• BIST 1.477
 • Altın 413,945
 • Dolar 7,2074
 • Euro 8,8171
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

Kars Sektör Sorunları masaya yatırıldı

Kars Sektör Sorunları masaya yatırıldı
Hayvancılık ve Kobiler Sektör Sorunları masaya yatırıldı‏

 Hayvancılık ve Kobiler Sektör Sorunları, Kars Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KASİAD) öncülüğünde masaya yatırıldı.

  KASİAD Başkanı Ali Nail Çelik’in başkanlık ettiği Ticaret ve Borsası Meclis Salonu’ndaki toplantıya; ilgili sektör temsilciler katıldı.

  KASİAD Başkanı Ali Nail Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada, “Ülkemizde son aylarda önemli ölçüde düzelme eğilimi gösteren, ancak uzunca bir süredir piyasaları olumsuz etkileyen ekonomik sorunlar, pek çok işletmeyi olumsuz etkilemiştir. Bu gün 5084 Sayılı Yasanın uygulandığı illerde yatırımlara ve istihdama sağlanan teşviklere rağmen işletmeler vergi, SSK primleri ve diğer maliyet girdilerini karşılamakta zorlanmaktadır” dedi.

  Çelik, günümüzün iş dünyasını zorlayan ekonomik şartları, Kars’ı da kapsayan 5084 Sayılı Yasayı, ilk uygulanmaya başladığı dönemden daha önemli hale getirdiğini de belirterek, “Halen uygulamada olan ve 49 ile önemli ölçüde katkı sağlayan 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın son buluyor olmasını, işverenleri mali ve psikolojik yönden olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu olumsuzluğun giderilmesi ve uygulamanın uzatılması yatırımcılar için güçlü bir moral kaynağı yaratacak ve istihdamın önündeki sıkıntıların önemli ölçüde aşılmasını sağlayacaktır. 5084 Sayılı Yasa ekonomik krize rağmen işverenin  vergi ve prim yükünü azalttığından işçi istihdamına da katkı sağlamaktadır. Yoğun nüfus göçünün yaşandığı bölgelerimizde işsiz potansiyelin çokluğu göz önüne alınarak 31 Aralık 2009 tarihinde sona erecek 5084 Sayılı Yatırımın ve istihdamın Teşviki Yasasının uygulama süresinin eski ve yeni yatırım ayrımı yapılmaksızın tüm işyerlerini kapsayacak şekilde 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatılmasını talep etmekteyiz” diye konuştu.

  Varlık barışı olarak bilinen 5811 Sayılı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması hakkında kanunun 31 Aralık 2009 tarihine kadar uzatıldığını da hatırlatan Çelik, konuyla ilgili olarak, “Ülkemizde bir süredir devam eden ekonomik daralma tüm Dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizle birleşerek pek çok işletmeyi olumsuz etkilemiştir. Bilindiği üzere varlık barışı uygulaması vergi affı sağlamadığı için iş dünyasının bu uygulamaya katılımı yeterli düzeyde olmamıştır. Kriz ortamı fırsat bilinerek kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasıyla ilgili çalışmalarında yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. 01 Ocak 2010 tarihinden önceki tüm vergi cezalarına kamuya ve bankalara olan borçlara SSK primlerine, Bağ-Kur primlerine yeniden yapılandırma sağlanması gerekmektedir. Uygun vade ve faizlerle yüzde 30 olan gecikme faiz oranlarının yüzde 10’ların altına düşürülmesi gerekmektedir. Türk iş dünyası 1994 ve 2001 yıllarında yaşanan krizlerden sonra 2008 yılında Dünyayı sarsan küresel krizin de etkilerini önemli ölçüde hissetmiştir. İş dünyası moralsiz ve kaygılı bir bekleyiş içindedir. Bu yapılandırmalar ekonomik refaha çıkma sürecinde büyük rol oynamaktadır. Bilindiği üzere 100 bin Kobi’ye kullandırılmak için KOSGEB kaynaklarından 2 bin 500 milyar TL kaynak ayrılmıştır. Bu uygulamayla Anadolu’da ki Kobi’ler Kars’ımızda dahil olmak üzere 15 ay vadeli 25 bin 000 TL üst limit olarak bu kaynağı kullanacaktır. Aynı kaynaktan Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki iller 36 ay vadeyle 300 bin 000 TL üst limit olarak yararlanacaktır. Doğu Anadolu Bölgesindeki illere uygulanan bu adaletsizliğin de düzeltilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

  Çelik, hayvancılıkla ilgili de şunları söyledi:

  “2009/15498 Sayılı Süt Sığırcılığı Yatırımlarının Desteklenmesini ilişkin karar 31 Ekim 2009 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun kapsamında 2008-2012 yılları arasında Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde Süt Sığırcılığının Geliştirilmesi ve Modern İşletmelerin kurulması amacıyla en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip hayvancılık yatırımlarına hibe olarak inşaat yatırımlarına yüzde 30, hayvan alımı ve makine alımı yatırımlarına yüzde 40 hibe desteği verilecektir. Adı geçen illerden de anlaşılacağı üzere, Kars ilimiz ve Doğu Anadolu Bölgesinde yoğun hayvancılık yapan diğer illerimiz bu desteğin dışında tutulmuştur. Bölgemizde hayvancılığın desteklenmesi göçü engelleyecek en büyük etkendir”

  Çelik ayrıca, toplantı sonrasında belirlenecek ana sorunlardan oluşan raporu önümüzdeki hafta bir heyetle Ankara’ya giderek TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Başbakan yardımcısı Ali Babacan’a ileteceklerini de sözlerine ekledi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751