültürlülüğün Yeni Metaforu' isimli proje Kars'ta hayata geçirildi. Bu kapsamda, AB üyesi 4 ülkeden 24 genç Kars'a gelerek ebru sanatı ile söyleşi ve toplantılara katılıp, Kars'ın kültürel havasını teneffüs etti.

Çok kültürlülük üzerine daha önce 'Ebru' isimli başarılı bir uluslararası fotoğraf sergisi açan Attila Durak, proje kapsamında Kars Belediyesi Namık Kemal Toplum Merkezi'nde 'Ebru' isimli bir panel düzenledi. Durak, katılımcılara, çıktığı ve halen devam etmekte olduğu yolculuğu anlattı.

AB üyesi 4 ülkeden 24 genç, panelden sonra Kars Kalesi manzarasında ebru sanatını icra etti. Programda katılımcılar, ülkelerinin kültürünü yansıtan materyaller ile ülkelerini farklı renklerle tanımış oldu.

AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında kabul gören projeye katılan gençler, kendi ülkelerinin de aynı zamanda kültür elçisi oluyor. Kendi ülke kültürlerini tanıtmak için hazırlıklı gelen gençler ayrıca, gerek kültürel sergide gerekse kültür gecelerinde kendi kültürlerini tanıtacak.

ÇOK RENKLİLİĞİ, FARKLILIĞIN NE KADAR ZENGİNLİK OLDUĞUNU EBRU İLE ANLATIYORLAR

Sanatçı Attila Durak, hikayenin 2 yıl önce Van'da başladığını, Van'da açmış olduğu 'Ebru: Kültürel Çeşitlilik Üzerine Yansımalar' sergisinde, gençlerin bu metaforun Türkiye'ye, Anadolu'ya çok uyduğunu düşündüklerini söyledi. Durak ayrıca, gençlerin, bunun bir Avrupa projesi olması gerektiğini düşünüp Avrupa fonlarına başvurduklarını belirterek, "Avrupa'dan aldıkları fonla da Türkiye'nin içinde olduğu 5 farklı ülkeden yaklaşık 30 gencin bir araya gelmesiyle burada 'Ebru: Çok Kültürlülük Üzerine Yansımalar Yeni Metaforu' ile gelen misafirlere Türkiye'yi, Türkiye'deki çok renkliliği, farklılığı, bu farklılığın ne kadar zenginlik olduğunu Ebru ile anlatmaya çalışıyorlar." dedi.

Kars'ta bulundukları 3 günlük süre içinde paneller düzenlediklerini da ifade eden Durak, "Biz Anadolu'da bizim bildiğimiz 50'ye yakın farklı etnik grubun bir arada nasıl yaşadığını, nasıl iç içe girdiğini, kültürlerin birbirini nasıl etkilediğini ve bütün bu kültürlerin etkilemesiyle beraber yeni bir Türkiye kültürünün oluştuğunu anlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca, bunun yüzyıllardır süregelen bir gelenek olduğunu ve bu zenginliğimiz ile de ne kadar övündüğümüzü ve yapabildiğimiz kadar da onların kendi çok kültürlerinin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Çünkü bu, gençlerin karşılıklı diyalog kurma projesidir. AB'nin böyle projeleri var. Bizim de Karslı, Vanlı gençlerimiz bir araya geldiler ve kendi dertlerini anlatıp, karşıdan da gelen arkadaşlarıyla paylaştılar." diye konuştu.

Bülent Karadağ isimli vatandaş da yurt dışından gelen arkadaşlarıyla birlikte Ebru sanatını icra ettiklerini belirterek, bu çalışmayla herkesin kendi fikrince suyun üzerine kendi renkleriyle yaşamlarını yansıttıklarını anlattı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751