• BIST 1.378
  • Altın 456,294
  • Dolar 8,1215
  • Euro 9,6955
  • Kars 1 °C
  • Ardahan 2 °C
  • Iğdır 12 °C

İnsanlık Anıtı’nda basın toplantısı

İnsanlık Anıtı’nda basın toplantısı
Heykeltıraş Mehmet Aksoy ve ünlü sinema sanatçısı Tarık Akan İnsanlık Anıtı'nda basın toplantısı yaptı.

Ünlü Heykeltıraş Mehmet Aksoy ve ünlü sinema sanatçısı Tarık Akan, Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun girişimleriyle Kars Kalesi’nin eteğine yaptırılan ve Erzurum ile Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun hazırlığı rapor doğrultusunda geçtiğimiz yıl durdurulan ‘İnsanlık Anıtı’nda basın toplantısı düzenlediler.

  Heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan 700 ton ağırlığında, 35 metre genişliğinde, 30 metre yüksekliğinde Türkiye'nin en büyük anıtı, bitme aşaması sırasında durduruldu. Uzunca bir süredir çalışma yapılmayan anıt önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Heykeltıraş Mehmet Aksoy, bu anıtın asıl yapılma nedeninin eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun soykırım anıtlarına karşı, savaş kışkırtıcı anıtlara karşı barışı v insanlığı savunan düşünce olduğunu söyledi. Soykırım anıtlarının her yerde yapıldığına dikkat çeken Aksoy, bunların tek nedeninin de savaş kışkırtmacı ve kinin devam etmesini sağlamak olduğunu da dile getirdi. Kars’ta tüm bu olumsuzluklara karşı bir girişim içinde olduklarının altını çizen Aksoy, “Savaşlar bir insanlık suçudur ve savaşlarla insan adım atamaz. Heykeldeki bu iki figür ortadan ikiye bölünmüş tek bir insandır aslında. Karşı karşıya konmuş, kendi kendine düşmen edilmiş bir durum var burada. Bu iki figür orada uzanan elle tekrar bir insan oluyor. Yoksa bu kinler, kavgalar, savaşlar bizi insan olma yolunda adım atmamızı engelliyor. Temel neden ve anıtın içeriği budur. Bu iki figür savaşların acısını çekmiş ve bu savaşları insanlık vicdanında mahkum edilmiş ‘vicdan’ var. Bu ‘vicdan’ göz ile temsil ediliyor. Bu göz onları hep görüyor ve hep acıyı içinde saklıyor. Birde gözden akan gözyaşı damlası var” dedi.

  Kars’ın tarihinde de savaşların 20 yılda bir yapıldığını belirten Aksoy, “Bu dağlar taşlar, kale ve her yer bu savaşlara tanık olmuştur. Habil’den, Kabil’den bu yana gelen savaşları kınayan bir heykeldir. İnsan savaşlar sonucunda kendi kendine ve kardeşine bile düşman olabilir” diye konuştu.

  Aksoy, Anıt yapımının durdurulmasıyla, insanlık vicdanı ve gözyaşının yapılamadığını da vurgulayarak, bunun yapılacağına ve devam edeceğine yüzde yüz emin olduğunu belirtti. Aksoy, konunun hukuki boyutunun hatırlatılması üzerine de, “Anıtlar Yüksek Kurulu yeniden toplanacak. Heykelle ilgili tekrar görüşülecek ve pozitif sonuç alacağımıza inanıyorum. Yakında bu müjdeli haberde çıkar” şeklinde konuştu.

  SANAT PARTİLER ÜSTÜDÜR

  Aksoy ayrıca, çeşitli dedikoduların olduğunu da hatırlatarak, sanatın partiler üstü olduğunu, sanatın partisinin olamayacağını da sözlerine ekledi.

  HİÇ BİR HEYKEL YIKILAMAZ

  Ünlü sinema oyuncusu Tarık Akan da, Nazım Hikmet Vakfı olarak ‘Işık Yontucusu’ isimli belgesel çektiklerini ve kendisinin de belgeselin yönetmenliğini yaptığını söyledi. Akan, şunları söyledi:

  “Mehmet Aksoy’un yapmış olduğu bütün heykelleri çekiyoruz. Mehmet Aksoy, Anadolu’nun yetiştirdiği, çok önemli, çok büyük, dahi sanatçılarından biridir. Bu anıta bakansanız bu anıtın anlattığı içerik o kadar önemli ki ve Kars’a bu kadar yakışan hiçbir şey olamaz. Kars’ın içine girdiğiniz zaman heykellerle doludur. Kars, Doğunun kültürünün üstünde farklı bir şehirdir. Ne olursa olsun bu anıta bütün Karslıların sahip çıkması lazım. Yanlış düşüncelerin yanında olmayın. Bu tüm dünyaya mesaj veriyor. Bu heykelin aleyhinde olanlar var. Heykelin ne anlatmak istediğini Mehmet Aksoy anlattı. Buna sahip çıkmak gerek. Hiçbir heykel yıkılamaz. Hiçbir heykel yok edilemez. Heykeller politik değildir. Yalnızca insanlık için vardır. Ölümsüzdürler ve her zaman mesaj verirler”

  Akan ayrıca, İçişleri Bakanlığı’nın, heykeli hazine arazisi üzerine yaptırdığı gerekçesiyle eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu hakkında dava akçığını da hatırlattı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751