• BIST 1.528
 • Altın 411,376
 • Dolar 7,4766
 • Euro 9,0010
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 8 °C

Kars, Köylülerin kum Ocağı isyanı!

Kars, Köylülerin kum Ocağı isyanı!
Kars'ın Susuz İlçesi'ne bağlı Çamçavuş Köyü'nde ekili arazilerinin tahrip olduğunu söyleyen köylüler hem kum ocaklarına ruhsat verilmesini hem de işletmecilere arazilerini satan köylülerini protesto ettiler.

 Kars’ta kum ocaklarının yoğunlukta bulunduğu Çamçavuş Köyü’nde bir araya gelen köylüler ekili arazilerinin tahrip olduğunu söyleyerek protesto gösterisi yaptılar. Muhtar Veysel Aydın, Muhtar Azası Levent İlyasoğlu ve köylülerin protestosuna bir zamanlar arazilerini işletme sahiplerine para karşılığı satanlarda katıldı. Arazilerini satanlar meydana gelen zararı yeni fark ettiklerini bu yüzden de arazilerini sattıkları için pişman olduklarını söylerken arazilerini satmayanların tepkisiyle karşılaştılar.

  10 dönüm ekili arazisini 3.5 bin TL’ye sattığını sonra da pişman olduğunu ifade eden Mustafa Uyulmaz, ekonomik kriz nedeniyle maddi sıkıntı içinde olduğunu, paraya olan ihtiyacından dolayı arazisini sattığını şimdi de pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

  Muhtar Azası Levent İlyasoğlu da 800 nüfuslu 80 haneli köylerinde bir çok kişinin arazisini satmasını kabul edemediklerini, bu arazilerin bir çoğununda hisseli olduğunu belirterek, “Arazisini satıp işletme sahiplerinden para alanlar ne ilginçtir ki bu defa da Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat edip yardım bile alabiliyorlar. Bizler hem vatandaşların arazilerini satmasının hem de köyümüz civarına kurulan kum ocaklarına izin verilmesinin engellenmesini istiyoruz. Şu an mevcut 3 kum ocağı var. 2 tane de yeni müracaat vardı bizler onların kurulmasını şikayetlerle durdurduk. Ama şimdi de bu mevcut kum ocakları köylülerimizden arazilerini satın alıyorlar. Böylelikle de bizlerin ekili arazileri tamamen yok oluyor. Tarlalarımız tamamen köstebek yuvasına döndü. Arazisini satan komşumuzun tarlasının yanında olan satılmamış tarlalar bile iş makineleri yüzünden zarar görüyor. Böyle giderse köyümüzün arazisi bile kalmayacak” dedi.

  Çamçavuş Köyü Muhtarı Veysel Aydın da, “Köyümüz arazileri 15 yıldır kum ocakları yüzünden kazılıyor. Son derece tarıma elverişli arazi üzerinde kum ocakları açmaları sonucu köyümüz yaşanmaz hale geldi. Halen yeni iş adamları gelip yeni kum ocakları açma girişimlerini de sürdürmektedirler. Köyümüzün arazisi artık bu yükü kaldıramamaktadır. Tarım arazilerimiz yok oldu. Kum çıkarma nedeni ile bölgede dev çukurlar meydana geldi. Bu çukurlara hayvanlarımız düşüyor ve telef oluyor. Ocaklardan çıkarılan kumun yıkanmasının ardından çıkan atık suları içen hayvanlarımız buzağı atıyor. Zehirli sular ayrıca toprağa karışıyor. Çay içersinde bulunan balıkların bile sonu geldi. Yalnız kendi köyümüz değil, Ermenistan’a kadar akan su kenarında bulunan köyler bile aynı etkilerden dolayı zarar görüyor. Arazilerini bu kum ocağı işletmecilerine satan köylülerden, satmayanlar rahatsız oluyorlar. Özellikle ağır tonajlı iş makineleri köyümüzün ve çevrenin mevcut yolarını tahrip ediyor. Bu işletmelerin köyümüzden gitmeleri ve ayrıca yen gelen işletmelerin de köyümüzden vazgeçmelerini istiyoruz. Bunların zaten birçoğunun ruhsatları yok ve bunlara izin verilmemesini istiyoruz. Özel işletmelerin yanı sıra Kars Belediyesi’ne ait kum ocağı ve asfalt şantiyesinin de havaya bıraktığı atık maddeler yüzünden insan sağlığı açısından büyük tehlikeler oluşmaktadır. Halk tozdan dolayı pencerelerini bile açamıyor.  Köylülerimizden tarlalarını yok pahasına alan kumcular, kum çıkardıktan sonra tekrar doldurulup düzeltileceği şeklinde söz veriliyor fakat bu sözler tutulmadığı gibi artık bu arazi tarıma elverişsiz hale geliyor. Ayrıca açılan bu çukurlar hayvanlarımızın içerisine düşmesi nedeni ile telef oluyor ve çok zarar görüyoruz. Hatta tarlalarını kumculara satan bazı köylülerimiz beklide tarlarını var diye gösterip Devletin verdiği doğrudan gelir desteğinden de faydalanıyorlar. Ayrıca çok para alanlarda yine devletten yardım bekliyorlar” diye yakındı.

  Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na 2008 yılında yazı yazdığını da hatırlatan Muhtar Aydın, “Gelen cevapta yerelde ilgili kurumlara gereğinin yapılması için emir verilmesine rağmen bu güne kadar herhangi bir şey yapılmadı. Köyden en az 20 aile arazisini bunlara satmıştır. Hayvanlar aklı kesmeyen hayvanlardır. Hayvanlar bu çukurların başına geldiklerinde zaman zaman bu çukurlara düşmekte ve telef olmaktadırlar. Bunlar hem bizlere hem de hayvanlarımıza mezar kazmaktadırlar. Kars Belediyesi, korsan kumcular ve diğerleri bizlere mezar kazıyorlar. Bazı Ziraat mühendislerinden “buralar tarıma elverişsizdir” diye rapor alıyorlar. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Sayın Valimiz ve Kaymakamımızdan konuya el atmasını istiyoruz. Biz bu tarlalarda yıllardan beridir tarım yapıyor ve bölgede yetiştirilen bütün ürünleri yetiştiriyoruz” şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751