• BIST 1.531
 • Altın 412,810
 • Dolar 7,4849
 • Euro 9,0117
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 8 °C

Kars İl İnsan Hakları Kurulu Mart ayı toplantı kararları açıklandı

Kars İl İnsan Hakları Kurulu Mart ayı toplantı kararları açıklandı
İl İnsan Hakları Kurulu'nun Mart ayı olağan toplantısı Vali Yardımcısı Muhammed Lütfi Kotan başkanlığında Valilik Kar Salon'da yapıldı.

Toplantıda gündemde olan ve üyeler tarafından gündeme getirilen konular görüşüldi ve şu kararlar alındı:

1-Atatürk Kız Teknik ve Meslek Lisesi İnsan Hakları ve Demokrasi Kulübü  Öğretmeni Ebru Şekeroğlu ile öğrenciler Mihriban Yenigüllü, Rakife Yardımcıel ve Hülya Çebi Kurul toplantısına katılarak toplantıyı izlediler ve yapılan çalışmalarla ilgili olarak kuruldan bilgi aldılar.

2-Kurul Üyesi Zuhal Kader Aktaş tarafından gündeme getirilen; çalıştırılan, dilendirilen ve kayıp çocukların durumları ile ilgili olarak İl Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Yılmaz Karadağ, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Yakup Metin ve Kars Belediye Başkan Yardımcısı ve Kurul Üyesi Turhan Çiçek ve Zabıta Müdürü Metin Güvercin tarafından kurula bilgi sunuldu. Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün koordineli olarak çalışma yapması ve yapılan çalışmalarla ilgili olarak Valiliğe bilgi verilmesine karar verildi.   

3-Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Koordinatörlüğünde, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü ve BM UNICEF Türkiye Temsilciliğince ülkemizde Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin en iyi şekilde uygulanabilmesine yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarının “Çocuk Hakları İzleme ve Çocuk Katılımı” konusunda etkinleştirilmesi amacıyla 09-12.02.2010 tarihleri arasında İzmir Çeşme Altınyunus Hotel’de düzenlenen Çalıştay ile ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında Kars Çocuk Hakları yetişkin sorumlusu Hatice Küçükler tarafından bilgi sunuldu ve alınan kararlar değerlendirildi.

4-Ocak toplantısında alınan karar gereği faaliyet göstermekte olan rehabilitasyon merkezlerine düzenlenen inceleme ve izleme ziyareti ile ilgili olarak tespit edilen hususlarda inceleme ve araştırma yapılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılan yazıya gelen cevabi yazı görüşüldü. Gelen yazıda gerekli inceleme ve araştırmaların devam ettiği ve çalışmalar bitirildiğinde sonucundan Kurula bilgi verileceği belirtildi.

5-Ocak ve Şubat toplantılarında görüşülen ve engelli vatandaşların bankalarda olan işlerini yaparken bankaların özellikle fiziki olarak engelli vatandaşlara yardımcı olabilecek türde (rampa, uygun merdiven yüksekliği vb) konularda daha titiz davranılması ve tedbir alınması yönünde ildeki bankalara yazılan yazı ele alındı. Yazıya gelen cevabi yazı görüşüldü ve engelli vatandaşların bankalarda olan işlerini yapmasında gerekli hassasiyetin gösterilerek yardım edildiği belirtildi.

6-Kurul Üyesi Av. Timuçin Timur tarafından gündeme getirilen ve Mihralibey İlköğretim Okulu civarında metruk barakalar olduğu, okul bahçe duvarı yeterli yükseklikte olmadığından burada oynayan bazı çocukların okula zarar verebildiği, bu nedenle; okul bahçe duvarının yükseltilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar verildi.

7-Kurul üyesi Yıldıray İkizler tarafından gündeme getirilen ve Başbakanlık TOKİ konutlarında başıboş köpeklerin olduğu, bu köpeklerin oradaki vatandaşlara zarar verdiği belirtildi ve konuyla ilgili gerekli çalışmaların yapılması için Kars Belediye Başkanlığına  yazı yazılmasına karar verildi.

 

Bir sonraki toplantının 14.04.2010 Çarşamba günü saat: 14:00’te yapılmasına oy birliği ile karar verildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751