• BIST 1.483
 • Altın 415,845
 • Dolar 7,1758
 • Euro 8,7124
 • Kars -6 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -2 °C

Kars Kadınların soğuk salonda sıcak toplantısı

Kars Kadınların soğuk salonda sıcak toplantısı
Kadınların soğuk salonda sıcak toplantısı... Isıtma sisteminin olmadığı salon adeta buz kesti

 Türk Kadını’na Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 75. Yıldönümü nedeniyle Namık Kemal Evi’nde düzenlenen etkinliğe soğuk hava damgasını vurdu. Isıtma sisteminin olmadığı salonda üşüyen kadınlar elektrikli olacaklar yardımıyla ısınmaya çalıştılar. Kadınlar toplantıya ara verildiğinde ise dışarıya çıkarak güneşten istifade ettiler.

  Türk Kadını’na Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 75. Yıldönümü nedeniyle Birleşmiş Milletler Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) ile Kars Belediyesi işbirliğiyle anma etkinliği düzenlendi.

  Kars Belediyesi Namık Kemal Toplum Merkezinde düzenlenen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğe; Kars Vali Yardımcısı Murat Demirci, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un eşi Nurhayat Bozkuş, Kars BMOP Koordinatörü Özen Karaca, Kars Valililiği Mahalli İdareler Müdürü Sevil Kaya, Kafkas Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aysel Güven, Yenişehir Mahallesi Muhtarı Firuze Hüryurt, Merkez Mahallesi Muhtarı Besra Uluçay, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri katıldı.

  Etkinliğin düzenlendiği Namık Kemal Evi’nde ısıtma sisteminin olmaması katılımcıları bir hayli sıkıntıya soktu. Adeta buz kesen salonun ısıtılması için elektrikli ocaklar getirildi. Bir yandan da devam eden programda konuşmacılar zor anlar yaşarken katılımcılar da ısınabilmek için epeyce bir çaba sarf ettiler.

  Kadın ve Siyaset konulu panelin de verildiği salonda zaman zaman elektrikli ocaklara el ve ayaklarını uzatarak ısınan kadınlar  ara verildiğinde ise dışarıya çıkarak güneşten istifade ettiler.

  Soğuk ortamı ısıtan ise kadınların sıcak ve içten sohbetleri oldu. BMOP Koordinatörü Özen Karaca, projeden söz ederek, “Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkının verilmesi 75. yıldönümü nedeniyle BMOP ve Kars Belediyesi işbirliğiyle anma programı düzenledik. Kars’ta kadın olmak ve siyaset yapmak nedir ve ne gibi zorlukları vardır gibi konuları ele aldık. Bu konularla ilgili de direk muhataplar söz aldılar ve kadın temsilciler görüşlerini dile getirdiler. Kadın ve siyaset üzerine de görüş alış-verişi yapıldı” diye konuştu.

  Kafkas Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aysel Güven de “Kadın ve Siyaset” konulu konuşmasına Nazım Hikmet’in “Kadın” şiirini okuyarak başladı. Güven ayrıca, 1934 yılında parlamentoda 18 bayan vekil seçilmişken günümüzde bu oranın gittikçe düştüğünü de söyleyerek kadınların siyasete daha çok atılmaları gerektiğini vurguladı.

  Merkez Mahallesi Muhtarı Besra Uluçay ile Yenişehir Mahallesi Muhtarı Firuze Hüryurt muhtarlıkta yaşadıkları zorlukları anlattılar.  Merkez Mahallesi Muhtarı Besra Uluçay, “Kadınların seçme ve seçilme haklarında ilk kez muhtar adaylığını koymak istediğinde oğlum ve eşim karşı çıkmıştılar. Daha sonra bunlarında desteğini alarak muhtarlığa seçildim. Halende göreve devam etmekteyim. Kadın adaylarla karşı bir önyargı var. Bunlar seçildiklerinde ne yapabilirler diye sorularla karşılaşıyorduk. Biz kadınların daha çok yerel yönetimlerde hatta belediye başkanlıklarına adaylığımızı koymamız gerekir. Böylece kadınlarımız kendi haklarını savunabilmelidirler” dedi.

  Yenişehir Mahallesi Muhtarı Firuze Hüryurt da, erkek adaylara en fazla kendisinin oy farkı attığını ifade ederek bundan gurur duyduğunu söyledi ve Kars’ta 2 kadın muhtar olduklarını bu sayının artması gerektiğini vurguladı.

  Hüryurt, daha sonra şunları söyledi:

  “Hem muhtarlık yaptım, hem annelik yaptık, hem işkadınlığı yaptık çok mutluyuz. İnsanlara hizmet etmek bizleri mutlu ediyor. Seçim gezilerinde de ister istemez her türlü psikolojilerle karşı karşıya kaldık. “Kadından muhtar olur mu?” Gibi sözler söyleniyordu. Bazı erkeklerde ‘Aslında kadından muhtar olur da acaba nasıl olur, başarabilirler mi?” gibi sözler geliyordu. Bu gibi sorunlarla karşılaştık. Fakat kadın olarak muhtar seçildiğimiz için çok mutluyuz. Özellikle de Kars’ta rakibiyle arasında 800 oy farkı olan tek muhtar benim. Bu da ayrı bir mutluluk veriyor. Bununla da gurur duyuyorum”

  Toplantıda bulunan Kars Vali Yardımcısı Murat Demirci, “Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkının kazanılmasıyla 5 Aralık Türk kadınının demokrasi günüdür, demokrasi bayramıdır. Bunun somut neticesi olarak kadınlar seçme ve seçilme imkanına kavuşmuşlardır” dedi.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751