IĞDIR HABER" />
 • BIST 1.471
 • Altın 414,445
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -5 °C
 • Iğdır 3 °C

IĞDIR'DA ERMENİSTAN'DAKİ METZAMOR NÜKLEER SANTRALİ ENDİŞESİ

IĞDIR'DA ERMENİSTAN'DAKİ METZAMOR NÜKLEER SANTRALİ ENDİŞESİ
ASİMDER, NÜKLEER SANTRALİN ZARARLARI İLE İLGİLİ RAPOR HAZIRLADI

Iğdır Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) yöneticileri, Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin il teşkilatlarını ziyaret ederek Ermenistan'daki Metzamor Nükleer Santrali'nin çevreye verdiği zararlarla ilgi bilgilendirme dosyası verdi.

Iğdır ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey, dernek yöneticileri Sardar Ünsal, Murat Akkuş ve Yusuf Akay ile birlikte MHP, AK Parti, CHP, BDP il başkanlıklarını ziyaret etti. Dernek yöneticileri, il başkanlarına Meclis Çevre Komisyonu'nda incelenmesi için Metzamor Nükleer Santrali'nin Iğdır çevresine verdiği ve verebileceği zarlar ilgili hazırladıkları dosyayı sundu.

Konu hakkında parti başkanlarına bilgi veren ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey, Metzamor Nükleer Santral'in deprem bölgesi üzerinde olması ve eski bir teknolojik yapıya sahip olmasından dolayı burada, olası bir patlama oluştuğunda Türkiye, İran, Gürcistan, Azerbaycan ve en can alıcı yaşadığımız şehir olan Iğdır'ın büyük hayati tahribatlar vereceğini söyledi.

Gülbey, dosya içersinde Ermenistan'daki Metzamor Nükleer Santrali'nin Türkiye ve bölgeye yakın Azerbaycan, Gürcistan ve İran için taşıdığı tehlike irdelenmekte ve santralin kapatılması için nelerin yapılması gerektiği konusunda araştırmalar ile önemli teknik detaylarda olduğunu söyledi. Araştırma konusu olan santralin, dünyanın en eski reaktörlerinden birisine sahip olduğunu ve ayrıca birinci dereceli deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatan Gülbey şunları söyledi:

"Dosyada konunun bu yönlerine de değinilmiş ve uluslararası kurumlar ile camiaların santralin kapatılması yönündeki fikirlerine de yer verilmiştir. Bu dosyanın konusunu teşkil eden Metzamor Nükleer Santrali'nin dosya içersinde geniş bir şekilde ayrıntısı verilecek olan sebeplerle kapatılması istenirken, tamamıyla teknik sebeplere dayanılmaktadır. Çernobil Nükleer Santrali ile benzer teknolojiye sahip olan ve sınırlarımızın hemen yanı başında faaliyet gösteren Metzamor Nükleer Santrali için de bugün aynı

tartışmalar yaşanmaktadır. Başta Avrupa Birliği olmak üzere bütün dünyanın tehlikeli saydığı ve bir an önce kapatılmasına çalıştığı Metzamor Santrali Ermenistan tarafından halen kullanılmaya devam edilmektedir." 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751