• BIST 1.378
 • Altın 456,171
 • Dolar 8,1430
 • Euro 9,7142
 • Kars 5 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

Kars Belediye Başkanından "Çöp" açıklaması

Kars Belediye Başkanından "Çöp" açıklaması
Kars'ta gazetecilerin; Vali Ahmet Kara'nın, geçtiğimiz günlerde “Çöp ve çukurdan geçilmiyor” şeklindeki açıklarıyla ilgili soruları üzerine Kars Belediye Başkanı bir açıklama yaptı.

Başkan Bozkuş, çöp konusunda öncelikli olarak vatandaşların duyarlı olması gerektiğini söyleyerek, Belediyenin üzerine düşeni yaptığını fakat vatandaşında destek vermesi gerektiğini vurguladı.

 

Başkan Bozkuş, “Çöp soru ili ilgili özellikle temizlikle ilgili bizim İŞKUR Müdürlüğü ile bir projemiz var. Bu kapsamda 20 kişiyi çöp işinde başlattık. Çok hızlı ve seri bir şekilde mahallelerde program yaptık. Her gün bir mahalleye girerek, gerek Fen İşlerimiz, gerek Temizlik işlerimiz ve gerekse İtfaiye ekiplerimizden destek alarak bu bölgelerde ciddi anlamda bir çalışma başlattık. Yalnız bizim sıkıntımız var o da şehir merkezinde. Özellikle çöp noktasında biz gelir gelmez bir sistem kuralım dedik. Sistem her gün akşam 18.00- 24.00 saatleri uygulaması olsun dedik. Örneğin; bir pastanenin önünden çöpleri aldılar. Çöpler alındıktan sonra aynı pastaneden tekrar çöpleri dışarı attılar bunu tespit ettik. Şimdi burada siz bin kişi de çalıştırsanız boş. Yani büyük şehirlerde Ankara’da İstanbul’da 2 bin, 3 bin kişi ile mi çalışıyorlar?. Aksine çok az kişiyle çalışıyor. Kars’taki en büyük problem, vatandaşta bu şekilde bir duyarlılık sıkıntısı var. Yani ihbarname dağıttık, kendilerini ikiz ettik. Dün yine Zabıta arabası dolandı, anons etti. Tekrar aynı şeyleri duyuruyoruz. Kars’ta yaşayanlardan isteğimiz temizlik konusunda kendileri de duyarlı olsunlar. Yani biz her gün çöpleri alalım, arkasından gelişi güzel çöpler atılırsa burada siz bir sistem kurabilir misiniz?. Bir sağlıklı temizlik yapabilir misiniz?. Adam 5’inci kattan poşet kaldırıp atıyor. Böyle bir şey olmaması lazım. Bu konuda da herkese bir görev düşüyor. Yani kendi etrafımızı işte gidiyorsunuz İstanbul’da Ankara’da görüyorsunuz saat akşam 19.00’dan önce mahallelerde çöp göremiyorsunuz. Sabah saat 06.00’da 2 arabalık bir servis ayarlamışız. Şehir merkezine kenar mahalleler o kadar çok çirkin değil. Şehir merkezinde kurallara uymuyoruz. Bu nedir anlamıyoruz?. Akşam giderken çöplerini bırakıyorlar, sabahleyin saat 08.00’den sonra tekrar bırakmaya başlıyorlar. Buna akaryakıt bile yetiştiremiyorsunuz, personel yetiştiremiyorsunuz. Kenar mahallelerin çöplerini mi alacaksınız, merkezin çöplerini mi alacaksınız?. Burada hemşehrilerimizin de sistemimize uyması lazım, duyarlı olması lazım. Bu konuda eksikliğimiz var. Basınımıza da haklı olarak görev düşüyor. Mümkün mertebe bunları yazarsanız. Yani şehir merkezi aslında dikkat etmiyor, kurullara uymuyor. Yoksa konteynırları tekrar koyalım o zamanda trafiği aksatıyor. Konteynırları koyarsanız kedi köpek onun da içine giriyor. Değişen bir şey yok.” dedi.

