• BIST 1.565
 • Altın 441,153
 • Dolar 7,4723
 • Euro 9,0601
 • Kars -10 °C
 • Ardahan -15 °C
 • Iğdır -5 °C

“Kars-Tiflis-Bakü Hattının Karadeniz’e Bağlanması Önemli”

“Kars-Tiflis-Bakü Hattının Karadeniz’e Bağlanması Önemli”
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TSSO) Yönetim Kurulu üyesi Şaban Bülbül, Kars-Tiflis-Bakü hattının Karadeniz’e bağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TSSO) Yönetim Kurulu üyesi Şaban Bülbül, geçtiğimiz günlerde Erzincan’da yapılan “Trabzon-Erzincan Demiryolu” konulu toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Bülbül, günümüzde ulaşıma yatırım yapan ülkelerin büyük bir stratejik değer ve üstünlük kazandığına dikkat çekerek “İpekyolu olarak adlandırılan tarihi ticaret yolunun modern zamanlarda yeniden önem kazanmasıyla beraber, çoklu ulaşım yatırımları da bu koridorda kıyasıya bir rekabete tutuşmuş durumda. İpek Yolu’nun en avantajlı ülkesi olarak Türkiye, Asya ve Avrupa ülkelerini birleştiren, geçiş sağlayan ve birbirine entegre eden projelere öncelikli olarak kaynak ayırmaktadır. Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars gibi projeler bu amaçlarla inşa edildi. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye işbirliğinde Bakü-Tiflis-Kars arasında inşa edilen Demir İpek Yolu uluslararası lojistikte ülkemize büyük bir güç kattı. Türkiye’nin eli güçlendi. Türkiye’nin elini daha da güçlendirecek bir proje de Bakü-Kars-Tiflis Demir İpek Yolunun, Karadeniz ile buluşturulmasıdır. Bunun için ön hazırlıkları yapılan Trabzon- Erzincan demiryolu projesi gündemdedir. Hükümetimizin projelendirdiği bu hattın inşası artık ivedilik kazanmıştır” dedi.

“Kars-Tiflis-Bakü hattının Karadeniz’e bağlanması önemli”
Kars-Tiflis-Bakü hattının Karadeniz’e bağlanmasının önemine vurgu yapan Bülbül “İpek Yolu’nda Karadeniz’e açılamayan, denizle buluşturulmayan ulaşım, transit, lojistik seçeneklerin karlılığı yoktur. Rekabet edebilirliği sınırlıdır. Günümüz taşımacılığı tek seçenekli değil çok seçenekliliği desteklemektedir. Deniz, kara, hava ve demiryolu birleşmelerinin en kısa ve kolay hatları yüksek avantajlar içermekte ve stratejik üstünlükler sağlamaktadır. Bu nedenle Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun denizle buluşacağı en stratejik nokta Trabzon’dur, Karadeniz’dir. Türkiye’nin geleceği ve İpek Yolu’ndaki rekabet üstünlüğü için bu hatta yüksek ihtiyaç duyulmaktadır. Trabzon bu sürece uzun bir zamandan beri hazırlık yapmaktadır. Trabzon-Erzincan ve Trabzon-Batum olmak üzere iki demiryolu bağlantısı İpek Yolu güzergâhında lojistik üstünlüğü sağlayacak ve Türkiye’yi kilit ülke pozisyonuna taşıyacaktır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2005 yılında hazırlanan ana plan stratejisinde Türkiye’de demiryolu bağlantılarının geliştirilmesi ve yeni hatların oluşturulması hedefleri doğrultusunda Trabzon ilini GAP ve Ortadoğu’ya bağlayacak olan hattın kurulmasının öncelikli öneme sahip olduğu vurgulanmıştır. Bu hat, doğu-batı, kuzey-güney doğrultusunda oluşturulması gereken birincil önemdeki 7 hattan biri olarak belirlenmiştir. Bu hattın kurulmasıyla Ortadoğu ve iç bölgeleri Trabzon Limanı üzerinden Karadeniz’e açan bir taşıma hattının, iç bölgelerdeki üretimin dünya pazarlarına ulaştırılmasını sağlayacak en kısa yol olduğu üzerinde durulmuştur” diye konuştu.

“Trabzon-Erzincan demiryolu hattının başlama ve bitiş tarihini duymak istiyoruz”
Trabzon’a ulaşacak bir demiryolu hattının bölgedeki diğer yatırımlarla da entegre olduğunda ülkeye çok büyük ekonomik fayda sağlayacağını kaydeden Bülbül, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanımız direktifleri ile Doğu Karadeniz’de kurulmakta olan Türkiye’nin ilk uluslararası Endüstri Bölgesi olan TR61 Yeşil Endüstri Bölgesi’nin Trabzon-Erzincan Demiryolu ile uluslararası hatlara bağlanması, İpek Yolu’nda yüksek bir sinerji yaratılacaktır. Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun açılmasının ardından sıra Trabzon -Erzincan demiryolundadır. Bölge halkı bu demiryolunun başlama ve bitiş tarihini duymak istemektedir. Bu uluslararası alanda büyük bir lojistik hamledir. Global yatırımcıların, lojistik aktörlerin, sanayicilerin, ihracatçıların ve hepimizin beklentisi bu sinerjiden bir an evvel yararlanabilmektir. Türkiye’nin yakın dönemde ulaştırma sektöründe sahip olduğu büyük gelişmelerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın büyük katkıları bulunmaktadır. Trabzon-Erzincan ve Trabzon - Batum Demiryolu bağlantılarının her ikisini birlikte yapılacağı Başbakanımız tarafından bölge halkına müjdelemişti. Şimdi projelerin başlama ve bitiş tarihlerinin açıklanma zamanı gelmiştir. Bölge halkı bu müjdeyi beklemekteyiz.”

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751