• BIST 1.542
 • Altın 411,372
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars -3 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır 1 °C

Kağızman Türküsü Erzurum’a mal ediliyor

Kağızman Türküsü Erzurum’a mal ediliyor
Kagızman'ın Sesi Gazetesi muhabiri Gazeteci Tolga Yüce, “Kağızman'a Ismarladım Nar Gele” türküsünün Erzurum'a mal edildiğini belirterek bunun bir derleme katliamı olduğunu söyledi.

Gazeteci Tolga Yüce , “Show TV ekranlarında Cuma günleri yayınlanan sanatçı Volkan Konak’ın “Kuzeyin Oğlu” programında Volkan Konak, ilk olarak, “Kağızman’a Ismarladım Nar Gele” parçasını okudu.

Konak, Kağızman’ın meşhur türküsünü Erzurum türküsü olarak okudu. Birçok sanatçı derleme değişikliğinden dolayı bu yanlışa düşüyor. Sanatçı Muharrem Akkuş’un Erzurum yöre türküsü olarak kaynak gösterdiği ve Nida Tüfekçinin derlediği Kağızman türküsü bazı ekler yapılarak Erzurum yöresine mal edildi.

Başta Haluk Levent olmak üzere birçok sanatçının albümlerinde yer verdiği Kağızman türküsü değiştirilip derlenerek Erzurum yöre türküsü olarak sunuldu.

İŞTE SAHİPLENİLEN KAĞIZMAN TÜRKÜSÜ

Kağızmana ısmarladım kazanı kazanı,

Kağızmana ısmarladım kazanı kazanı,

Ben sevmişem hem okuru yazanı yazanı oy,

Ben bilirem bu yerlerde gezeni gezeni oy olması gerekirken, 

***

Erzuruma ısmarladım kazanı kazanı

Erzuruma ısmarladım kazanı kazanı 

Ben sevmişem hem okuru yazanı yazanı oy

Ben bilirem bu yerlerde gezeni gezeni oy,

olarak değiştirilerek Erzurum yöresine mal edildi.

Gazeteci Tolga Yüce, “Burada yapılan derleme katliamı birçok sanatçının “Kağızman’a Ismarladım Nar Gele” türküsünü yanlış okumasına neden olurken bu hata günümüzde de etkisini sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

Tolga Yüce, “Kağızman Türküsünü Erzurum’a mal etmek tam bir derleme katliamıdır. Bu yanlışlığın geç de olsa gelecek nesillere aktarılmaması için düzeltilmesi gerekiyor. Yapılan yanlışlık çok büyük bir yanlışlıktır.” diye konuştu.  

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751