• BIST 115.315
  • Altın 389,247
  • Dolar 6,8468
  • Euro 7,7146
  • Kars 15 °C
  • Ardahan 14 °C
  • Iğdır 22 °C

Kars Belediyesi ücretsiz taşıma başlattı

Kars Belediyesi ücretsiz taşıma başlattı
Kars Belediye Başkanlığı, 96 dolmuş ve halk otobüsü esnafının protesto ederek yolcu almaması nedeniyle kendi otobüslerini devreye aldı ve yolcuları ücretsiz taşımaya başladı.

Kars Belediye Başkanlığı’ndan “toplu taşıma hattı ihalesi” ve “dolmuş esnafının protestoları” hakkında basın açıklaması yaptı.

Toplu taşımacılığın şehirdeki sadece esnafın karlılık odağında kurulu bir durum olmamak ile birlikte aynı zamanda asli bir kamu hizmeti olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Dolmuşçu esnafının bugün kendi geleceğini düşünerek vatandaşı mağdur etmesi durumunda, bizimde öncelikle şehrimizde toplu ulaşımdan faydalanan halkımızı düşünme ve hizmet verme zorunluluğumuz vardır. Belediyecilik görevini yürütürken mevcut yasaların dışında herhangi bir yetki kullanmamız mümkün olmamakla birlikte hiçbir toplu taşıma hattı da sınırsız kazanılmış bir hak değildir. Yarın yapacağımız toplu taşıma ihalesini kazanan firma olursa, aynı firmayla modern taşımacılığın gerektirdiği ve hemşerilerimizin hak ettiği biçimde şehrimizdeki toplu ulaşım hizmetinin planlamasını yapacağız.” denildi.

Ayrıca, yarın yapılacak ihaleye uygun başvuru olmaması halinde Kars halkını mağdur etmemek adına Kars Belediyesi’nin doğrudan toplu taşıma hizmetinin de verileceğinin belirtildiği açıklama şöyle: “Fakat daha önce de ilan ettiğimiz gibi eğer ihale şartlarına uygun başvuru olmazsa da bu durumda Kars Belediyesi doğrudan toplu taşıma hizmetini vermeye başlayarak halkımızı mağdur etmeyecektir. Belediyelerin yetki ve sorumluluklarından olan halka toplu ulaşım hizmeti vermek aynı zamanda görevidir de. Bu çalışma kanunlarla belirlenmiş şekilde uygun olarak ya hizmet satın alma usulüyle yapılacak veya da Belediyenin kendisi doğrudan bu hizmeti vatandaşa sunacak. Kars Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve ihale ile gerçekleştirilecek olan ilgili hizmet satın alımının tamamlanamaması durumunda; Belediyenin mevcut araçları ile vatandaşlarımızı mağdur etmeden hizmet vermeye devam edilecek. Şu anda kontak kapatarak taşımacılığı durduran dolmuşların taşıma yaptığı hatlarda da Kars Belediyesi araçlarıyla ücretsiz taşıma yapılacaktır. Şehrimizde kimse kendi çıkarını dayatarak baskı ve oldu bitti tavrı ile hukuksuz uygulamaları kabul ettiremeyecek.”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751