• BIST 1.471
 • Altın 414,889
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -6 °C
 • Iğdır 2 °C

Kars Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama

Kars Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama
Kars Emniyet Müdürlüğü'nden basın açıklaması

Kars Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Faikbey Caddesi üzerinde faaliyet gösteren bir işyerine yüksek sesle müzik yayını yaptığından dolayı, Kabahatler Kanunu uyarınca bin 420 TL para cezasının yazıldığı ve kent merkezindeki bütün işyerlerinde müzik yayını yapılmasına rağmen bahse konu işyerine, Kürtçe müzik yayını yaptığından, polislerin kasıtlı olarak ceza yazdığı şeklinde kamuoyunu yanıltan haberlerin asılsız olduğunu ve Emniyeti zan altında bıraktığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi: “Temel hak ve özgürlükler ile demokrasinin koruyucusu ve teminatı olan Emniyet Teşkilatımız, Kanunların kendine verdiği yetki ve sorumluluk dahilinde vatandaşlarımızın huzurunu ve güvenliğini teminen gerekli önlemleri almaktadır. İl Emniyet Müdürlüğümüzce ilimiz genelinde yapılan denetim ve kontrollerde, 9 ve 11 Aralık 2009 tarihlerinde, yüksek sesle müzik yayını yaptığı tespit edilen 3 ayrı işyerine, 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun “Gürültü” başlıklı 36.maddesinin 1.ve 2. fıkrasına istinaden (1. fıkra “Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idari para cezası verilir”, 2.fıkra “Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.”) İl Emniyet Müdürlüğü personelimiz tarafından idari yaptırım uygulanmıştır. Haberlerde iddia edildiği gibi; bahsi geçen işyerine Kürtçe müzik yayını yaptığı için değil, bu işyeri ile birlikte toplam 3 işyerine yüksek sesle müzik yayını yaparak çevreyi rahatsız ettikleri tespit edildiğinden, yukarıda belirtilen Kanun hükümleri çerçevesinde idari para cezası tatbik edilmiştir. Basın yayın kuruluşlarında yer alan ve vatandaşlarımızın yanlış bilgilenmelerine sebep olan bu asılsız haberin düzeltilmesi için İl Emniyet Müdürlüğümüzce, 5187 Sayılı Basın Kanunu’nun “Düzeltme ve Cevap” başlıklı 14. maddesi gereğince hazırlanan tekzip metni, ilgili basın kuruluşlarına gönderilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751