• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 8 °C
 • Ardahan 9 °C
 • Iğdır 17 °C

Kamu-Sen Kars Şubesi: Karsta sağlıkta son günlerdeki gelişmeler umut verici

Kamu-Sen Kars Şubesi: Karsta sağlıkta son günlerdeki gelişmeler umut verici
Türkiye Kamu-Sen Kars Şube Başkanı Erhan Sarıkaya 2009 yılı Değerlendirme toplantısı düzenledi. Kamu-Sen il Binasında bir basın açıklaması yapan Erhan Sarıkaya gündemi değerlendirdi.

Türkiye Kamu-Sen Kars Şube Başkanı Erhan Sarıkaya 2009 yılı Değerlendirme toplantısı düzenledi. Kamu-Sen il Binasında bir basın açıklaması yapan Erhan Sarıkaya gündemi değerlendirdi.

  Sarıkaya konuşmasında, “YÖK (yüksek Öğretim Kurulu) un almış olduğu laboratuar ve veteriner sağlık ön lisans programlarının ebe hemşireler için üst öğrenim sayılmaması ile ilgili aldığı karar üzerine Türk Sağlık sen olarak gerekli adımları ve hukuki mücadeleyi başlatmış ilgili birimlerle istişare ederek konunun YÖK genel kuruluna gelmesini sağlamıştır. Kurul son toplantısında bu kararından dönerek yeniden üst öğrenim sayılması yönünde karar verilmiştir. Bazı yerel ve ulusal gazetelerde bir sendikanın başvurusunun YÖK tarafından değerlendirilerek Laboratuar ve Veterinerlik bölümünden mezun olan sağlık personelinin zam ve tazminatlarında yaşanan kayıpların giderildiği haberlerine yer verilmiştir. Oysa YÖK tarafında 4.11. 2009 tarihinde Laboratuar ve veterinerlik bölümünün yaklaşık 40 bin sağlık çalışanı için mesleki bir üst öğrenim olmaktan çıkarılması üzerine 24 Kasım 2009 tarihinde Türkiye genelinde dilekçe ve e-mail kampanyası başlattık. 07.12.2009 tarihinde YÖK’ e yazılı başvuruda bulunarak söz konusu olumsuz kararın yeniden değerlendirilmesi talebinde bulunmamız üzerine YÖK Başkanlığı tarafında sendikamıza 04.01.2010 tarihinde gönderilen cevabi yazı ile konun yeniden değerlendirilmek üzere üniversitelerarası kurul başkanlığına intikal ettirildiği ifade edilmiştir” dedi.

  Sarıkaya daha sonra şunları söyledi:

  “18 Ocak 2010 tarihinde Üniversitelerarası Kurul Genel Sekreteri ile yaptığımız görüşme neticesinde söz konusu Laboratuar ve Veterinerlik bölümünün mesleki üst öğrenim olmaktan çıkarılması yönündeki YÖK kararının hukuka aykırı olması nedeni ile açılacak binlerce davanın kamu zararına sebebiyet vereceğinden hatadan dönülmesi gerektiği ifade edilerek konunun önemi ayrıntılı bir şekilde vurgulanmıştır. Aynı paralelde 03.02.2010 tarihinde YÖK Başkan Vekili ile Prof. Dr. Yekta Saraç ile görüşme yapılarak kararın olumlu çıkacağı kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Girişimlerimizi yok sayarak bu konudaki kazanımımızı sahiplenen sözde sendikanın, sendikamızın başvurusundan 8 gün sonra yaptığı 15.12.2009 tarihli başvurusunun YÖK tarafından değerlendirilmesi neticesinde olumlu karar verildiği ifadelerinin kullanılması emeğe saygısızlık ve aleni kamuoyunu yanıltma amacını taşımaktadır.  Yine gerek görsel gerekse yazılı basından da halkımızın bildiği üzere tekel çalışanlarına destek amacıyla 6 konfedaresayon’un almış olduğu karar neticesinde bir günlük çalışmama hakkımız kullanılarak Tekel Çalışanlarına destek olunmuştur. Yine tam gün yasası meclis gündemine geldiği günden itibaren çalışanların aleyhine olan özellikle Radyoloji çalışanlarının mesai saatlerinin 35 saate çıkarılması başta olmak üzere bazı maddelerin düzeltilene kadar meclis gündeminden geri çekilmesi yönünde girişimler başlatmış yasa meclisten çıktıktan sonra Cumhurbaşkanına bu yasanın bazı maddelerini onaylamamsı yönünde görüşmelerde bulunmuş yasa bu hali ile onaylanınca siyasi partiler ziyaret edilerek yasının bazı maddelerinin iptali için anaya mahkemesine iptal davası açılması yönünde girişimlerde bulunmuştur. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin Kars Devlet Hastanesi Çatısı Altında Birleştirilmesi yönünde alınan karara Ankara Bölge İdare Mahkemesine Yürütmenin durulması ve iptali yönünde dava açtık”

  Türk Sağlık Sen Kars Şube Sekreteri Murat Şanlı da şu açıklamada bulundu:

  “2009 yılı ve yılını kısaca değerlendirmek gerekirse 2009 yılı Türk sağlık Sen Kars Şubesi açısından dolu dolu geçmiştir. Özellikle Sosyal faaliyetleri ile üyelerini yalnız bırakmayan sendikamız Hemşireler gününü tertiplediği müzik eğlence programı ile birlik beraberlik içerisinde bir arada kutlamış sağlık çalışanları gönüllerince eğlenmiş koca bir yılın stresini atmışlardır. Yine mübarek Ramazan ayında şehrimizin güzide restoranlarından olan Kar Şaş Cafe Restoran da tüm üyelerimize iftar yemeği verilmiştir. öyleki her gecen gün üyelerinin desteği ile büyüyen sendikamıza 500 kişilik salon yeterli gelmemiş köşem gözde lokantası ile görüşülerek yaklaşık 200 kişilik bir misafir gurubumuzda burada ağırlanmıştır.

Anneler Gününde çalışan annelerimiz unutulmamış yerel ve ulusal basında sorunları dile getirilmiş her anne bir çiçektir felsefesinden yola çıkarak annelerimize karanfil dağıttık. 25 Kasım 2009 tarihinde konfederasyonumuzun aldığı karar neticesinde Türkiye genelinde Bir günlük İş bırakma eylemi kapsamında karsta da gerek hastane gerekse diğer kurumlarımızın önünde basın açıklaması yaptık ve eyleme katıldık yaptığımız eylem hiç kuşkusuz ülke genelinde büyük ses getirdi. Son olarak milletimizin de yakından bildiği üzere Tekel İşçilerinin sıkıntılarına dikkat çekebilmek için 6 konfederasyonun almış olduğu karar neticesinde bir gün çalışmama hakkını kullanarak destek olduk. Kurulduğumuz ilk günden beri felsefemizden ve prensiplerimizden ödün vermedik kavga etmeden sendikacılık nasıl yapılır bunu tüm milletimize gösterdik bu gün ve yarın her zaman bizim ilkemiz önce ülkemizdir”

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751