• BIST 1.378
 • Altın 455,059
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

Kars-Esnafa Bayram cezası!

Kars-Esnafa Bayram cezası!
Bayram Arefesinde,Zaten krizde olan kars esnafına bir darbede ,Kolluk kuvvetlerinden!
Kurban Bayramı nedeniyle ihtiyaç sahiplerine para yardımında bulunan iktidar, yaptığı yardımın parasını bu kez esnaftan çıkarmaya başladı. Oy uğruna “popülist” politika izleyen ve toplumu adeta dilenciliğe alıştıran iktidar, yardıma hazine bütçesinin yetersiz gelmesi nedeniyle, bayram öncesi esnafı soymaya çıktı.

Kars’ta “sigara yasağı” denetimi yapan Belediye, Emniyet ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, işyerlerinde “sigara içilmez” yazısını görmediği esnafa 1.000 Tl (1 milyar lira) ceza yağdırdı.

Ağırlıklı olarak, mağaza tabir edilen işyerlerine 2 zabıta, 2 polis ve 3 sağlık görevlisiyle ani baskın düzenlenen Kars’ta ceza yağdı. 7 kamu görevlisinin baskınına uğrayan esnaflar, önce neye uğradıklarını şaşırdılar. Korku içinde kalıp, işyerlerindeki müşterileriyle uğraşmayı bırakarak, görevlilere “Ne oluyor?” diye soran esnaflar, “Sigara yasağına ait yazı bulunup bulunmadığını kontrol ediyoruz” yanıtını alınca şaşırdılar. Yazının bulunup bulunmadığının kontrolünün, aralarında zabıta ve polisin de bulunduğu 7 kişilik ekiple yapılmasının, rencide edici bir durum olduğunu ifade eden esnaf, bu uygulamaya itiraz etti. Denetimin yapıldığı bazı işyerlerindeki müşterilerin, “ne oluyor” endişesiyle, alış veriş yapmadan işyerini terk ettiği görüldü. İtirazları önemsemeyen denetçiler, işyerlerinde “sigara yasağı” yazısı bulunmayan çok sayıda esnafa birer milyar lira para cezası kesti.

UMUMA AÇIK TARTIŞMASI

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız hukukçular da bu uygulamaya isyan ederek, “Sigara yasağı ve ilgili uyarısı umuma açık yerler için geçerlidir. Elbise satan, ayakkabı satan, ekmek satan bakkal, manifaturacı gibi işyerleri için uygulanamaz. Yasa, ‘umuma açık yerler’ diyor. Kars’ta denetim yapılan ve ‘sigara yasağı’ yazısı olmadığı için para cezasına çarptırılan esnaf için geçerli değildir. Kaldı ki, geçerli olmuş olsa bile, bayram öncesi yoğun olan kamuya açık olmayan işyerlerine baskın gibi bir denetim uygun değildir. Bunun yolu, önce bir memur görevlendirilmesi, sözkonusu yazının asılıp asılmadığının, müşteriye fark ettirilmeden araştırılması, yoksa uyarılması gerekirdi. Bu uygulama kesinlikle uygun değildir.” görüşünü savundular.

DEVLET HARAÇ TOPLUYOR

Alış-verişin ve müşterinin yoğun olduğu bayram öncesi işyerlerinin, polis, zabıta ve sağlık ekipleri tarafından aniden hücre evi basılır gibi denetime tabi tutulmasına isyan eden esnaflar ise, “Dün gazetelerde hükümetin vatandaşlara bayram harçlığı dağıttığını okuduk. Yapılan sigara denetiminde birer milyar ceza kesilmesinin amacı, ihtiyaç sahiplerine dağıtılan yardımın esnaftan çıkarılması mıdır? İlk kez işyerlerimiz böylesi toplu kamu görevlileri tarafından, hücre evi basılır gibi denetime tabi tutulmuştur. O sırada içeride bulunan bir çok esnaf arkadaşımızın işyerindeki müşteriler, haklı olarak telaşa kapılmış ve alış-veriş yapmadan işyerinden ayrılmıştır. Bir kağıt parçasının bulunup bulunmadığının kontrolü zabıta ve polis kontrolüyle yapılmamalıdır. Resmen terörist muamelesi gördük.” dediler.

“Sigara yasağı”na ilişkin uyarı yazısının olmadığı esnaflara 1 milyar ceza kesilmesini de “insafsızlık” olarak değerlendiren esnaflar, “Bizler, çorap, ekmek, ayakkabı satarak hayatımızı zar-zor geçindirmeye çalışıyoruz. Ne kazanıyoruz ki, devlete ‘sigara yasağı’ yazısı yok diye 1 milyar ceza verelim? Kars esnafının durumu bilinmiyor mu? İktidarın oy için vatandaşa dağıttığı yardım parası bizden mi çıkarılacak? Bu insafsızlıktır. Resmen Deli Dumrul vergisi gibi bu uygulama. Lokantacı, kahveci, gazinocu olsak emennah, yasa gereği umuma açık yerler bunlar ve buralarda aranabilir bu yazı. Elbise satan mağazada aranan ve bulunmayan bu yazı için 1 milyar ceza açıkça haraçtır. Devlet açıkça haraç topluyor.”

çagdaş kars haber
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751