• BIST 1.329
 • Altın 450,763
 • Dolar 7,8115
 • Euro 9,3377
 • Kars -4 °C
 • Ardahan -7 °C
 • Iğdır 0 °C

Genç girişimciler teşvik yasasının uzatılmasını istiyor

Genç girişimciler teşvik yasasının uzatılmasını istiyor
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Kars İl Başkanı Adem Çalkın, global kriz bitinceye kadar teşvik yasasının uzatılması gerektiğini söyleyerek, “Bu yapıldığı takdirde işsizlik rakamlarındaki artışlar daha az olacaktır” dedi

 Çalkın, yatırımları ve istihdam teşvikini öngören 5084 sayılı yasanın 2004 yılı Ocak ayında yürürlüğe girdiğini ve 5 yıl süre ile Kars’ın da içinde bulunduğu 49 ilde uygulandığını hatırlatarak, “En az 10 kişi istihdam edildiğinde başta SSK olmak üzere işletmelere bazı vergi kalemlerinde indirim ve bedelsiz arazi tahsisi öngören yasanın yarattığı imkanlar vesilesi ile zorda olsa ayakta kalan işletmelere destek olmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz global kriz bitinceye kadar teşvik yasasının uzatılması gerekir. Bu yapıldığı takdirde işsizlik rakamlarındaki artışların daha az olacağını ve başta ihracat olmak üzere birçok ekonomik kalemde yaşanacak hareketlilik gözle görülür şekilde artacaktır” diye konuştu.

  2008 yılı sonlarında ortaya çıkan ve zaman içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan global krizin her ne kadar toparlanma sürecine girmiş olsa da Türkiye’deki yansımalarının oldukça yavaş seyrettiğini de belirten Çalkın, “Gerek yurt içersinde gerekse yurt dışında yapılan ekonomik açıklamalar kriz etkilerinin azalmakla birlikte 2010 yılında daha çok kendisini hissettireceği anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda yapılması gereken özellikle ekonomik anlamda geride kalmış illerimizin 2010 yılını daha rahat atlatabilmeleri için hükümetin tüm imkanlarını kullanması gerekir” şeklinde konuştu.

  Çalkın önerilerini de şöyle dile getirdi:

  “Bizim önerimiz tabi ki 5084 sayılı yasanın uzatılması ve ekonomik krizin yansımalarının en çok hissedildiği illerimizden biri olan Kars’ımız için çok önem taşımaktadır. İşsizliğin önüne geçmek ve yeni istihdam yaratmakta olan mevcut işletmeler desteklenmeli ve bu kanun daha da altı doldurularak uzatılmalıdır”

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751