• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -8 °C
 • Iğdır -1 °C

Hacı Adnan Çalkın Camii açıldı

Hacı Adnan Çalkın Camii açıldı
Kars kent merkezine 10 kilometre mesafedeki Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi Camisine kavuştu. 1987 yılında inşaatına başlanan sanayi 1993 yılında faaliyete başladı. O günden bu yana kiralanan bir işyerinin mescide çevrilmesiyle ibadetler ya

Kars kent merkezine 10 kilometre mesafedeki Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi Camisine kavuştu. 1987 yılında inşaatına başlanan sanayi 1993 yılında faaliyete başladı. O günden bu yana kiralanan bir işyerinin mescide çevrilmesiyle ibadetler yapılıyordu. Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi tarafından başlanan cami inşaatı maddi imkansızlıklar nedeniyle karkas halinde bırakıldı.

  Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Hasel Yem Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda da kent merkezindeki Has Kuyumcu’nun sahibi Adnan Çalkın karkas halindeki inşaatın tamamlanması için hep hayal kurdu. Çocuklarına da sürekli olarak bundan söz etti ve en büyük isteklerinden birinin bu cami inşaatını tamamlamak olduğunu belirtti. Tam da hazırlıklarla başladığı sırada geçirdiği kalp krizi geçirerek 09 Mayıs 2009 günü hayatını kaybetti.

nu.20100206155621..jpg

  Bunun üzerine merhum Adhan Çalkın’ın oğulları Adem ve Harun Çalkın babalarının hayrına karkas halindeki inşaatı tamamlayıp hizmete açma girişiminde bulundular. Temmuz 2009’de başlanan çalışmalar tamamlandı ve camii açılışı yapıldı.

  Kars Sanayi Sitesi Hacı Adnan Çalkın Camii açılışına Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Salgar, Müftü İlyas Gümüş, Müftü yardımcısı Ahmet Tokgöz, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Namık Akça, daire amirleri, iş adamları ve sanayi sitesindeki esnaflar ile vatandaşlar katıldı.

  Açılışın ardından merhum Hacı Adnan Çalkın için mevlit okutuldu. Müftü yardımcısı Ahmet Tokgöz tarafından yapılan duanın ardından Müftü İlyas Gümüş bir konuşma yaparak camilerin ve cami yaptırmanın öneminden söz etti.

  Daha sonra merhum Hacı Adnan Çalkın’ın oğlu Harun Çalkın, babasına Medine’de hediye edilen Kur’an-ı Kerim’i cami imamı İsmail İnalpolat’a teslim etti.

  Kılınan namazın ardından cemaate helva ikramında bulunuldu. Sanayi esnafı Adem ve Harun Çalkın kardeşlere teşekkür ederek, “Hacı Adnan Çalkın, çevresinde sevilen sayılan işadamıydı. Son derece dürüst ve disiplinliydi. Cami yaptırma arzusu vardı bu da oğullarına nasip oldu. Allah ondan ve oğullarından razı olsun” dediler.

  HACI ADNAN ÇALKIN KİMDİR?

  1957 yılında Kars merkez Azat köyünde dünyaya geldi. İş hayatına 1990 yılında kuyumculukla başladı. Yatırımlarını hep Kars’a yaptı. 1 kız 2 erkek çocuk sahibi Hacı Adnan Çalkın 09 Mayıs 2009’de hakkın rahmetine kavuştu.

 • Yorumlar 8
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751