• BIST 1.368
 • Altın 454,153
 • Dolar 8,1556
 • Euro 9,6990
 • Kars 2 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

HAYDAR ALİYEV KARS'TA ANILDI

HAYDAR ALİYEV KARS'TA ANILDI
Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı, Türk tarihinin büyük oğlu Haydar Aliyev, aramızdan ayrılışının altıncı yılında Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen büyük bir törenle rahmet, minnet ve saygıyla anıldı.

 

 Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı, Türk tarihinin büyük oğlu Haydar Aliyev, aramızdan ayrılışının altıncı yılında Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen büyük bir törenle rahmet, minnet ve saygıyla anıldı.

            Erzurum Caddesi üzerinde bulunan Haydar Aliyev Parkı'nda yapılan törene ; Azerbaycan Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, protokol üyeleri, Yeni Azerbaycan Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı  Prof.  Dr. Hacali Necefoğlu, Kars Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Murtaza Karaçanta, çevre illerden gelen misafirler, Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokratik Sol Parti teşkilatları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda Karslı ve Azerbaycanlı vatandaşlar katıldı.

            Merhum Haydar Aliyev büstüne çelenk ve karanfiller bırakılıp saygı duruşunda bulunulması ile başlayan anma töreninde konuşma yapan Azerbaycan Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu ; Aliyev'in bir dünya lideri olduğunu söyledi.

    uyguladığı politikalarla tüm dikkatleri çektiğini belirten Sultanoğlu, "Haydar Aliyev, hayranlık doğuracak derecede ülke ve dünya çapında tanınmış bir liderdir. Türkiye Azerbaycan münasebetlerinin gelişmesinde Haydar Aliyev'in müstesna rolü vardır. Büyük lider Aliyev'in ortaya koyduğu bağımsızlık politikası bugün de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından layıklı bir şekilde devam ettirilmektedir. Bu gün bizler Türk tarihinin büyük oğlu, büyük devlet adamı merhum Haydar Aliyev'i aramızdan ayrılışının altıncı yılında anmak ve onu saygıyla, rahmetle yâd etmek için buradayız. Bugün bizim için çok mukaddes bir gündür. Aziz soydaşlarım, aziz Karslılar ; bugün Merhum liderimiz önder insan Haydar Aliyev'i anma merasimine geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Büyük şahsiyet Haydar Aliyev hakkında ne kadar söz söylense, ne kadar  kitaplar yazılsa az gelir, merhum Haydar Aliyev ölümsüz bir liderdir. O'nun fikirleri, O'nun açtığı yolda aydınlanacak ve sonsuzluğa erişecektir. Ruhu şâd, mekanı cennet olsun." dedi.

            Başkonsolos Sultanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü ; bugün muhterem Kars halkının, büyük lider Haydar Aliyev'e karşı olan muhabbetine, sevgisine ve saygısına şahit olduk. Hem Kars halkının, hem de ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin gerek çelenklerini gerekse temsilcilerini aramızda görmekten büyük mutluluk duymaktayız. Aramızda bulunanlara ve bütün Kars halkına, göstermiş oldukları, ilgi, alaka, saygı ve sevgiye teşekkür ediyorum, dedi.

            Yeni Azerbaycan Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Prof. Dr. Hacali Necefoğlu ise "Türk tarihinin büyük oğlu, Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Türk dünyasına büyük yararlar sağladı. Onun en büyük eseri çağdaş Azerbaycan'dır. Dahi şahsiyet Haydar Aliyev'in bugün saygıyla anılması, Türk dünyasının gönlünde büyük yer bulduğunun göstergesidir."dedi.

            Kars Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Murtaza Karaçanta ise şunları belirtti : "Seçkin devlet adamı, Azerbaycan ulusunun değerli evladı, Azerbaycan'ın efsanevi lideri Haydar Aliyev'i rahmetle anıyoruz.  Azerbaycan'ın esenliği için hayatı boyunca büyük çaba göstermiş olan değerli lider Haydar Aliyev büyük bir devlet adamıdır. Haydar Aliyev, Azerbaycan'ın istikrar ve gelişme yolunda attığı önemli adımlara önderlik eden büyük bir lider olarak tarihteki yerini almıştır." dedi.

            Milliyetçi Hareket Partisi Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, Haydar Aliyev'in Türk dünyasında önemli bir yerinin olduğunu belirterek şunları söyledi :      "Haydar Aliyev, çok güç dönemlerden geçti ve önemli bir bağımsızlık mücadelesi verdi. Hayatı boyunca Azerbaycan'ın çağdaşlaşması yolunda birçok sosyal ve ekonomik projeye imza attı. Merhum Aliyev "Biz bir millet, iki devletiz" diyerek Azerbaycan ve Türkiye'nin kardeşliğini perçinleyen çalışmalar yaparak, adını Türk tarihine altın harflerle yazdırdı."

            Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti il teşkilatı yöneticileri de büyük önder Haydar Aliyev'i rahmet ve minnetle andıklarını ifade ettiler.

            Törende konuşan Karslılar ise; "Türk tarihinin büyük oğlu Haydar Aliyev'i aramızdan ayrılışının altıncı yılında anmak için buraya geldik. Kendisini bir Karslı gibi hisseden Haydar Aliyev'i Kars halkı olarak çok yakından tanıma imkânı bulduk. Sık sık ilimize gelen Aliyev Kars'ı çok sever ve önemserdi. Gerçekleştirmiş olduğu projeler de bunun en somut örneğidir. Kars halkı olarak büyük lider Aliyev'i saygı ve rahmetle anıyoruz. Kendisini bir Karslı gibi hisseden Azerbaycan Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu'na da teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Bizim burada olmamıza ve bu ruhu yaşamamıza vesile olan Başkonsolosumuzdur. İlimizde sosyal ve kültürel alanda yapmış olduğu faaliyetler çok büyük ve önemlidir. Azerbaycan ve Türkiye'yi, Kars'ı birleştiren, arada medeniyet köprüsünü kuran, bizlere bu ruh ve heyecanı yaşatan Başkonsolos Hasan Sultanoğlu'na minnettarlığımızı bildiriyoruz, yaşasın Türkiye, yaşasın Azerbaycan"  dediler.   

            Merhum lider Haydar Aliyev'in büstünü karanfillerle donatan Karslı ve Azerbaycanlı vatandaşlar daha sonra Başkonsolos Hasan Sultanoğlu'na başsağlığı dileyerek, dualar okudular.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751