• BIST 1.510
 • Altın 403,714
 • Dolar 7,2403
 • Euro 8,7181
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 7 °C

Kars Sinema Topluluğu her Çarşamba bizlerle

Kars Sinema Topluluğu her Çarşamba bizlerle
Kars'ta daha önce SİNEMA-TEK tarafından yürütülen sinema günleri, BES Kars İl Temsilciliğinin desteği ile yeniden başladı. Sinema Günleri olarak düzenlenecek film gösterimleri her hafta Çarşamba günleri saat: 19:00'da Kars Şehir Sineması'nda yapılacak.

Farklı düşünce ve yapıdaki insanlarla “bir araya gelme ortak iş yapma kültürünü oluşturmak” amacıyla yola çıkılan Sinema Günleri’nde toplumsal ve sanatsal içeriği olan sinema filmleri seyredildikten sonra filme dair düşünceler paylaşılacak.

Etkinliğin ilk filmi ise bu hafta içerisinde 73. doğum günü olan sinemanın usta oyuncusu ve yönetmeni Yılmaz Güney’in “Aç Kurtlar” filmi oldu. Ardından da şu filmler gösterilecek.

“PAZAR-BİR TİCARET MASALI”

4 dalda Altın portakal Ödülü, En İyi Film, En İyi Erkek Oyunca, En İyi Senaryo ödülü alan “Pazar-Bir Ticaret Masalı”: 14 Nisan Çarşamba Kars Şehir Sineması saat: 19.30.

En İyi Film dahil 4 dalda Altın Portakal Ödülü sahibi Pazar: Bir Ticaret Masalı, kapitalist öğretinin egemen olduğu dünya ticaretinin küçük bir halkasını tasvir ederken, yoksulluğun ve köşe dönücü zihniyetin bireyi değer erozyonuna uğratmasını, vicdanını yok etmesini ele alır. Mihram’ın serüveni aşık geleneğini andıracak biçimde türkülerle, şarkılarla anlatılan bir ticaret masalıdır.

Tür:   Komedi / Dram / Suç

GösterimTarihi:  10Nisan2009

Yönetmen: Ben Hopkins

Senaryo: Ben Hopkins

GörüntüYönetmeni : Konstantin Kröning

Müzik: Cihan Sezer

Yapım : 2008, Türkiye

VOTKA LİMON

Votka Limon: 21 Nisan Çarşamba Kars Şehir Sineması saat: 19.30.

Venedik Film Festivali’nden ‘San Marco’ ödülüyle dönen ‘Votka Limon’ Sovyetler Birliği sonrası Ermenistan’ında geçen sıcak bir öykü… Ermenistan’da, Kafkas kışının karlarının altında donmuş bir dünyaya sevgi dolu bir bakışın filmi. Altmışlı yaşlarını süren, torunuyla birlikte yaşayan alkolik bir dul olan, Hamo’nun hikayesi. Hayatı, 3-5 parça kırık dökük eşyası arasında, Paris’de yaşayan oğlundan mektup beklemekle geçen Hamo hergün karısını mezarını ziyarete gitmektedir. Bu ziyaretlerden birinde Nina’yla tanışır.

Tür: Dram / Komedi

Yönetmen: Hiner Saleem

Senaryo: Lei Dinety, Hiner Saleem, Pauline Gouzenne

Oyuncular: Romen Avinian, Lala Sarkissian, Ivan Franek, Ruzan Mesropyan, Zahal Karielachvili, Armen Marutyan

Yapım: 2003, Ermenistan / İtalya / İsviçre / Fransa

Muzik: Roustam Sadoyan, Michel Korb

Film Süresi: 1 saat, 30 dk.

TABUTTA RÖVAŞATA

Tabutta Rövaşata: 28 Nisan Çarşamba Kars Şehir Sineması saat: 19.30.

Derviş Zaim’in hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda 20’den fazla ödül kazanan bir başyapıt!Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz ve Ayşegül Aygüner gibi profesyonel oyuncuların rol aldığı film, sokakta yaşamak zorunda kalan tavus kuşuna aşık bir araba hırsızıyla, eroinman bir kızın aşkını anlatır. Müziklerini Türk Halk Müziğine yepyeni bir soluk getiren Baba Zula’nın yaptığı Tabutta Rövaşata sizi koltuklarınıza bağlayacak.

Tür: Dram

Yönetmen: Derviş Zaim

Senaryo: Derviş Zaim

Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Ahmet Uğurlu, Ayşen Özdemir

Yapım: 1996, Türkiye

Muzik: BaBaZuLa

Film Süresi: 1 saat, 16 dk.: Derviş

KARS SİNEMA TOPLULUĞU’NUN SİNEMA SANATINDAKİDAKİ AMACI:

“Uzunca bir süredir Kars’ta yürüttüğümüz sinema yolculuğumuza ara vermeden ve her geçen gün biraz daha çoğalarak devam etmek istiyoruz. Yaşadığımız bu günlerde dünyada ve ülkemizde yaşanan toplumsal, siyasal , sınıfsal ve ekonomik alanındaki değişime ve dönüşüme bir nebzede olsun seyirci kalmamak için sinema sanatına çok büyük görevler düştüğünü biliyoruz. Çünkü sinema, toplumsal nesnel gerçekliği –insanında yaratım gücünü katarak- insanlara aktaran en önemli sanat dalıdır. Sinema topluluğumuzun bir başka amacıda toplum içerisinde yaşayan bireyin, ilk önce kendisine daha sonra doğaya ve topluma yabancılaşmasını önleyebilmek, toplumsal olaylara duyarlı, felsefi bir duruşu olan insanlara ulaşabilmektir. Sizlere sunduğumuz filmlerde de genellikle reklamı çok yapılan filmler değil, sanatsal değeri olan, nitelikli filmler gösterebilmektir. Kars’taki sinema günlerinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Katkılarından dolayı Kars Şehir Sinemasına teşekkür ederiz.”

BİLET TEMİN YERLERİ:

Kars Şehir Sineması, Büro Emekçileri Sendikası, Kars Eğitim-Sen Şubesi, Özgün Ödül Kırtasiye.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751