• BIST 1.378
 • Altın 455,269
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 8 °C

“Hedef; terörü minimize etmek”

“Hedef; terörü minimize etmek”
Iğdır'da düzenlenen “Demokratik Açılım ve Türkiye” konulu panele katıldıktan sonra Kars'a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Emniyet Müdürlüğü'nü ziyarette demokratik açılımdaki amaçlardan birinin de terörü minimize etmek olduğunu söy

Kars Valisi Ahmet Kara ve Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’le sohbet eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, gazetecilerin demokratik açılımla ilgili sorularını cevapladı. Açılımın ne zamana kadar süreceği yönündeki soru üzerine Aksu, “Demokratik açılım veya biz buna Milli birlik, beraberlik, kardeşlik projesi diyoruz. Bu bir süreçtir. Bu süreç devam edecek. Ne zamana kadar devam edecek? Sorunlar bitinceye kadar devam edecek. Yılların getirip biriktirdiği sorunlar var. Biz bu demokratik açılım süreciyle bu sorunların çözümünü arzuluyoruz” dedi.

  Aksu, demokratik açılımdaki hedefleri de şöyle sıraladı:

  “Ülkedeki demokrasi standardını yükseltmek, temel hak ve özgürlük alanlarını genişletmek ve terörü minimize etmektir. Biz artık annelerin feryadı, gözyaşı, figanını istemiyoruz. Babaların feryadını istemiyoruz. Dul kadınlar kocasız, çocuklar babasız kalsın istemiyoruz. Bunların artık bitmesi lazım. Bu sorun ülkenin 30 yılını işgal eden bir sorun. Bunun yanında çeşitli toplum kesimlerinin de sorunları var. Kürt vatandaşlarımızın, Alevi vatandaşlarımızın, Romanların sorunları var. Ekonomik sorun var, iş hayatıyla ilgili sorunlar var. Bütün bunların demokratik açılım şemsiyesi altında halledilmesi için bu projeyi başlattık. Dediğim gibi bu bir proje, bir süreçtir. Tabi bu birikmiş meseleler kısa sürede çözülemez. Onun için biz 3 başlık altında topluyoruz. Bunlar kısa, orta ve uzun vadede yapılacak olanlardır. Kısa vadede yapılacak olanlar umumiyetle idari amirlerle, direktiflerle, yönetmeliklerle yapılacak işler.”

  Aksu, bu kısa vadeli adımlardan köy isimlerinin, yerleşim birimlerinin isimlerinin değiştirilmesini örnek göstererek, “Köylü, köyünün ismini tekrar değiştirip eski ismini almak istiyorsa ilin valisiyle, ilgi genel meclisiyle, ilçenin kaymakamıyla alınan ortak kararla ve bakanın onayıyla bu iş biter” diye konuştu.

  Önceden Cezaevlerinde Türkçe’den başka dil konuşulmadığına da dikkat çeken Aksu, “Tutuklular, mahkumlar ziyaretlerine gelen yakınlarıyla rahat konuşamıyordular. Bu yönetmelikle bu yasağı kaldırdık. Şimdi vatandaş, tutuklu ve hükümlüler rahatlıkla konuşabiliyorlar. Orta vadede olan işlerde yasa konusunda oluş işlerdir. 4 önemli yasa üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor. İnsan Hakları Kurumuyla ilgili tasarı Meclisimize de sunuldu. Plan Anayasa Komisyonunda şu an görüşülmekte. Diğer Ayrımcılıkla Mücadele Yasası var. Biliyorsunuz bu yasa çok önemli. Hazırlıklar devam ediyor. Bağımsız Kolluk Denetleme Mekanizması kurulmasıyla ilgili yasa var. Bunun çalışmaları da devam ediyor. Bunun yanında Alevi Çalıştayları yaptık. Bu Çalıştayın sonunda hazırlanan raporlar Sayın başbakana sunulacak. Bunların içinde bazılarının yasayla yapılması gerekecek. Onlarla ilgili yasalar meclise gelecek. Diğer kesimlerle ilgili yapılması gerekenler tasarı olarak Meclise sunulacak”

  Aksu, uzun vadedeki bir hedefinde bir Anayasa değişikliği olduğunu belirterek, AK Parti olarak bu konuyla ilgili başından beri ilgilendiklerini vurguladı.

  Aksu ayrıca, güvenlik güçlerinin büyük bir azim ve kararlılıkla terörle mücadeleyi devam ettirdiklerini de sözlerine ekledi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751