• BIST 1.360
 • Altın 451,985
 • Dolar 8,1479
 • Euro 9,6880
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 12 °C

Kars Eczaneler 4 aralık'ta kapalı.

Kars Eczaneler 4 aralık'ta kapalı.
Kars Eczaneleri 4 aralık'ta kapalılar..

4 Aralık’ta eczaneler kapanacak

Eczacılar Odası açıkladı: “Teker teker değil hep beraber kapanacağız”

Eczacılar, Sağlık Bakanlığının 4 Aralıkta yürürlüğe sokacağı ilaçlardan iskontonun yükseltilmesine tepki göstermek için aynı gün kapanacaklar.

   13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Hasan Fehmi Altıntaş, “Eğer bunu yapmazsak eczanelerimiz teker teker kapanacak. Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa, 4 Aralık Günü hep birlikte eczanelerimizi kapatacağız” dedi.

  Türk Eczacılar Birliği, 700 kalem ilaçta kamuya yapılan iskontonun 11'den 24'e çıkarılması kararı ile ilgili eylem takvimlerini açıkladı. Bu nedenle Türkiye genelinde 51 Bölgede bulunan Eczacılar Odaları dün eş zamanlı bir basın toplantısı yaptı.

  Bu doğrultuda; Türk Eczacılar Birliği’nin üyesi olan 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası da bir açıklama yaptı.

  İLK ETAPTA 3 BİN, TOPLAMDA 7 BİN ECZANE KAPANACAK

  13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Hasan Fehmi Altıntaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  Bütün bunlar yetmezmiş gibi, “ekonomi kurmayları” eczanelerimize ve halk sağlığına esas darbeyi 4 Aralık’ta yürürlüğe girecek uygulamalarla vurdu. Bürokratlar, Sayın Bakanlar da dâhil herkesin kabul ettiği gerçek şu: 4 Aralık’ta mali tedbirler bu haliyle başlayacak, bunun bedeli hastanın ve eczacının sırtına yıkılacak olursa ilk elden 3000 eczane, yılsonuna kadar 7000 eczane kapanacak. Bunu herkes biliyor. Ama anlaşılan kamu Türkiye’deki eczanelerin üçte birinin kapanmasında, geri kalanların da raflarının boşalmasında bir sakınca görmüyor. Bizlerse bunda bir sakınca, hem de ciddi bir sakınca gören tarafız. Sadece eczaneler açısından değil, halkın sağlığa ulaşmasının biraz daha zorlaşacak olması nedeniyle, ilaçta tasarrufun bedelini ilaç alanında hangi aktörler büyüyorsa onlar ödesin diyoruz.

  ALTTA KALANIN CANI CIKSIN ANLAYIŞI ÇOK YANLIŞ

  Halk sağlığı açısından bu tedbirlerin sonuçları ne olacak? Birincisi, kapanacak eczanelerimizin 3.000’i tek eczane olarak ilçe, belde ve mahallelerde hizmet veriyor. Buralarda yaşayan kişiler ilaçlarını almak için başka bir ilçeye ya da köye gitmek zorunda kalacaklar. İkincisi varolan eczaneler raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak. Üçüncüsü, bu ilk elden kapanacak eczanelerin hepsi, sermayesi olmayan, dayanma gücü zayıf eczaneler olacak. Güçlünün ayakta, zayıfın altta kaldığı bir dönem yaşanacak. Dördüncüsü, bu eczanelerde çalışan insanlar işsiz kalacak. Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan bu topyekûn saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek.

 • Yorumlar 9
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751