• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 13 °C

Kamu taşınmazları yatırımcılara tahsis edilecek

Kamu taşınmazları yatırımcılara tahsis edilecek
Kars'ta Vali Ahmet Kara başkanlığında, kamu taşınmazlarının yatırımcılara tahsisine ilişkin usul ve esasları konu alan toplantı yapıldı.

Valilikteki toplantıya Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Defterdar Hanifi Eraslan, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, İl Genel Sekreteri Ali Salgar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy, Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Kars Başkanı Adem Çalkın, daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.

  Vali Kara, Maliye Bakanlığı tarafından Kamu Taşınmazlarının Tahsisi ile ilgili yönetmeliğin çıktığını belirterek yasa kakında bilgi verdi. Kara, bütün kamu arazilerinin sahibinin Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün olduğunun altını çizerek, “Devlet adına tescilli olan kamu arazilerinin yatırımcılara tahsisi ile ilgili bilgilendirme ve yatırımcıları teşvik amacı ile bir araya gelmiş bulunmaktayız. Belediyeler, özel idareler gibi tüzel kişiliği olan mahalli idarelerin kendilerine ait malları ve mülkleri vardır. Bunların dışında ki araziler de Devlete aittir. Kars’ta 80 civarında taşınmaz mevcuttur. Bu yasa ile ilimizde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların özellikle siz basın mensupları aracılığı ile yasa hakkında bilgi edinmelerini istiyorum” dedi.

  Deftardar Hanifi Eraslan, kamu arazileri üzerinde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların sahip olacağı avantajlar hakkında bilgi vererek, “Öncelikli olarak yatırımcılara arsa ve arazi tahsisini yanısıra, Gümrük Vergisi, KDV, işveren tarafından karşılanan sigorta primleri gibi bazı yatırımcı lehine istisnalar ve kullanılacak banka kredilerinde en düşük faiz alınması gibi avantajların sahibi olacaklarını yatırımcılara basın aracılığı ile duyuruyoruz. Ayrıca kamu arazilerini yatırımcılara ne şekilde yapılacak, usulleri nelerdir, hangi komisyonlar veriyor. Verilen bedeller ne şekilde hesaplanıyor. Kanun hakkında yatırımcıların ve kamuoyun bilgilendirilmesi içinde gerekli yayınlar yapacağız.” diye konuştu.

  Eraslan ayrıca, “Kars’ta 80 civarında taşınmaz bulunuyor. Bildiğimiz gibi 4325, sayılı teşvik yasaları konusunda bir ivme kazanmış değiliz. Bu araziler üzerinde 5 yıl süre ile oturanlara tapu dahi verilmesine rağmen maalesef şu ana kadar bir yatırım yapılmadı. Bu yasa ile amacımız ilimizde ki iş istihdamını yükseltmek, katma değeri arttırmak için bu yasayı son derece önemsiyoruz. İlimizde çok önemli teşviklerde verilmektedir.” şeklinde konuştu. 

  Toplantıda daha sonra Defterdarlık yetkileri tarafından hazırlanan slayt gösterisi eşliğinde yasa hakkında detaylı bilgiler verildi. Sunumda kanunun amacı, kapsamı, dayanağı ve tanımı yapıldı. Ayrıca “Hazineye ait taşınmazlar nelerdir? Bu araziler yatırımcılara ne şekilde tahsis edilir. Teşvikten yararlanacak yatırımcılar ve yararlanma şartları nelerdir? Yatırıma uygun taşınmazlar nasıl tespit edilir? Kapsam dışında kalan taşınmazlar hangileridir? Yatırıma elverişli taşınmazlar yatırımcılara nasıl duyurulmaktadır?” konularında detaylı bilgiler verildi.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751