• BIST 2.085,76
 • Altın 778.48500
 • Dolar 13.4372
 • Euro 15.3068
 • Kars -25 °C
 • Ardahan -21 °C
 • Iğdır -14 °C

İkaz ve alarm sistemi Iğdır’da test edilecek

İkaz ve alarm sistemi Iğdır’da test edilecek
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 13-17 Aralık tarihleri arasında Iğdır'da İkaz ve Alarm Sistemi'ni (İKAS) test edeceğini duyurdu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 13-17 Aralık tarihleri arasında Iğdır'da İkaz ve Alarm Sistemi'ni (İKAS) test edeceğini duyurdu. AFAD, Iğdır il merkezi ve ilçelerine kurulan sirenlerin çalacağını ve anonsların yapılacağını duyururken, belirtilen tarihlerde vatandaşların yapılacak testlerden dolayı endişeye kapılmamasının altını çizdi.

İKAS Projesi, vatandaşları yaşanabilecek hava saldırıları ve radyoaktif serpinti tehlikesi ile diğer afet ve acil durumlardan önce uyararak tedbir almalarını sağlamak amacıyla hayata geçiriliyor. Proje kapsamında, ASELSAN desteğiyle Iğdır'a kurulan siren sisteminin saha testleri 13-17 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılacak. Testlerde, Iğdır il merkezi ve ilçelerine kurulan sirenler çalacak ve sesli anonslar yapılacak. AFAD, Iğdır'da yaşayan vatandaşların, anılan tarihlerde yapılacak testlerden dolayı endişeye kapılmaması, günlük hayatlarını kesintiye uğratmaması konusunda uyardı.

Ulusal Erken Uyarı Sistemi geliştiriliyor

Halkın can ve mal güvenliğine, doğal çevreye ve kültürel mirasa yönelik yaşanabilecek tehlikelerin, zamanında duyurulması amacıyla AFAD tarafından ülke çapında "Haber Alma ve Yayma Sistemi" (HAY) ile "İkaz ve Alarm Sistemi" geliştirilerek yaygınlaştırma çalışmalarına başlandı. HAY Sistemi kapsamında, afet ve acil durumlarda can ve mal kaybını önlemek ya da en aza indirmek için, ilgili bütün kurumların sistem üzerinden, etkilenecek bölgedeki vatandaşların ise SMS, mobil bildirim ve sosyal medya mesajlarının yanı sıra görsel medya ve sirenlerle uyarılması sağlanabiliyor. İKAS Projesi kapsamında kurulumları tamamlanan siren sistemlerinin saha testleri Sinop ve Kırklareli'nde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Iğdır il ve ilçe merkezlerinde de 13-17 Aralık tarihlerinde test edilecek.

Siren sistemleri 81 ilimizde yaygınlaştırılıyor

AFAD'ın 2014 yılında Zonguldak'ta pilot uygulama ile başlattığı İKAS'ın yaygınlaştırma projesi 1. Faz olarak, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinde 120 noktada kurulan siren birimleri ile 2020'de tamamlandı. Projenin 2. Fazı, Sinop ile Kırklareli'nde gerçekleşen, 13-17 Aralık tarihlerinde Iğdır'da gerçekleşecek olan siren sistemi testleri neticesinde 2021 yılı sonu itibariyle hizmete alınacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751