Bozkuş, konteynırlerı kaldırmalarındaki amacında vatandaşların her gün gelişi güzel çöp atmalarının önüne geçmek olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bir saat belirledik ve “Çöplerinizi bir noktaya koyun biz aldırıyoruz” dedik. Eğer sabah kalktıklarında çöpleri almamışlar ise o zaman yüzde yüz haklılar. Biz çöpleri akşamdan alıyoruz, sabahleyin erkenden de yine hani olur ya vatandaşlarımızın bazıları gece atmışlardır diye sabah erkenden yeniden ekip alıyor. Bu da yetmemiş gibi birde saat 08.00’de dükkanlar açılır açılmaz paldır paldır birden çöpler dökülüyor. Şimdi buna ne yapacaksınız?. Yapacağımız şey şu: ceza yazacağız. Veya yeri geldiğinde dükkanları mühürlüyeceğiz. Çöp alındıktan sonra adam bir daha çöp döküyorsa ne yapacaksınız? Bunda elbette ki kasıt vardır. Dolayısıyla göreve geldiğimizde özellikle temizliğe çok önem verdik. Bu da tek başına olmuyor. Sadece Belediyenin hizmetleriyle sonuçlanmıyor. Vatandaşta bir şekilde bir birini ikaz edecek duyarlı olacak. “Ey komşu niye atıyorsun çöpünü?” diyebilmeli. Kars’ta böyle bir anlayış var. Gidiyorsun kenar mahalleye adam köyden gelmiş, su kurununu koymuş, hayvanlarını açmış, otunu koymuş, basmasını koymuş. Bir de beni görüyor “başkanımız bu halimiz ne olacak?.” diyor. Tek bir soru soruyorum “sen şimdi köyde mi yaşıyorsun, şehirde mi?. Bana bir cevap verin iş bu boyuta gelmiş. Ama adam önümü kesiyor ve ısrarla ellerini kaldırmış, “Gel şu hayata bak” diyor. Baktım su akıyor. “Bu su niye boşuna akıyor?.” diye soruyorum. Hiç bir şey yok bakın. Su akıyor. Şimdi soruyorum nerde yaşıyorsun sen? Bir kere onu bana anlat ama adam yüzüme bakıyor. Ya şehirde yaşadığımızı kabul edeceğiz, ya da “köyde yaşıyoruz” diyeceğiz. Kenar mahallelerde kanalizasyon meselesinden dolayı sorun gündeme geliyor. O hayvan gübresini de kısmen kanalizasyona bağlamış. Biz her gün kargo aracı her gün dışarıda hem de 3 tane araç birden çalıştırıyoruz. Bu da yetmemiş gibi diğer ilçelerimizin de problemlerine kendi araçlarımızı gönderiyoruz. Bugüne kadar hiçbir yere bildirmeden mümkün mertebe bunu yaptık. Ama gel gör ki bizim bu çabamıza rağmen, bu koşuşturmamıza rağmen, yani tüyü bitmemiş yetimlerin hakkına titrememize rağmen, vatandaş kendi işini kendisi yapmıyor. Ondan sonrada Belediyeden bazı şeylerin hızlı bir şekilde hızlı bir şekilde çözülmesini istiyor. Ceza yazdığımızda da “efendim ceza yazılıyor”. deniliyor.”

Başkan Bozkuş, Kentsel Tasarım Projesi üzerinde durduklarını, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kars Valisinin destekleriyle o projeyi çok kısa süre içerisinde hayata geçireceklerini belirtti. Bozkuş, “Ordu Caddesi, sokak sağlıklaştırması, Selahattin Filtekin Köprüsü ile Dereiçi’ne giden Taş Köprü’nün bulunduğu bu bölgedeki Millet Bahçesi, İstikam Çay Bahçesi istimlak edilecek ve gerekirse Belediye’ye ait lojmanları da yıkılarak çok sağlıklı bir şekilde hayata geçireceğiz. Kars Çayı islah edilecek, çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları, köprüleri, lokantası da yapılacak. Ayrıca Ankara’ya gittiğimizde TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne uğradık. Bir takım aydınlatmalar ile ilgili söz aldık Çevre ve Orman Bakanlığı’na uğradık. AB fonuna müracaat ettiğimiz projemiz de var. Onun raporları devam ediyor. Kültür Turizm Bakanlığı ile bir araya geldik. Amacımız yine bu Kentsel Tasarım Projesini sağlıklı gitmesini sağlamak. Arkasından 7-8-9 Mayıs’ta ilimizde Aşıklar Şöleni yapılacak. Bunun bir takım ödenek talepleri vardı bunlar çözüldü. Bunlarla ilgili gittiğimizde güzel sonuçlar aldık. Ve en iyisi de Koruma Kurulundan Belediye Binasının mimari projesinin geçmesiydi. Önemli bir konuydu. Artık önünde bir engel kalmadı. Sadece Kentsel Tasarım Projesini Koruma Kurulu’na sunmuştuk. Çünkü sit alanı içerisinde kalan mimari projeler var. Ona uyum sağlama amacında bir sunum yaptık. Onlarda bir-iki eksiklik tespit ettiler. Bunu da bize bildirdiler. Bu eksikliği de tamamladıktan sonra Kentsel Tasarım Projesi Koruma Kontrol Kurulu’ndan geçecek. Tek sorunumuz ödenek konusuydu. Ödenek konusunda gerek Valiliğimiz, gerekse Kültür Turizm Bakanlığımız destek verecek.” şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 36
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751