• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 1 °C
 • Ardahan -5 °C
 • Iğdır 6 °C

Kars Kamu-Sen’den Vural’la ziyaret

Kars Kamu-Sen’den Vural’la ziyaret
Kamu-Sen Kars Şubesi, üyelerinin sorunlarını anlatmak için siyasi ziyaretlerine hız verdi

Türkiye Kamu-Sen Kars Şubesi, üyelerinin sorun ve sıkıntılarını anlatmak için her türlü fırsatı değerlendiriyor. Bu çerçevede daha önce birçok siyasi parti temsilciliklerini ziyaret eden Kamu-Sen, bu defa da bir panel için geçtiğimiz günlerde Kars’ta bulunan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural’ı da ziyaret ettiler.

  Türkiye Kamu Sen İl Başkanı Erhan Sarıkaya başkanlığında; Kamu Sen Eski İl Başkanı Hasan Gökçay, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler, Türk Eğitim Sen Yönetim Kurulu üyesi İlhan Mert, Türk Sağlık Sen Kars Şube sekreteri Murat Şanlı, Türk Sağlık Sen Sosyal İşler Sekreteri Dr. İsmail Aydın, Türk Sağlık Sen Kars İl Sağlık Müdürlüğü İş yeri temsilcisi Ali Arık, Türk Haber Sen Şube Başkanı Kemal Erginbay, Türk Haber Sen ve Yönetim kurulu üyeleri ve diğer Şube yöneticilerinden oluşan heyet Oktay Vuralı dinlendiği otelde ziyaret etti.

  Sendika yöneticileri MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural’a kamu çalışanlarının sorunlarını ve sıkıntılarını anlatarak destek istediler. Ziyarette, kamu çalışanlarının sorunlarını dile getiren Kamu Sen Kars İl Başkanı Erhan Sarıkaya, “Kamu çalışanlarının sorunları her gecen yıllarda artarak devam etmekte özellikle personel sisteminde büyük sıkıntılar bulunmaktadır. Kamu çatısı altında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlar olduğu gibi son yıllarda 4/B 4/C vekil ebe, sözleşmeli öğretmen gibi istihdam modelleri benimsenmeye başlanmıştır. Bu durum Sosyal Devlet ve Anayasanın eşitlik ilkelerine ter düşmekte aynı işyerinde aynı hizmeti yürüten çalışanların özlük hakları arasında meydana gelen farklılıklar çalışma barışını bozmaktadır. 2010 yılı memur maaşlarındaki artış çalışanları tatmin etmemiş 2,5+2,5 artış ile memur açlık ve sefalete terk edilmiştir. Malum sendikalar sözde çalıştaylar oluşturularak adeta memurun iş güvencesi tartışılır hale getirilmiştir.özellikle son günlerde mecliste görüşülerek kabul edilen Sağlıkta Tam gün Yasası olarak bilinen yasa tasarısı meclisten geçmiş sendikaların çekinceleri göz ardı edilmiştir.biz Türk Sağlık Sen Olarak tam gün yasasına karşı değiliz ama bu hali ile çıkan tam gün yasası doyurucu olmamış eksikler ve haksızlıklarla doludur.özellikle döner sermaye dağılımda katsayılar yeniden düzenlenirken yardımcı sağlık personeli göz ardı edilmiştir.radyoloji Çalışanlarının mesai saatleri uluslararası sözleşmeler göz ardı edilerek haftalık çalışma saatleri 37.5 saate çıkarılmıştır.Kamu hastanelerinde hizmet alımları taşeron firmalara verilerek özelleştirme öncesi nabız yoklanmaktadır.Bu durum çalışma barışını zedelemektedir.” dedi.

  Sarıkaya daha sonra şunları söyledi:

  “Avrupa Birliği Uyum Yasaları içerisinde bulunmasına ve uluslararası sözleşmelere rağmen Grevli Toplu sözleşmeli Sendikal hak halen verilmemiştir. Türkiye Kamu Sen’in AR-GE  araştırmaları göstermektedir ki çalışanların çoğu açlık sınırının altında yaşamakta ve bu yük günler geçtikse daha ağırlaşmaktadır. İlkeli sendikacılım anlayışını benimseyen Türk sağlık Sene bazı sendikaların sözcülüğünü yapmaktan çekinmeyen yöneticilerin adeta taraf olarak üyeleşmede sıkıntılar çıkardığı adeta baskı unsuru oluşturdukları artık kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat unutulmamalıdır ki bu tür söylem ve eylemler yasalarımız önünde suç teşkil etmekte ve ağır cezaları ön görmektedir bu tür baskıların devam etmesi halinde hukuki hakkımızın saklı olduğu herkes tarafından iyi bilinmeli ona göre davranışlarını yeniden gözden geçirmelidirler”

  Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler ise, öğretmen atamalarında yaşanan sıkıntıları ve sözleşmeli öğretmen çalıştırılmalarını eleştirerek eğitim sisteminde görülen aksaklıkları dile getirdi.

  Türk Haber Sen Şube Başkanı Kemal Erginbay da, Telekom özelleştirmesinden sonra telefon hizmetlerinde kartsa hizmet kalitesinde düşürdüğünü posta dağıtıcılarının sayısının azaldığını ve çalışanların büyük sıkıntılar yasadığını dile getirdi.

  Türk Sağlık Sen Şube sekreteri Murat Şanlı, kamu kaynaklarından yeterince pay alamayan memurların sesini sendikaları aracılığı ile yükselttiğinde hükümet yetkililerinin kendilerini sanki işsizliğin ve ekonomideki kötü gidişatın sorumlusunun memurlarmış gibi göstererek memurları halka şikayet etmekte kamu çalışanlarına “Ölümü Göstererek Sıtmaya Razı Etmektedir”. Yokluk ve yoksulluk altında ezilen memurun dayanacak gücü kalmamıştır” dedi.

  Oktay Vural da, Erhan Sarıkaya’ya sorunlarının takipçisi olduklarını, meclis gündemine getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini söyleyerek, Tam Gün Yasasının bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve Anayasa Mahkemesine götürülmesi için gerekli adımların atılacağını söyledi.

 • Yorumlar 6
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751