• BIST 1.494
 • Altın 413,243
 • Dolar 7,3175
 • Euro 8,8454
 • Kars -3 °C
 • Ardahan -5 °C
 • Iğdır 3 °C

Kağnı ustasının ünü yayılıyor

Kağnı ustasının ünü yayılıyor
Kağızman Oluklu köyünde yaşayan 60 yaşındaki Fuat Bulut, Kurtuluş Savaşı sırasında top mermilerinin taşındığı kağnı arabalarının maketlerini yapıp dostlarına, yakınlarına hediye ediyor.

Kağızman Oluklu köyünde yaşayan 60 yaşındaki Fuat Bulut, Kurtuluş Savaşı sırasında top mermilerinin taşındığı kağnı arabalarının maketlerini yapıp dostlarına, yakınlarına hediye ediyor. Bulut’un kağnı ustalığı her geçen gün yayılıyor. Fuat usta artık sipariş bile alıyor.

  Kağızman ilçesine bağlı Oluklu köyünde yaşayan Fuat Bulut, 7 yıldır İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük kentlerde bulunan akrabalarına ve dostlarına hediye olarak kağnı arabası maketi gönderiyor. Yılda ortalama 70 civarında kağnı arabası yapan ve köyde "Cumhuriyet Dede" olarak tanınan Bulut, kağnı arabalarının ikisini de evinin üzerindeki direkte sergiliyor.

  Kağnı arabasına pervane takarak rüzgarın yönünü takip eden Fuat Bulut, "Amacım, Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye mermi taşımakta kullanılan kağnı arabalarının unutulmamasını sağlamak. Onun önemini halka anlatmak. Cumhuriyetimizi bu arabalarla kurduk. Kara Fatma'lar bu arabalarla Kurtuluş Savaşı'nda top mermisi taşıdı" diye konuştu.

  Herkesin bu memlekete, bu vatana sahip çıkması ve Cumhuriyete saygı duyması gerektiğini anlatan Bulut, şöyle konuştu: "Cumhuriyet hepimizindir. Kimse birilerinin üzerinden kendilerine oy menfaati için Cumhuriyeti sahiplenmesin. Türkiye Cumhuriyeti o tarihten bu tarihe kolay gelmedi. Bu kağnı arabaları eskileri hatırlatsın diye yapıyorum. Bu memleketi bunlarla kurduk, bunlarla kurtardık."

  Çalışmalarını merakla izleyen çocuklara nasihatlerde bulunan Bulut, çocukların okuyarak vatana ve millete faydalı evlatlar olması gerektiğini söyledi. Gençlere, "Dininizi, diyanetinizi, memleketi kimler iyi yönetiyor kimler ne yapıyor, kimler memleketi uçuruma götürüyor bunları iyi bilin" diye tavsiyelerde bulunan Bulut, "Hırsızların, yolsuzların, hortumcuların peşinden gitmeyin. Atalarımız, Türk milletinin bağrından çıkan bu toprağı kurtarmak için mücadele etti ve bizi bu günlere getirdi. Benim annem 12 çocuk doğurmuş Fuat Bulut'un annesi Rukiye Bulut (78) da oğlunun kağnı arabası yapmasını yakından izleyerek oğluyla gurur duyduğunu söyledi” dedi.

  Fuat Dede artık siparişleri yetiştirmeye çalışıyor.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751