• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 13 °C

Kars Emniyet Müdürlüğü’nden tarihe saygı

Kars Emniyet Müdürlüğü’nden tarihe saygı
Makamına astığı fotoğraftan etkilenen Emniyet Müdürü tarihi binayı eski görünümüne kavuşturdu

Kars Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, makamına astığı Emniyet Müdürlüğü’nün eski tarihi fotoğrafına bakmaktan kendini alamayınca binayı restore etme başladı.

  Tarihi mirası zengin ama her geçen gün bakımsızlık ve hoyratça kullanılmaktan dolayı yok olmaya yüz tutan tarihi mekanlar duyarlılık gösteren ilgili ve yetkililerce bir bir kurtarılıyor. Kars-Ardahan Baro Başkanlığının Ordu Caddesi üzerindeki tarihi binayı restore ederek eski görünümüne kavuşturmasından sonra bir adım da Emniyet Müdürlüğü’nden geldi.

  Görevinde henüz 1 yılı bile doldurmayan Kars Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, bir ara Müdürlük binasıyla ilgili arşiv resimlere bakarken binanın çok eskilerde okul olarak kullanıldığı zamanlardaki fotoğrafını gördü. Estetik mimari yapısıyla göz kamaştıran binanın fotoğrafından o kadar etkilendi ki fotoğrafı büyütüp çerçevelettirdikten sonra makamına astı. Makam koltuğunda her oturduğunda karşısındaki fotoğrafı bolca inceleyen Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek sonunda binanın eski görünümüne kavuşturulması için kolları sıvadı. 

  Zeybek, dış cephesi betonla sıvanarak taş görünümü ortadan kaldırılmış bu binaya sahip çıkarak, ilk önce dış cephenin boyasını temizletti ve ortaya eski görüntü çıktı.

  Kısa süre sonra tamamlanacak olan çalışmayı gördükçe çok mutlu olduğunu söyleyen Zeybek, “Göreve ilk geldiğimde binanın dış yüzeyinin sıvanmış ve boyanmış olduğunu gördüm. Binanın tarihi bir yapı olduğunu araştırmalarım sonucu öğrendim. Bu binanın orijinal fotoğrafını da buldum. 1937 yılında Merkez Ortaokulu olarak kullanılan bu binanın fotoğrafını çerçevelettirip makam odama astım. Fotoğrafı odama koyduktan sonra kendime bir hedef çizdim. İnşallah bir imkan bulursak bunu orijinal doğal haline kavuştururuz dedim. Tarihe bir saygı anlamında bir adımda biz atmak istedik. Kars’ımız malumunuz her yerinden tarih fışkırıyor. Bu kent tarihi dokularla ve tarihi binalarla dolu. Kars’ın bu kültürüne eğer bizim katkımız oluyorsa ne mutlu. Emniyet Müdürlüğü olarak tarihe olan saygımızı bu şekilde ifade etmeye çalışıyoruz. İnşallah başkalarına da iyi örnek oluruz” dedi.

 • Yorumlar 8
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751