• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 14 °C
 • Ardahan 12 °C
 • Iğdır 23 °C

Kars Emniyetinin trafik eğitimleri

Kars Emniyetinin trafik eğitimleri
Kars Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünce; okullarda eğitim gören öğrencilere, okul geçidi görevlisi adayları ile dolmuş ve minibüs sürücülerine 'trafik' konulu çeşitli kurs, seminer ve dersler düzenlendi.

Verilen kurs ve seminerlerde özellikle yol kullanıcılarına, sürücü, yolcu, yaya, trafik ve trafik kurallarının hayattaki yeri ve önemi anlatılarak, trafik kurallarını bir kültür, bir yaşam biçimi olarak benimsemeleri ve ilgilerini özellikle trafik güvenliğine yöneltmeleri üzerinde duruldu.

  7 ilk ve ortaöğretim okulunda, yaklaşık 375 öğrenciye ‘genel trafik konuları’ hakkında eğitim verildi. Öğrencilerin okul servis araçlarına binerken ve indikten sonra nelere dikkat etmeleri gerektiği, trafiğin yoğun olarak işlediği yollarda karşıdan karşıya geçerken nasıl hareket edecekleri konuları detaylarıyla anlatıldı.

  İlköğretim okullarında gönüllü oldukları tespit edilen 60 kadar okul geçidi görevlisi adayı öğrenci ve öğretmene, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda verilen kursta, okul önlerinde almaları gereken önlemler uygulamalı olarak gösterildi. Kurs sonunda uygulanan sınavda başarılı olan öğrencilere ‘Okul Geçidi Görevlisi’ kartları dağıtıldı.

  Dolmuş ve minibüs sürücülerine yönelik, çeşitli kurumlarla işbirliği sağlanarak başta trafik olmak üzere, halkla ilişkiler, meslek etiği ve ilk yardım konularında eğitim verilerek, sürücüler trafikte daha dikkatli olmaları konusunda bilgilendirildi.

  Sürücülerin güvenli yolculuk etmelerini sağlamak amacıyla emniyet kemeri uygulamasına ağırlık verilirken, yapılan uygulamalarda birçok sürücünün emniyet kemeri kullanmadığı tespit edilerek gerekli uyarılar ve cezai işlemler yapıldı.

  Şehir içi trafiğin yükünü hafifletmek ve ile şehir görünümü kazandırmak amacıyla İl Trafik Komisyonu tarafından ilçe ve köylerden gelen  ‘M’ plakalı araçlar için yeni güzergahlar belirlendi. Alınan kararlar minibüs sürücülerine tebliğ edildikten sonra uygulama oturana kadar sürücülere 10 gün süre ile izin verildi. Süre sonunda şehir içi trafik yoğunluğunda gözle görülür bir iyileşmenin olduğu tespit edildi.

  Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, son 4 aylık periyotta yapılan uygulama ve denetimlerde, kurallara uymayan 118 dolmuş, 46 servis ve 207 minibüs sürücüsüne çeşitli maddelerden gerekli cezai işlem uygulandı.

  Emniyetten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etmek için uygulama ve denetimlerimizin 2010 yılında da yoğun bir şekilde devam edeceğini belirtir, bütün yol kullanıcılarına kazasız ve güvenli yolculuklar dileriz” denildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751