• BIST 1.471
  • Altın 414,451
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • Kars -5 °C
  • Ardahan -11 °C
  • Iğdır -1 °C

Kars muharremlik başladı

Kars muharremlik başladı
Kars Caferileri'nin Dini Lideri ve Yeni Mahalle Işıklı Camii İmamı Hacı Seyit Ahmet Erdem Hz.Hüseyin'in ve 72 Yaverinin Kerbela'da Şehid Edilişinin 1370 nci yıl Dönümünün Bu Gün Başladığını Belirtti.

Hicretin 60 ncı yılında Hilafeti Saltanata Dönüştüren ve Oğlu Yezidi Saltanat makamına Oturtan Maviye oğlu yezide Hz. Hüseyin’den Mutlaka Biat Alması gerektiğin aksi takdirde saltanatı tehlikede olacağını vasiyet etmişti. Bu nedenle Yezidin İlk icraatı Hz. Hüseyin’e Baskı uygulayarak Biat etmeye mecbur ettirmek oldu.

Hz. Hüseyin Bu Girişim karşısında : “ Zillet biz Ehlibeyt’ten uzaktır, Zilletle yaşamaktansa onurla ve izzetle Şahadet evladır.” Şiarıyla yezide asla biat etmeyeceğini haykırarak kerbelaya hareket etti.

10 Muharrem (AŞURA) Günü Kendi Ailesi Beni Haşim’den başta olmak üzere 72 Yaveriyle beraber Binlerce Yezidi Askerine karşı mertçe direnerek şehadet yolunu tercih etmelerinin Yıl Dönümüdür.

Dünyanın Her tarafında olduğu gibi Şehrimizde de Yaslı Olduğumuz muharrem ve sefer aylarında yas ilan edilmekte ve bu süre içerisinde düğün ve diğer aktiviteler ertelenmektedir.

Konuyla ilgili Açıklama Yapan S.Ahmet ERDEM: “ Her yıl olduğu gibi muharrem Ay’ının başlangıcından Camilerimizde yas programları icra edilmekte günün anlam ve önemi halkımıza anlatılmakta Aşura günü ise Camilerimizde bir araya gelen Bütün Müslüman kardeşlerimiz Şehitlerimizi unutmayarak şehitlikte buluşarak vatan şehitlerimize Fatiha okumaktalar.

Bu yıl da yine geçtiğimiz yıl ki gibi Kızılay Bölge müdürlüğü Aşura Günün de Camimiz Bahçesinde kuracakları kan bağışı Çadırlarında kan vermek isteyen Vatandaşlarımızdan kan alacaklardır.

Ayrıca Aşura günü Hayırsever vatandaşlar camimiz yemekhanesinde öğle yemeği ve öğleden sonrada Helva ihsan edeceklerdir.” dedi.

Kaynak :karsevi.com

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751