• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

Kars-EREĞLİDE SARIKAMIŞ ANITI

Kars-EREĞLİDE SARIKAMIŞ ANITI
Sarıkamış Dayanışma Grubu tarafından düzenlenen anmada, “Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı” da törenle açıldı
Sarıkamış Deniz Şehitleri 95. yılında Ereğli'de anıldı. Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Başkanı olduğu Sarıkamış Dayanışma Grubu tarafından düzenlenen anmada, “Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı” da törenle açıldı. Törende konuşan Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Sarıkamış dışında Sarıkamış Şehitleri anısına ilk kez bir anıt dikiliyor, anıta bakarken bu güneş önünde, bu sıcak havada üşüdüğümü hissediyorum. Sarıkamış şehitleri, sadece Sarıkamış'ın şehitleri değildir. Tüm Anadolu'nun şehitleridir. Benim dileğim ülkenin her ilinde bir Sarıkamış Şehitleri Anıtı olsun. Bu anıtın Sarıkamış dışında yapılan ilk Sarıkamış Şehitleri anıtı olması nedeni ile belediye başkanını kutladı ve Sarıkamış şehitleri adına teşekkür ederim.” dedi.

Daha sonra tüm protokol, Zonguldak Üniversitesi öğrencileri, basaın mensupları ile birlikte Ertuğrul Fırkateyn'ine binip gemilerin battığı mevkie giderek üç geminin anısına üç çelenk attılar. Fırkateyne Ereğli halkı balıkçı motorları ile eşlik ettiler. İlk Çelengi Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Vali Yardımcısı birlikte denize bırakırken, Ereğli halkı da denize karanfiller attılar. Aynı akşam Ereğli halkına "Sarıkamış Meydan Muharebesinde Donanma faaliyetleri" konulu konferans veren Prof Sönmez'in "Sarıkamış Meydan Muharebesi tamamen Karadeniz'de Donanma üstünlüğü üzerine kurgulanmış bir savaştı. Karadeniz üstünlüğünün Rusların eline geçmesi ile biz savaşı başlamadan kaybettik. Dünya savaş tarihinde Sarıkamış, hiçbir kara harekatının donanma desteği olmadan kazanılamayacağın en belirgin örneğidir" demesi denizciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.. Konferans salonunda Sarıkamış Dayanışma Grubunun koleksiyonunda 90 adet tarihi Sarıkamış Meydan Muharebesi fotoğrafları ve piyasada bulunan 38 adet Sarıkamış ile ilgili kitap sergilendi.

Prof. Sönmez, Sarıkamış Dayanışma Grubu bir teşekkür ifadesi olarak 1/100 ölçeğinde yaptırdıkları bu üç geminin dev maketlerini Ereğli Alemdar Gemi Müzesinde sergilenmek üzere Belediye Başkanına armağan etti. Ayrıca Prof Sönmezin Genel Kurmay arşivlerinden tesbit ettiği Zonguldak Ereğli'den Sarıkamış'a giderek dönmeyen 65 şehidin ismi yazılı olan bir tabloyu belediye başkanına takdim etmesi izleyenleri çok duygulandırdı. Belediye Başkanı Sn. Halil Posbıyık Ereğli Halkına "Sarıkamış Deniz Şehitleri anıtının yanına bu 65 şehidin künyelerini bir mermer üzerine yazdıracağım ki Ereğli gençleri gelip dedelerinin isimleri görerek övünsünler" diyerek Sarıkamış Dayanışma Grubuna teşekkür etti.

Bu yıl 3. düzenlenen Sarıkamış Deniz Şehitlerini Anma etkinliğiyle ilgili Sarıkamış Dayanışma Grubu’ndan yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi: “7 Kasım 1914 tarihinde İstanbul'dan yola çıkan Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithatpaşa Gemileri asker, kışlık donanım, çok değerli haritalar, iki tayyare, bir tayyare bölüğü ve Teşkilat-ı Mahsusa tarafından Kafkaslarda isyan çıkarmak üzere özel olarak yetiştirilmiş Çerkez liderlerini taşıyorlardı. Biz 29 Aralık 1914 te Rusların Karadeniz kıyılarının bombalamıştık. Bunun intikamı almak isteyen Ruslar 7 Kasım sabah 07 45 te Zonguldak Limanını bombaladılar ve kendi üslerine geri dönerken korumasız olarak yola çıkan bu üç gemi bir anda Rus Donanmasının içine düştü ve yarım saat içinde üç gemide batırıldı. Eğer bu gemiler Trabzon'a ulaşabilseydi ve bu malzemeler Trabzon üzerinden Erzurum'a ulaştırılabilseydi belki de Sarıkamış'ta tarih başka yazılacaktı. Yenilsek bile kırım bu kadar büyük boyutta olmayacaktı. Bu şehitler Karadeniz'in derinliklerinde ve Genelkurmay arşivlerinde yatarken ilk kez Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof Dr Bingür Sönmez tarafından 2 yıllık bir çalışma sonunda 2006 yılında dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Metin Ataç'a takdim edilerek kabul edilmelerini sağlamış, Deniz Kuvvetleri Komutanının ile emri ilk anma töreni 2007 yılında yapılmıştır. Bu yıl üçüncü kez yapılan anma törenlerinde Ereğli Belediye Başkanı Sn Halil Posbıyık bir yıl önce Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Sn Prof Dr Bingür Sönmez'e verdiği sözü tutarak limanda yaptırdığı Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı yaptırdı.”
 
KAYNAK:   KARS HABER GAZETESİ
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751