• BIST 1.540
 • Altın 442,115
 • Dolar 7,4091
 • Euro 8,9910
 • Kars -18 °C
 • Ardahan -14 °C
 • Iğdır -9 °C

Kars Emniyet Müdürü Bitirik: “Trafik güvenliği, sadece polisiye tedbirlerle sağlanamaz”

Kars Emniyet Müdürü Bitirik: “Trafik güvenliği, sadece polisiye tedbirlerle sağlanamaz”
Kars Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Kara Yolları Trafik haftası kutlama etkinliklileri kapsamında düzenlenen açılış programında yaptığı konuşmada, trafik güvenliğinin sadece polisiye tedbirlerle sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tacettin DURMUŞ / KARS MANŞET

Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı salonda düzenlenen programda konuşan Müdür Bitirik, Karayolu Trafik Haftası nedeniyle gerçekleştirilen etkinliklerinde, trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitimindeki öneme vurgu yapıldığını, çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine olan katkılarını arttırmanın hedeflendiğini belirtti. Bitirik, Trafik Haftası süresince yapılan çalışmalarla, trafik kazalarının neden olabileceği talihsiz sonuçlara vurgu yapılması ve kamuoyunda trafik güvenliği bilincinin arttırılmasının hedeflendiğine de işaret etti.

Konuşmasında dikkatsiz sürücüler yüzünden meydana gelen trafik kazalarının trafik terörünü ortaya çıkarmakta olduğunu da söyleyen Kars Emniyet Müdürü Ümit Bitirik: “İstatistiklere bakıldığında son 30 yılda Terör olaylarında yaklaşık 30 Bin Vatandaşımız hayatını kaybetmiş iken son 10 yılda Ülke genelinde ölümlü ve yaralanmalı olmak üzere toplam 1 Milyon 497 Bin 915 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda 2 Milyon 575 Bin 281 kişi yaralanmış, yaklaşık 50 Bin insanımız hayatını kaybetmiştir. Ülke ekonomisine sadece 2017 yılı içinde yaklaşık 22 milyar Türk Lirası maddi kayba neden olmuştur. Manevi kayıpların ise mukayese bile edilemez olması trafiğin hayatımızdaki önemini anlatmaya yetmektedir.

Değerli katılımcılar; Trafik güvenliğinin sadece polisiye tedbirlerle sağlanması mümkün değildir. Takdir edileceği üzere trafik eğitiminde kalitenin arttırılması, araç ve yol altyapısının trafik güvenliğini arttırıcı yönde daha da iyileştirilmesi ve meydana gelen kazalara acil müdahale hizmetlerinin geliştirilmesi gibi unsurlarda büyük önem arz etmektedir.

  Karayolu trafiği çok sayıda kurum ve kuruluşun işbirliği içerisinde çalışmasını gerektiren çok yönlü bir alandır. Bu alanda başarı da ancak bütün kurumlarımızın bir biri ile uyum içerisinde koordineli olarak çalışmalarıyla sağlanabilecektir. Unutmamalıyız ki  her kişi makam- mevki, zengin-fakir, güzel-çirkin, bayan-erkek ayrımı yapmaksızın trafiğin bir parçası ve müşterisidir.

Bunun yanında trafik kurallarına uymanın her şeyden önce bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmadan, bu bilinçle hareket eden bir toplum haline gelmenin yollarını aramalıyız. Medeni ve gelişmiş toplum olmanın en önemli göstergelerinden biri olan Trafik kültürünü, başta geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız olmak üzere toplumun tüm kesimlerine bir hayat felsefesi olarak benimsetmenin çabası içinde olmalıyız. Bu ciddi sorunla ancak trafikte sağduyuyu hâkim kılarak ve herkesin kurallara harfiyen uymasını sağlayarak başa çıkabiliriz.

Sözlerime son verirken trafik kazası nedeniyle hiç kimsenin hayatını ve yakınını kaybetmediği veya engelli olarak hayatını sürdürmek zorunda kalmadığı bir ortamın birlikte tesis edilmesi adına tüm vatandaşlarımızı trafik kurallarına uymaya davet etmek istiyor, Çocuklar adına “Heyyy! Büyükler Trafik Kurallarına Uyun, Biz Çocuklara Örnek Olun” teması ile gerçekleştirilen Trafik Haftası etkinliğinin trafik sorununun çözümüne katkı sağlamasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Unutmayalım ki; “Uyduğumuz Her Trafik Kuralı Birbirimize Duyduğumuz Saygının İfadesidir.””dedi. 

 • Yorumlar 6
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751