• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 15 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Iğdır 21 °C

Hemşirelik adayları diş sağlığı anketi yapıyor

Hemşirelik adayları diş sağlığı anketi yapıyor
Kars Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü öğrencileri “Diş Sağlığı” anketine başladı.

Diş bakımı, tedavisi, diş ağrısında başvurulacak yöntemler, diş fırçası seçimi, diş fırçasının hangi sıklıkta kullanıldığı, dişlerde tartar oluşup oluşmadığı, ağız kokusunun olup olmadığı varsa ne gibi yollara başvurulduğu gibi sorular soruldu.

Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri ayrıca; 6-12 yaş aralığında ağız ve diş sağlığına verilen önem konusunda da anket yaptılar.

Anketlere katılımın yüksek olması ve sağlıklı bilgiler verilmesi öğrencileri sevindirdi. Anket sonucunda toplumun ağız ve diş sağlığına ne gibi önem verdiği belirlenmiş olacak.

Öğrenciler bir yandan da ankete katılan vatandaşlara ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi verdiler.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.

Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır. 

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve  kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751