• BIST 1.145
 • Altın 498,708
 • Dolar 8,1434
 • Euro 9,6150
 • Kars 15 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Guluyev: Hocalı Soykırımının planı nasıl yapıldı?

Guluyev: Hocalı Soykırımının planı nasıl yapıldı?
Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, tarihin kanlı lekesi olarak bugüne kadar görülmüş en dehşetli facia olan Hocalı Soykırımı’nın 26. Yıldönümünde yaşamını yitirenleri anmanın derin üzüntüsü yaşadıklarını söyledi.

Tacettin DURMUŞ / KARS MANŞET

Guluyev, tarihin çeşitli dönemlerinde Ermenistan’ın tecavüzüne maruz kalan Azerbaycan’da 1992 yılının Şubat ayının 25`ini 26`sına bağlayan gece, yaşanan Hocalı Soykırımının XX. yüzyılın ve Azerbaycan tarihinin kanla yazılmış sayfası olarak en dehşetli soykırım olarak tarihe geçtiğini hatırlattı.

O gece yaşanan facianın ve soykırımının planını gazetemize açıklayan Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev: “Acımasızca katledilen Hocalı halkı Şubat ayının 25`inde saat 23:00 sularında Sovyetler Birliğinin 366`cı alayının Ermeni askerleri tarafından ağır ateşlere maruz kaldı. Bu ağır saldırının başlangıcında ilk önce Hocalı’da yerleşen savunma barikatları ve yatakhaneler patlatıldı. Tecavüzkar Ermeni piyadeleri şehre Şubat ayının 26`sında gece saat 01:00 - 04:00 sularında girdi. Ermenistan askeri yapılanmalarının verdiği bilgiye göre ağır silahların ateşlerine maruz kalan şehir savunması fazla dayanamayarak kırıldı. Hocalı’da bulunan dağıntılar ve yıkıntılar da bu patlayışların ağır top ateşleri sonucunda oluştuğunu kanıtlamaktadır. Çünkü bu tür dağıntılar hiçbir şekilde gergin sokak savaşları zamanı ortaya çıkamaz.

Ermenistan askeri yapılanmaları 1992 yılının 25 Şubat’ını 26`sına geçen gece Hocalıda tarihe “Hocalı Soykırımı” olarak kanlı harflerle yazılmış akıl almaz bir katliam gerçekleştirdiler. 7 bin nüfusu olan Hocalı’nın, Ermeni askeri yapılanmalarının şehre girdiği zaman yalnızca 3 bini şehirde yaşamaktaydı. Çünkü 4 aydan aşkın bir süre içinde kuşatmada kalan halk diğer bölgelere kaçmaya mecbur kalmışlardı. Şehirdeki kalan ahalide artık ana-baba yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılarak dağlara ve ormanlara kaçmıştı. Her taraftan silahlı Ermeni askerleri silahsız masum ahaliye ateşler açıyor, sağ kalan kadın, kız, gelinler soğuk ve karlı kış gecesinde çeşitli işkencelere maruz bırakılıyordular. Şu bir gerçektir ki ne kadar insan Ermeni ateşinden kurtularak dağlara kaçsa da bu soğuk kış gecesinde donarak öldüler.

Saldırılar başladıktan sonra Hocalı halkı telaş içerisinde Azerbaycan`ın Ağdam bölgesine kaçmaya çalıştı. En önemli eşyalarını alamadan, üzerlerine kalın bir şeyler giyemeden o soğuk kış gecesinde evlerinden çıktılar. Bunun sonucunda ise onların bazıları ermeni askeri yapılanmalarının silahlı saldırısından kurtulsa da bu kış gecesinde donarak öldüler. Donarak ölenlerin büyük çoğunluğunu çocuk ve kadınlar teşkil etmekteydi. Kaça bilenlerin anlattığına göre kaçamayan ve esir olarak alınanlar ise anında katledildi.

Kaçarken ölen ve öldürülen Hocalı halkının cesetlerinin Azerbaycan bölmeleri tarafından helikopterle Ağdama götürülme görüntüleri mevcuttur. Video görüntülerinden de görüldüğü üzere Hocalı halkı kaçarken acımasızca katledilmiştir ve bu katledilen halkın büyük çoğunluğu yaşlılar, kadınlar ve çocuklardı. 4 gün boyunca Ağdama 200-e yakın ceset taşındı. Bu cesetlerin bir çoğu çeşitli işkencelere maruz kalmış, bazıların kafa derileri yüzülmüş ve bazılarının ise başı kesilmişti. Ağdam`a getirilen 181 cesedin 130-u erkek, 51`i kadındı ve bunun yanı sıra bu cesetlerin 13 tanesi çocuktu.

Cinayetkar ermeni askeri yapılanmalarının Şubat ayının 25`ni 26`na bağlayan gece vahşice yaptıkları bu soykırım sonucunda 613 kişi öldürüldü, 1000’i aşkın çeşitli yaşlardaki kişiler aldıkları silah yarasından sakat kaldı. 106-sı kadın olmak üzere 63 az yaşlı çocuk ve 70 yaşlı kişi öldürüldü. 8 tane aile tamamen yok edildi. 25 çocuk her iki velisini ve 130 kişi hem her velisinden birisini kaybetti. Düşman ateşinden 76-sı çocuk olmakla 487 kişi yaralandı. 1275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 150 erkek, 68 kadın ve 26 çocuğa ne olduğu bilinmemektedir.

Bütün bu cinayetler Ermeni askeri yapılanmaları tarafından acımasızca ve akıl almaz vahşilikle gerçekleştirildi. Bu soykırımın gerçekleştirilmesinde iştirak eden subaylar ise bugün Ermenistan`da siyasi hâkimiyette temsil olunmalarının yanı sıra ermeni ordusuna komutanlık ediyorlar. Her bir Azerbaycan evladı gibi bizler, Hocalı`da insanlık ve yaradılış aleyhine gerçekleştirilmiş bu suçların sahiplerinin bir gün mutlaka uluslararası cinayet mahkemesi karşısında bunun cevabını vereceklerine ve eğer cihanı alem adaletini yitirmediyse bunun kesinlikle olacağına ve yine bizler Hocalı katillerinin hukuk karşısında gereken değeri göreceklerine inanıyoruz. Çünkü biz Hocalı`yı asla Unutmadık, Unutmayacağız!!” dedi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751