• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 13 °C
 • Ardahan 14 °C
 • Iğdır 23 °C

Kars, konuşan ambulanslar!

Kars, konuşan ambulanslar!
Kars Sağlık Müdürlüğü acil sağlık hizmetlerinde kullanmak üzere 2 yeni ambulans aldı. Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve acil hizmetlerde kullanılan ambulansların sayısı yeni ambulanslarla birlikte 40 oldu.

Kars Sağlık Müdürlüğü acil sağlık hizmetlerinde kullanmak üzere 2 yeni ambulans aldı. Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve acil hizmetlerde kullanılan ambulansların sayısı yeni ambulanslarla birlikte 40 oldu.

112 Acil Komuta Kontrol Merkezi'ne günlük 2 bin çağrı geldiğini, bu çağrılara cevap verebilmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, zor kış şartlarında vatandaşlarımıza kısa sürede çabuk hizmet verebilmek için geceli gündüzlü çalıştıklarını söyledi. Dr. Sevinç, teknolojinin son cihazlarıyla donatılmış, içerisinde küçük çaplı ameliyatların dahi yapılabileceği 200 milyar lira değerindeki ambulansların bilgisayar sistemli ve adrese kilitlendiğini anlatarak "112 Acil Servis birimine gelen ihbar, ambulansta bulunan GPS Navigasyon sistemine kayıt edilerek sürücü adrese teslim ediliyor. Yazılan adrese sürücüsünü yönlendiren ambulans, yanlış yola girildiğinde hemen sesli uyarıda bulunuyor" dedi.

Sağlık Müdürü Fahri Sevinç'in bizzat kullanarak İHA muhabirine tanıttığı ambulans önceden kaydedilen adres bilgilerini sürücüsüne koordinatlar vererek yardımcı oluyor. Ameliyat yapılabilen kalp grafiği çekilen ve şoklama cihazı bulunan ambulans, içerisinde bulunan bilgisayar sayesinde adres bilgileri girilerek sürücüsü yönlendiriliyor

Kars'a hizmet için göreve geldiğini belirten, Sağlık Müdürü Fahri Sevinç; "Birçok çalışmamız var. Yoğun Bakım Ünitesi, Doğum ve Çocuk Bakım Hastanesi'ndeki değişiklikler ve son olarak ta akıllı ambulansları getirerek, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Amacımız burada sağlık dalında insanlarımıza en güzel hizmetleri sunabilmek bunun için sağlık personeli olarak sürekli yenilikleri takip ediyoruz. Birçok projemiz var bunları ilgili kurumlara götürdük. Bu projeleri hayata geçirdiğimizde Kars'ı sağlık alanında büyük şehirlerle yarışacak durama getireceğimize inanıyorum" dedi.

YETERLİ DOKTOR VAR

Son günlerde gündeme getirilen Çocuk ve Doğumevi Hastanesi'nde çocuk doktoru olmadığı yönünde kamuoyuna yansıtılan haberlerin gerçek olmadığını vurgulayan, Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, özetle şunları söyledi:

"Kars Doğumevi ve Çocuk Hastanesi'nde 7 kadın doğum doktoru, 4 uzman çocuk doktoru, 1 radyolog, 1 aile hekimi, 4 pratisyen doktor, 1 anestezi uzmanı ve 1 çocuk ve plastik cerrahı olmak üzere toplam 19 doktor bulunuyor. Nasıl doktor yok denilebiliyor anlamış değilim. Gerçekten bu insanlar bir kurumu karalarken ne istinaden ve neye dayanarak böyle beyanlar veriyorlar hayret ediyorum. Bizim doktor eksiğimiz yok. Tam tersi doktor fazlamız var. İnsanları daha duyarlı olmaya davet ediyorum."

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751