• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Kars 14 °C
  • Ardahan 8 °C
  • Iğdır 20 °C

Kars Chp Karıştı.

Kars Chp Karıştı.
Kars Chp de Aralarında Eski il başkanı, eski ve yeni yönetim kurulu üyeleri ile il sekreterlerinin bulunduğu 13 kişi Merkez İlçe deleğeliginden çekildiklerini açıkladılar.

Mahalle delegeliğinden çekilen partililer, delege seçiminde tüzüğün belirlediği prosedüre uyulmadığını ileri sürerek, İlçe Seçim Kurulu’na da itiraz ettiler. CHP’liler, CHP’liliklerinin devam ettiğini de belirterek, mücadelelerinin süreceğini ifade ettiler.

Aralarında eski İl Başkanı Yücel Taşçı, Belediye Başkan aday adaylarından Taner Toraman, şimdiki İl Sekreteri Mustafa Aras, İl Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Çiçek, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Sara, eski sayman Fikri Durgun, eski yönetim kurulu üyelerinden Halit Özdemir, Nurettin Emekçi, Atalay Çiçek, Ali Eyan, Nusret Akın ve Sırrı Aktaş, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na verdikleri dilekçede, bilgileri dışında merkez ilçe mahalle delegesi yapıldıklarını belirterek, “tüzüğe aykırı” olarak yapıldığını ileri sürdükleri böyle bir görevi kabul etmediklerini bildirdiler.

Adı geçen partililer, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na verdikleri çekilme dilekçesinde, “05.01.2010 tarihinde yapılacak olan CHP Kars Merkez İlçe Kongre delegeleri listesinde adımızın yazıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Kongre süreci başladığından bu güne kadar yapılan her şey, herkesten saklanmış hatta yapılan iş ve işlemlerden yönetim kurulu üyelerinin çoğunun bile haberi olmamıştır. Daha önce yeri ve zamanı üyelere duyurularak yapılması gereken delege seçimleri nerede, nasıl yapılmış, kimler delegelik için aday olmuş, kimler ol kullanmış, kimler hangi listelere imza atmış bilmiyoruz. Şahsen biz böyle bir olaya tanık olmadık. Muhtarlık bölgelerine göre tespit edilecek delege sayısı tüzüğümüzde bellidir. Toplam 158 olması gerekirken 95’te tutulmuş, çoğu yerde üyelerin haberi olmadan seçim yapılmış, gıyabında delege tespit edilmiş, bazı yerlerde tüzüğe aykırı olarak fazla sayıda delege yazılmıştır. Bir çok kez sözlü ve yazılı olarak yaptığımız itirazlara cevap verilmemiştir. Partimizde etnik yapı hakimiyeti ve biat kültürü birleştirilmek istenmektedir. Tüzük, yönetmelik ve parti içi demokrasinin dikkate alınmadığı bir anlayışla oluşturulan ve gıyabımızda adımızın yazıldığı delege listesinde yer almayı, yapılan hukuksuzluğa ortak olmak veya an azından hukuksuzluğu kabullenmek anlamına geleceğini düşündüğümüz için onurla taşıdığımız parti üyeliğimizin saklı kalması kaydıyla delege listesinden adımınız çıkarılmasını istiyoruz.” dediler.

Delegelikten çekildiklerini bildiren CHP’liler, ayrıca parti üyeliklerinin devam ettiğini ve mücadelelerinin süreceğini de sözlerine eklediler.

BİLGİR: DEMOKRATİK HAKLARI

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız CHP Kars İl Başkanı Çetin Bilgir de, iddiaları reddederek, usulüne uygun delege belirlendiğini ileri sürdü. Bilgir, “Arkadaşlarımız demokratik haklarını kullanıp delegelikten ayrılmış ve İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuşlardır. İlçe Seçim Kurulu’nun vereceği karara saygılı olacağımızı belirtmek istiyorum.” demekle yetindi.

ÇAĞDAŞ KARS HABER

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751