• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 6 °C
 • Ardahan 1 °C
 • Iğdır 12 °C

Görevde Yükselme Sınavlarına Tepki

Görevde Yükselme Sınavlarına Tepki
Türk Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler, görevde yükselme sınavı yönetmeliğinde yer alan 70 barajı uygulamasına tepki gösterdi.

Türk Eğitim Sen Şubesi’nde yapılan toplantıda konuşan Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler, eğitim çalışanlarının, bakanlığın uygulamalarının mağduru olduğunu söyledi.

Fahrettin Şimşekler; “Son 7-8 yıldır yapılan sınavların ve atamaların birçoğu yargıdan dönmüş, eleştirilmiş ve kınanmış olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı yanlış uygulamalarına ve tutumuna devam etmektedir. Geçtiğimiz dönemde yapılan Okul Müdürlüğü ve Müdür Yardımcılığı sınavlarında başarılı sayılabilmek için 60 barajı uygulaması varken, Anadolu ve Fen Lisesi Öğretmenliği için bu baraj 40’a düşürülmüşken Yardımcı Hizmetler statüsündeki personelin katıldığı Personel Görevde Yükselme Sınavında başarılı olabilmenin şartı 70 puanı almak olarak tespit edilmiştir. Üniversite mezunu ve katılanların birçoğunun idari anlamda bilgiye sahip olduğu iki sınavda başarı puanını 60 ve 40 iken Hizmetli kadrolarında çalışanların katıldığı, kurumların günlük işlerinden dolayı çalışmaları için yeterli zaman bile bulunmayan yardımcı hizmetli personelin sınav başarısı için 70 puanın aranması çok manidardır” dedi.

GÖREVDE YÜKSELMEME SINAVI YAPILDI

Türk Eğitim Sen Kars Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler yapılan sınavın eğitimde yükselmememe sınavı olduğuna dikkat çekti.

Şimşekler; “Bu sınav adeta “Görevde Yükselmeme Sınavı” olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı bu sınavı yaparken herhalde üzerindeki bir sorumluluğu da bu sınavı yaparak atma amacı güdüyordu. “Sınav Yaptım Kazanamadınız” diyebilmek için. Hiçbir şekilde sınava hazırlanabilme imkanları olarak müdürlük ve müdür yardımcılığı sınavlarına girenlerle ya da Anadolu ve Fen Lisesi türü Okul Öğretmenliği sınavlarına girenlerle karşılaştırılamayacağı halde sınav başarı puanı 70 olarak belirlenmiştir” diye konuştu.

DAVA AÇILDI

Türk Eğitim Sen Kars Şube Başkanı Şimşekler, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’na konu ile ilgili olarak düzeltmenin yapılması hususunda yazı gönderdiğini, olumlu cevap alınmadığı için ilgili maddelerin yargıya taşınarak dava edildiğini kaydetti.

Şimşekler; “Milli Eğitimin ağır yükünü omuzlarında taşıyan Yardımcı Hizmetler kadrosuna sahip çalışanların mağduriyetinin biran önce giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı olarak acilen müdahale edilmelidir. Yapılan yanlış, eksik ve haksız uygulamanın bir an evvel sonlandırılması ve bu 70 barajının aşağılara çekilmesi gerekmektedir” diye tepkilerini dile getirdi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751