• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 8 °C
 • Ardahan 6 °C
 • Iğdır 16 °C

iki proje Avrupa Birliğinde kabul edildi.

iki proje Avrupa Birliğinde kabul edildi.
Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanmış olan iki proje Avrupa Birliğinde kabul edildi.

1.PROJE

" Bilinçli Çocuklar, Güzel Yarınlar "

    

Projelerimiz, Eğitim Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından, ortak akıl ilkesi ile meydana getirilmiştir. Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet ÖZMEN’in yapmış olduğu bir araştırmada; geleceğin öğretmenlerinin, çocuk hakları konusunda  bilgi ve farkındalık düzeylerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğu görülmüştür. Bu nedenle Kars İli’nde bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak “BİLİNÇLİ ÇOCUKLAR, GÜZEL YARINLAR” isimli bir proje hazırlanmış ve uygulanmaya başlanmıştır.

 

    Çocuk hakları konusu ülkemiz için bir anlamda yeni bir konudur. 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 1990’da Türkiye Cumhuriyeti tarafından imzalanmış ve ancak 1995’te ise Bakanlar Kurulu’nun onayıyla yürürlüğe girmiştir. 20. yy.dan başlayarak çocuklar, toplumun geleceğini belirleyen en önemli insan kaynağı olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Çocuk Hakları Sözleşmesi ile de çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi 20 Kasım 1959’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “Çocuk Hakları Bildirgesi” ile kabul edilmiştir.
Bizde geleceğin öğretmenleri olarak bu sorumluluğun bizler tarafından da yüklenilmesi gerektiğine inanmaktayız. Projeye dahil gençler olarak ortak bir Avrupa’nın geleceği için çocuklar hakları konusunun önemli bir yeri olduğuna inanmaktayız. Bu proje sayesinde Avrupa vatandaşlığının önemine ve gençler arasında yerleşmesine katkı sağlayabileceğimizi düşünmekteyiz.
    

     Bu projemiz ile ayrıca insanların geleceğe önemli mirası olan çocuklarda Avrupalılık bilincinin oluşmasına neden olacaktır ve çocuk haklarının önemi geleceğin öğretmenlerine anlatılabilecektir. Bunlara ek olarak gençler Avrupa Birliği projeleriyle, çalışmalarıyla daha fazla ilgilenebileceği bir ortam olacaktır ve kendilerini bu alanda geliştirmek için daha fazla çaba harcayabileceklerdir. Birçok imkândan yoksun olan gençlerimizin kendilerini gerçekleştirmeleri için projemiz önemli bir fırsattır. Projemiz sayesinde ayrıca gençler olarak birbirimizden çok şey öğrenebileceğimiz bir ortamımız olacaktır. Avrupa Birliği’ne uyum sürecine katkıda bulunacak projemiz sayesinde ayrıca gençler arasındaki dayanışma ve hoşgörü duygusu da güçlenecektir..

Dr. Ahmet Özmen
Kafkas Universitesi
Egitim Fakültesi

 

Kaynak : Kars Manşet

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751