• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 1 °C
 • Ardahan -5 °C
 • Iğdır 6 °C

Kars Doğumevinde Doktor sıkıntısı var.

Kars Doğumevinde Doktor sıkıntısı var.
Kars Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde 1 çocuk doktorunun görev yapması sıkıntılara yol açıyor.

Özel muayenehanelerin kapatılmasıyla 5 doktoru tayin isteyip gitti

80 bin nüfuslu Kars’ta Doğumevi’nde 1 çocuk doktoru görev yapıyor

  1 çocuk doktorunun görev yaptığı Kars Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde muayene olmak tam bir çileye dönüştü. Hastane; havaların soğumasıyla da çoğunluğu ateşli hastalıktan gelen 1-10 yaş arası çocukların ağlama sesleriyle adeta inliyor. Çocuklar muayene olabilmek için beklerken hasta yakınları da duruma isyan ediyor. Günde ortalama 200 hastanın sıra beklediği hastanede görevli tek doktor ise sadece öğlen saatlerinde istirahat edebiliyor. Tek doktor istirahate çekilince de hasta çocuklar annelerinin kucağında bekliyor. Sabah erken saatte 38 derece ateşle hastaneye getirilen çocuklara bile öğlen saat 13.30’a ancak sıra verilebiliyor. Numaratör sistemleri arızalı olduğundan sıranın kimde olduğu bile ister istemez karışıyor. Güvenlik görevlileri bile bir yandan yığılmalardan doğan kargaşayı önlemeye çalışırken diğer yandan da doktor odasında belirlenen sıraları kağıda yazarak okumaya başlıyor. Eski sistemde olduğu gibi isimlerin okunarak çağrılmasına bir çak hasta yakını itiraz ederek numaratörlerin çalışmamasına sinirleniyorlar.

  Acil olan hasta çocuklar babalarının kucağında acil servise götürülüyor ve burada da çoğu zaman yığılma oluyor. Kimi sevk edildiği halde saatlerce sevk kağıdının imzalanmasını beklerken bunalıma giriyor kimi de saatler sonra bile sıranın kendisine gelmemesinden yakınıyor.

  ANNELER BANKLARDA UYUYOR

  Bazı anneler ise çocuğunu bankların üzerinde emzirerek sakinleştirmeye çalışırken bazı anneler ise yorgunluktan bank üzerinde uyumaya başlıyor. Tam bir curcunaya dönen hastanede her anne-babanın kucağında bir çocuk ve çoğu da ateşli hastalıktan getirilmiş. Kiminin ateşi 38.5 dereceye kadar bile çıkabiliyor.

  Ömer Tuğrul Dağhan da bu sabah saat 08.00’de ateşlenen çocuğunu hastaneye getirdi. Bir türlü sıra gelmeyince çocuğunda ateşi yükseldikte yükseldi ve 38.5 dereceyi buldu. Bu sırada mesai bitti ve görevli tek doktor olan Demir Özek istirahate çekildi. Ömer Tuğrul Dağhan’a da saat 13.30’da çocuğunu getirmesi söylendi. Saat 13.30’da da gittiğinde hastane yine kalabalıktı ve sıra yine kendisine bir türlü gelmedi. Kalabalığı görünce iyice umudunu kesen Ömer Tuğrul Dağhan sonunda feryat etmeye başladı.

  Dağhan, ülke genelinde sadece domuz gribi için bir dizi önlem alınırken Kars’ta bir çok çocuğun ateşli hastalığa yakalanmasına rağmen doktorsuzluk yüzünden sıkıntı çektiklerini söyledi. Bu kadar hasta yoğunluğuna rağmen neden doktor görevlendirilmediğini anlamadığını da vurgulayan Dağhan, doktor sorununun acilen çözülmesi gerektiğini kaydetti.

  Yapılan araştırmada ise 3 ay öncesine kadar hastane görevli 5 doktorun özel muayenehanelerinde çalışmalarına izin verilmeyince tayin isteyip gittikleri daha sonra 1 doktorun gelerek göreve başladığı öğrenildi

 • Yorumlar 46
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751