• BIST 95.953
 • Altın 238,062
 • Dolar 5,8268
 • Euro 6,5545
 • Kars 5 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 13 °C

Kars çiftçisi kara kara düşünüyor

Kars çiftçisi kara kara düşünüyor
Son günlerde hayatın her alanında etkisini gösteren hayat pahalılığı ve mazot fiyatlarının yüksek olması nedeniyle iki yakasını bir araya getiremeyen Kars çiftçisi, kara kara düşünüyor.

Tacettin DURMUŞ / KARS MANŞET

Geçtiğimiz yılın kurak geçmesi nedeniyle ektiğini biçemeyen köylü, Ziraat Bankasından çektiği kredilerle aldığı ot ve saman parasını ödemek için türlü çareler arıyor.

2018 yılında kuraklık nedeniyle hasat yapamayan köylü, hayvanını da satamayınca çareyi kredi çekmekte buldu. Çektiği krediler ile borç batağına düşen köylü, bu yılın oldukça verimli geçmesine sevinip umutlanmaya başladı. Fakat yılın bitmesine sayılı günler kalmasına rağmen bu seferde hayvanlarını satamaz hale geldi. Hayvan pazarında da ahırlarında ne alıcı nede satıcı bulamadıklarını dile getiren hayvan sahipleri, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığından destek bekliyor. Yılın bollukla geçmesine rağmen hayvanlarını satamayan köylü Ziraat Bankasından çektiği kredileri ödeyemez duruma geldi. Hükumetten çiftçi borçlarının en azından yarısının ertelenmesi noktasında destek isteyen Kars çiftçisi, piyasaların açılması ve hayvanlarını satmak için umutla bekliyor.

Hayvanlarımız satılmıyor

İlaç, gübre ve mazot fiyatlarının her geçen gün aratmasından dert yanan üretici hayranlarının para etmesine rağmen satılamaması nedeniyle kara kara düşünüyor. Yılın başında veresiye aldıkları mazotun parasını ödedikleri günkü satış fiyatı üzerinden ödemek zorunda kalan köylü, “Mazotun zamlı olması nedeni ile çiftçilik artık bitmiş durumda. Bir dekardan 100 kilo buğday veren bir tarladan ne ürün beklersiniz. Veresiye aldığımız mazotun borcunu arpa ve buğday ile geri ödüyoruz. Ürünün sadece samanı bize kar kalıyor. Bu da 8 ay kar altında olan yöremizde besleyici özelliği olmayan bir kaynaktır. Eşimizden dostumuzdan mazotu ucuzuna pahalısına bakmadan alıyoruz. Daha sonrada mazot borcumuzu ödemek içinde arpamızı, buğdayımızı ve hayvanımızı satıyorduk. Ama hayvan para etse de satılmıyor” şeklinde dert yanıyor.

 • Yorumlar 21
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751