• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -3 °C
 • Ardahan -6 °C
 • Iğdır 2 °C

Kars Gençlik Derneği Girişimi üyeleri, Türkiye’de 20 Hapishanede birden Hayata Dönüş operasyonunda 28 devrimci tutsağın hayatını kaybettiği 19-22 Aralık 2000 tarihindeki olayları protesto etti

Kars Gençlik Derneği Girişimi üyeleri, Türkiye’de 20 Hapishanede birden Hayata Dönüş operasyonunda 28 devrimci tutsağın hayatını kaybettiği 19-22 Aralık 2000 tarihindeki olayları protesto etti
Yaklaşık 10 kişilik grup basın açıklamasının yapılacağı Faikbey Caddesi ile Kazımpaşa Caddesi kavşağındaki At Heykeli önüne gelerek slogan attılar.

Kars Gençlik Derneği Girişimi üyeleri, Türkiye’de 20 Hapishanede birden Hayata Dönüş operasyonunda 28 devrimci tutsağın hayatını kaybettiği 19-22 Aralık 2000 tarihindeki olayları protesto ettiler.

  Yaklaşık 10 kişilik grup basın açıklamasının yapılacağı Faikbey Caddesi ile Kazımpaşa Caddesi kavşağındaki At Heykeli önüne gelerek slogan attılar. Polisin slogan atılmaması yönünde uyarısı ve pankartları indirmeleri uyarılarından sonra basın açıklamasına başlandı. Basın açıklamasını okuyan Kars Gençlik Derneği Girişimi üyesi Barış Yıldız, “19 Aralık 2000 tarihinde eş zamanlı olarak Türkiye'nin 20 hapishanesinde birden adına 'Hayata Dönüş' denilen katliamda 28 devrimci tutsak hayatını kaybetti. 19 Aralık sabahında saat 05.00 civarında başlayan ve 22 Aralık gününe kadar süren saldırıda binlerce asker ve güvenlik görevlisi kullanılmış, üzerinde 'insan bulunan yere atmayın' yazan binlerce bomba ve kimyasal gaz kullanılmıştı. Dönem Türkiye'nin kalbinin hapishanelerden attığı bir dönemdir ve yaşanan haksızlıklara ilk cevap direnişlerle hapishanelerden gelmektedir. IMF ile yeni bir borç anlaşması yapılmak üzeredir ve dönemin başbakanı Ecevit aldığı talimatlar doğrultusunda 'hapishaneler sorunu çözüImelidir' diye demeçler vermektedir. Senelerdir işkencelerle, katliamlarla bitiremedikleri devrimci düşünceleri Avrupa'dan ithal edilmiş bir sistemle, 'F Tipleri' ile kontrol altına almak istediler ve yine cevaplarım direnişle aldılar. 20 Ekim 2000 tarihinde Türkiye'nin birçok hapishanesinde birden daha sonra ölüm orucuna evirilecek olan süresiz açlık grevine başlandı. İşte bu direniş bahane edilerek zaten devletin hapishanesi sınırlarında olan devrimci tutsaklara 'teslim olun' diye bağırarak azgınca saldırdılar” dedi.

  Yıldız daha sonra şunları söyledi:

  “Ve o gün orada, yüzyılın en büyük vahşeti yaşandı. Bayrampaşa Cezaevi'nde 6 devrimci kadın tutsak diri diri yakılarak katledildi. 24 devrimci tutsak ise kurşunlanarak ve işkencelerle katledildi. Analara evlatlarınn kömürleşmiş bedenlerini teslim eden dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk utanmadan 'bu operasyon devletin şefkat operasyonudur' diyordu. Operasyon bittiğinde yanarak ölen ŞefinurTezgel ile Seyhan Doğan aileleri tarafından teşhis edilemediler. Katliamın ardından açlığa yatmış bedenleri yerlerde sürükleyerek F Tipi hücrelere kapattılar. Bu karanlık tecrit hücrelerine karşı direnişte tam 122 insan hayatını kaybetti ve açıldıkları günden bu yana hak ihlallerinin, işkencelerin, hastalıkların ve intiharların merkezi haline geldi. Can bedeli kazanılan 10 saatlik sohbet hakkı hala uygulamıyor. İki sene sonra görülmeye başlanan davada silahları vardı denilerek ve iki askerin ölümü öne sürülerek bedenleri ve inançlarından başka silahı olmayan devrimciler yargılandı. Yapılan incelemeler sonucunda iki askerin ölümünün çapraz ateş altında kalınarak gerçekleştiği ve atışların tümünün idare yönünden yapıldığı tespit edildi. Ancak hukuksuz1ukları bununla sona ermedi. Dava zaman aşımına uğratılarak katliamın esas sorumlularından hiçbiri cezalandırılmadı. 30 Nisan günü adalet arayışıyla 23 yaşındaki Didem Akman tarafından Hikmet Sami Türk'e karşı bir feda eylemi gerçekleştirildi. Ve 28 tutsağı vahşice katledenler yargılanmazken, adalet isteyen Didem Akman 24 Aralık'ta yargılanmaya devam edecek. Bizler Kars Gençlik Derneği Girişim'li devrimciler olarak 19-22 Aralık katliamını unutmadık. Unutturmayacağız ve adalet arayışımızdan da hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz”

 Açıklama sırasında atılan sloganlar üzerine Emniyet güçleri yeniden uyarıda bulundular. Bunun üzerine açıklama olaysız sona erdi.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751