• BIST 1.378
 • Altın 455,817
 • Dolar 8,1200
 • Euro 9,6929
 • Kars 3 °C
 • Ardahan 3 °C
 • Iğdır 13 °C

İnan Ercan yeniden Kars İl Temsilcisi seçildi

İnan Ercan yeniden Kars İl Temsilcisi seçildi
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kars İl Temsilciliği 5. Olağan Kongresi, olumsuz hava koşulları ve ilk kez fiili bir kongre olmasına rağmen yoğun katılımla gerçekleşti.

Halk eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salon’da iki farklı liste ile yapılan seçimde İnan Ercan 48, Hayati Mehmetoğlu ise 45 oy aldı. Bu sonuçla İnan Ercan Kars İl Temsilcisi yeniden olarak seçildi. Yeni yönetim kurulu ise İnan Ercan, Zekai Yılmaz, Ali Ekber Karakoç, Şinasi Cengiz, Vural Engin’den oluştu. 

  Kars Büro Emekçileri Sendikası İl Temsilcisi İnan Ercan, geçtiğimiz hafta Bursa’daki maden ocağında yaşanan grizu patlaması sonucu yaşamlarını yitiren 19 işçiyi anarak başladığı konuşmasında, “Önceki gün 4 C adı altında iş güvencesiz ve daha düşük ücrete çalışmayı kabul etmedikleri için soğuk kış günlerinde Ankara’yı yol eyleyen TEKEL işçilerine yapılan saldırıyı kınıyorum. Hakları için mücadele eden tüm emekçilere selam gönderiyorum. Kağıt üstünde yapılmış gibi gösterilen kongrelerden fiili olarak yaptığımız böylesi güzel bir kongre gerçekleştirmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. İstenildiği ve çok çalışıldığı zaman başarılı olunabiliniyor. Bu kongre ile 7 Yıllık AKP iktidarının pervasızca saldırıları altında yüzde 2,5 gibi komik zamlarla, sosyal güvenlik alanında ortaya konan SSGSS Yasasının yanı sıra muayene ücreti, eşdeğer ilaç uygulamasının yanı sıra göz dikilen emekli ikramiyelerimiz, performansa dayalı kölelik koşullarında çalışmak zorunda kalmak bizleri bekliyor.  Daha fazla kar ve sömürü anlayışının sistemi kapitalizm krizini işten atılan milyonlarca işsize, yoksula, asgari ücretliye ödetmeye çalışırken zenginler daha çok zenginleşip gemicik sahibi olurken Mecliste bekleyen kamu personel rejimi yasa tasarısı ile iş güvencemiz ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. 2 milyon kamu çalışanını 500 bine indirerek 5 kişinin yapacağı işi 1 kişiye yaptırmaya çalışıyorlar” dedi.

  Ercan, “AKP iktidarı 7 yıldır alabildiğince kadrolaşırken kendisine biat eden, ses çıkarmayan bir halk yaratmaya çalışıyor. Dışarıda süren savaş ve çatışma ortamını da fırsat bilerek daha rahat özelleştirme, haksız ve hukuksuz uygulamalar ile iktidardayken bile muhalefet rolü oynamakta. Sözde muhalefet ise söylem ve uygulamaları ile bu değirmene su taşımakta. Dert çok derman ise yok değil. Derman kendi ellerimizde kendi kollarımızdadır. 25 Kasımda 1 günlük iş bırakma eyleminde olduğu gibi daha önce yan yana gelmeyen güçlerde. Sabancılar, Koçlar, Çalıklar nasıl bir araya geliyorlarsa işçileri, emekçileri daha fazla sömürmek için talepleri ve sorunları ortak olan bizlerde birleşerek mücadele etmek zorundayız. İnsan gibi yaşayacak bir ücret, milyonlarca genç işsize de çare olacak 7 saatlik iş günü, 20 milyon çocuk parası, 50 milyonluk yardım kuyrukları ya da kaçak kömür dağıtarak köleleştirilmeye çalışılan bunu da kader olarak görmemizi isteyen kör bir kasnak yerine üretime dayalı insancıl bir sistem ve grevli toplu sözleşmeli sendika yasası temel taleplerimiz olduğunu bir kez daha dile getirirken yaşasın BES yaşasın KESK” diye konuştu.

  Hayati Mehmetoğlu ise şunları söyledi:

  “İki ayrı isim ve iki liste ile seçime gittik. Bu iki liste temel anlamda birbirinin karşıtı değil ve ortak talepleri gündeme getirmek için ve üyelerimize bir seçim heyecanı yaşatmak istedik. Kaybeden yoktur ama kazanan BES’tir. Kazanan arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. Bundan sonrada sendikamız için kazanan arkadaşlarımızdan daha da çok çalışacağız”

 

 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751